5 info dupa victoria Simonei la Wimbledon, FCSB – Hermannstadt (ora 21:00) si cursa de F1 (ora 16:00) I Cronica Sportiva

1. 5 dupa victoria Simonei Halep la Wimbledon 2019:
– a castigat 2.980.000 USD
– i-a administrat Serenei, 6-2, 6-2, cea mai drastică înfrângere într-o finală de acest nivel
– a primit insigna de membru al „All England Club”, care a fost înfiinţat acum 151 de ani şi poate număra un maxim de doar 565 de membri
– va dansa cu invingatorul de pe tabloul baietilor la dineul campionilor organizat în mod tradițional la Wimbledon
– va urca pe 4 WTA si urmează Rogers Cup, la Toronto, între 5 și 11 august. Turneul Premier 5 cu premii totale de 2.830.000 de dolari a fost câștigat anul trecut de Simona

CFR – Poli Iasi

3. A inceput BRD Bucharest Open 2019, găzduit de către Arenele BNR în perioada 13-21 iulie. La turneul de 250.000 de dolari, Irina-Camelia Begu, locul 112 WTA, va juca în primul tur contra Aleksandrei Krunic, 113 WTA/Serbia, Elena-Gabriela Ruse, 176 WTA, va da piept cu cehoaica Barbora Krejcikova, 118 mondial. Duelul româncelor din primul tur va avea loc între Sorana Cîrstea, favorită 5 şi locul 77 mondial, şi Jaqueline Cristian, 207 WTA. Irina Bara, 188 WTA, va juca în primul tur contra unei sportive venită din calificări, iar Ana Bogdan o va intalni pe Anastasija Sevastova, deţinătoarea titlului, principala favorită şi locul 12 mondial,

4. Finlandezul Valtteri Bottas (Mercedes) va porni de pe prima poziţie a grilei în Grand Prix-ul de Formula 1 al Marii Britanii, azi, pe circuitul de la Silverstone. Cursa incepe la ora 16:00 si se vede pe Digi si Telekom

5. Tehnicianul echipei Bologna, Sinisa Mihajlovici, a anunţat, sâmbătă, că suferă de leucemie, dar va rămâne la conducerea formaţiei italiene, relatează L’Equipe. “Am plâns toată noaptea şi încă am lacrimi în ochi. Dar nu mi-e teamă: de marţi voi fi la spital şi abia aştept să încep lupta. Le mulţumesc celor de la Bologna, care m-au făcut să înţeleg că fac parte din familie. Voi avea nevoie de ei pentru a câştiga această luptă, dar voi avea şi nevoie să nu văd pe nimeni plângând pentru mine, nu vreau să sufere nimeni”, a spus Mihajlovici. În vârstă de 50 de ani, Sinisa Mihajlovici şi-a prelungit în iunie contractul cu Bologna, până în 2022.

6. Atleta Andrea Mikloş (CSM Bucureşti) a obţinut medalia de bronz în proba de 400 de metri, la Campionatele Europene under 23, din Suedia, incheiind cursa cu timpul de 52.66 secunde. Pe podium au mai urcat Natalia Kaczmarek (Polonia, 52.34), cea mai bună performanţă personală şi medalie de aur, respectiv Lada Vondrova (Cehia, 52.40), medalie de argint.

7. Atletul Alin Firfirică a obţinut, sâmbătă, medalia de argint în proba de aruncarea discului, la Universiada de vară de la Napoli, cu o aruncare de 63.74 metri. Medalia de aur a revenit sportivului australian Matthew Denny (65.27 metri), iar cea de bronz germanului Henning Prufer (63.52).

8. Ludogoreţ Razgrad a învins cu 2-0 pe Ţarsko Selo, in prima etapă a campionatului Bulgariei. Ambele goluri au fost marcate de Claudiu Keşeru.

9. Eric Bicfalvi, a înscris două goluri în meciul câştigat de Ural cu scorul de 3-2 în faţa formaţiei Ufa

10. Scena incredibila la finalul Astra – Botosani 2-2. Impresara Ana Maria Prodan l-a palmuit pe antrenorul Dan Alexa. Ea a explicat ca a fost o reactie dupa o discutie despre doua transferuri, el a negat indicentul, iar sursele jurnalistilor spun ca a fost o criza de gelozie, sotia lui Reghe, despre care s-a mai vorbit ca ar avea o relatie cu Alexa, fiind deranjata ca antrenorul giurgiuvenilor a fost asteptat de o alta femeie dupa meci.

Belgianul Thomas De Gendt (Lotto Soudal) a câştigat, sâmbătă, etapa a opta a Turului Franţei, desfăşurată pe distanţa de 200 de kilometri

Ți-ar mai putea plăcea
Rednic, Radoi, Piturca si Olaroiu propusi pentru nationala I Cronica Sportiva
A reînceput Superliga. Rapid, victorie spectaculoasă cu FCU Craiova – Cronica Sportivă