Cronica Sportiva: Fanii echipei de baschet masculin CSU Sibiu au intrat în Cartea Recordurilor

1. Simona Halep, locul 3 WTA, a pierdut a patra finală jucată la Madrid Open, fiind învinsă, sâmbătă, cu scorul de 6-4, 6-4, de olandeza Kiki Bertens, locul 7 WTA. În urma acestui rezultat, Halep a ratat şi ocazia de reveni pe locul I WTA, însă ea va urca o poziţie, în clasamentul ce va fi publicat luni. Sportiva română a ajuns la 17 finale pierdute din 35 jucate, două în faţa olandezei. La baieti, finala este Tsitsipas – Djokovic si se joaca azi.

2. Fanii echipei de baschet masculin CSU Sibiu au intrat, sâmbătă, în Cartea Recordurilor, cu revista într-un format uriaş – CSU Fans Magazin 200 -, cea mai mare din lume. Suporterii vor scoate la licitaţie mai multe exemplare, inclusiv unele semnate de vedete din Euroligă, pentru a aduna bani destinaţi construirii statuii fostului jucător emblemă al CSU, Elemer Tordai, care a decedat la doar 36 de ani, în 2007. CSU Fans Magazin, singura revistă de baschet din România, care a intrat în al 13-lea an de existenţă, sărbătoreşte numărul 200 cu o ediţie specială, care are 24 de pagini în formatul 1×1.6 metri. (news.ro)

3. Arbitrul Ovidiu Haţegan va conduce la centru meciul CFR Cluj – CS Universitatea Craiova, care se va disputa in aceasta seara, de la ora 21.00. Clujenilor le trebuie un punct pentru a fi matematic campioni. In ultima runda, ei vor juca pe terenul FCSB.

4. In aceasta dupa amiaza se joaca practic finala campionatului engelz. City este pe primul loc cu un punct in fata lui Liverpool. Meciurile incep la ora 17:00, Man City evolueaza pe terenul celor de la Brighton, iar „cormoranii” au acasa cu Wolverhampton.

5. Bayern a remizat cu RB Leipzig, 0-0, Borussia a învins Fortuna, 3-2, iar titlul se va decide în ultima etapă. Bayern are 2 puncte avans. În ultima runda, bavarezii vor evolua cu Eintracht Frankfurt, iar Borussia Dortmund cu Borussia Monchengladbach.

6. Azi, de la ora 16:10, ia startul Marele premiu al Spaniei, cursa de Formula 1. Valtteri Bottas este la al treilea pole position din acest sezon, după cele din Azerbdaidjan şi China. Al doilea în calificări s-a clasat Lewis Hamilton (Marea Britanie/Mercedes), iar al treilea Sebastian Vettel (Germania/Ferrari). Max Verstappen (Olanda/Red Bull) a fost al patrulea, urmat de Charles Leclerc (Monaco/Ferrari) şi Pierre Gasly (Franţa/Red Bull). Cursa se vede pe TelekomSport si DigiSport

7. PAOK Salonic, antrenată de Răzvan Lucescu, a câştigat Cupa Greciei, după ce a învins, sâmbătă, cu scorul de 1-0, echipa AEK Atena, în finala competiţiei. Lucescu a reuşit astfel eventul în Grecia după ce a câştigat cu PAOK şi titlul de campioană

8. Azi are loc meciul 2 din finala campionatului national de baschet feminin, dintre Sepsi Sf. Gheorghe şi CSM Satu Mare. După care finala se va muta la Satu Mare, în 16 şi 18 mai, iar partida decisiva, dacă va fi nevoie, va avea loc în 21 mai, din nou la Sf. Gheorghe. In primul joc, Sepsi, care este echipa campioana, a invins cu 66-54. Bronzul a fost castigat de ICIM Arad in fata Olimpiei Brasov.

9. CSU Sibiu – SCM Craiova, scor 83-61, în primul meci din semifinalele Ligii Naţionale de baschet masculin. Se joaca 3 din 5. Meciul doi va avea loc tot la Sibiu, luni, după care seria se mută la Craiova, în 17 şi 19 mai, un eventual decisiv fiind programat în 22 mai.În cealaltă semifinală se duelează U Banca Transilvania Cluj şi campioana en-titre, CSM Oradea, cu partide programate în 12 şi 14 mai (Cluj-Napoca), 18 şi 20 mai (Oradea), 23 mai (Cluj-Napoca).

10. Deţinătoarea Ligii Campionilor, Gyor ETO, va întâlni Rostov Don în finala Ligii Campionilor la handbal feminin, după ce a eliminat formaţia norvegiană Vipers (31-22), în timp ce rusoaicele au trecut de Metz Handball (27-25), în semifinalele Turneului Final Four de la Budapesta. Finala se vede pe DigiSport si TelekomSport de la ora 19:00

Bonsu news:

Denisa Dedu şi Gabriela Perianu au câştigat Cupa EHF, cu echipa ungară Siofok KC, 26-21 si 21-21 in dubla cu danezele de la Team Esbjerg.

AC Milan, victorie cu Fiorentina, 1-0, iar milanezii rămân în cursa pentru calificare în Liga Campionilor. Milan se află pe locul 5 în clasament, cu 62 pcte, unul mai puţin decât Inter, locul 4, care joacă luni acasă cu Chievo

Lazio, cu Ştefan Radu titular, a învins Cagliari, scor 2-1, în Serie A

PSG a învins Angers, scor 2-1, în campionatul Franţei; Neymar şi Di Maria au marcat pentru parizieni

Lecce va juca în Serie A din sezonul viitor; Palermo, echipa lui Puşcaş, la baraj pentru promovare

Dinamo si Arcada Galaţi vor juca azi finala Cupei României la volei masculin, după ce au eliminat sâmbătă, la Turneul Final Four de la Alexandria, formaţiile ACSVM Zalău (3-1), respectiv Ştiinţa Explorări Baia Mare (3-0)

Genoa, echipa lui Ionuţ Radu, învinsă de Atalanta, scor 2-1, în Serie A

Echipa naţională de baseball a României a învins, la Constanta, o formaţie a militarilor americani cu 7-6

Massimiliano Allegri vrea să rămână la Juventus şi se va întâlni săptămâna viitoare cu Andrea Agnelli

14:00: U Cluj – UTA

Clasament: 1. Clinceni 77p, 2. Chindia 76p (promoveaza direct), 3. U Cluj 69p (loc de baraj), 4. Petrolul 68 p. Mai sunt de jucat 4 etape.

Liga a 3-a:
Rapid joaca azi, de la 16:30, cu Unirea Slobozia, in Regie. Giulestenilor le este suficient un egal pentru a-si asigura matematic promovarea in Liga a 2-a!