Noul Siri va fi capabil de multitasking, urmând să îndeplinească și să înțeleagă comenzi multiple date în același mesaj – Cronica de Tehnologie
1. Iranul a avertizat că, începând de miercuri, va ataca structurile companiilor americane de tehnologie din Orientul Mijlociu și îi sfătuiește pe angajații acestora să părăsească clădirile. În comunicat sunt numite mai multe mari companii, inclusiv Apple, Microsoft, Google, Meta și Nvidia. (The Hill)
2. Comisia Europeană, Parlamentul European și Consiliul UE au interzis echipelor de presă să folosească imagini sau filmări generate cu ajutorul AI-ului în comunicatele oficiale. Decizia contrastează cu ceea ce se întâmplă la Washington, unde inclusiv președintele Trump folosește frecvent acest fel de conținut pentru a capta atenția oamenilor. (Politico)
3. OpenAI a încheiat o nouă rundă de finanțare, în valoare de $122 de miliarde, la o evaluare de $852 de miliarde. (CNBC) Veniturile companiei sunt acum de $2 miliarde pe lună, dintre care cele din zona enterprise reprezintă 40%. (OpenAI)
4. Anthropic a expus, dintr-o eroare umană, parte a codului sursă pentru soluția de programare pe bază de inteligență artificială Claude Code. Compania ține să sublinieze faptul că nu a fost vorba de o breșă de securitate și că nu au fost expuse date ale utilizatorilor. (VentureBeat)
5. Meta a lansat două noi perechi de ochelari smart creați împreună cu Ray-Ban și numiți Blayzer Optics, respectiv Scriber Optics, care costă de la $500. Primii au rame mai pătrățoase, în vreme ce ramele modelului Scriber sunt ceva mai rotunjite, ambele modele beneficiind de rame mai subțiri și suportând lentile cu dioptrii. (Profit.ro)
6. Toți americanii au acum acces la opțiunea prin care își pot schimba numele de utilizator al contului Google, având dreptul la o singură schimbare pe an. Vechiul nume de utilizator este păstrat după schimbare ca adresă alternativă, pentru a putea primi în continuare mesaje de la cei care o folosesc. (Engadget)
7. Noul Siri va fi capabil de multitasking, urmând să îndeplinească și să înțeleagă comenzi multiple date în același mesaj. Acesta ar urma să fie disponibil de la toamnă, când va fi lansat iOS 27, după mai multe amânări. (Bloomberg)
8. Google va lansa anul acesta o brățară Fitbit fără ecran și cu un set limitat de funcționalități. Mai multe funcții vor fi disponibile pe baza unui abonament, iar printre acestea este posibil să se numere și asistentul de fitness pe bază de AI pe care compania îl testează în prezent. (Bloomberg)
9. Perplexity AI este acuzat într-un proces că încalcă legislația californiană privind intimitatea trimițând datele utilizatorilor către Google și Meta. Conform rechizitoriului, producătorul descarcă automat trackere pe dispozitivele utilizatorilor imediat după ce aceștia se loghează, dând celor doi giganți acces complet la conversațiile dintre oameni și chatbot. (Bloomberg)
10. Oracle va concedia mai multe mii dintre cei aproximativ 162.000 de angajați pe care-i are, pentru a-și extinde infrastructura dedicată inteligenței artificiale. Măsura vine în contextul în care acțiunile companiei au scăzut cu 26% de la începutul anului, investitorii fiind îngrijorați de nivelul ridicat al cheltuielilor și datoriilor asumate. (News.ro)
