Federaţia Franceză de Fotbal a anunţat că preşedintele Noel Le Graet s-a retras temporar din funcţie, după declarațiile la adresa lui Zidane – Cronica Sportivă

1. Campioana la baschet masculin ”U” Banca Transilvania Cluj a pierdut pe teren propriu, în prima etapă a returului grupei A din 7 Days EuroCup, partida cu JL Bourg, scor 79-88 (35-38).

2. Accidentat la genunchi în turneul ATP de la Pune, croatul Marin Cilic a anunţat miercuri că nu va mai participa la Australian Open. News.ro

3. FC Botoşani a învins într-un meci amical în Antalya, formaţia azeră Şamahi FK, scor 1-0. Partida a fost întreruptă de o furtună. Unicul gol a fost marcat de Eduard Florescu, în minutul 51, din penalty.

4. CSM Oradea a fost învinsă în deplasare, de formaţia Keravnos BC, scor 77-75 (45-39), în al treilea meci din grupa L, faza a doua a FIBA Europe Cup la baschet masculin.

5. CFR Cluj a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat, în Antalya, în compania formaţiei germane Holstein Kiel, din liga a doua.

6. Campioana la handbal feminin Rapid Bucureşti a anunţat că în lotul său revine în această iarnă interul dreapta Azenaide Carlos, de la Kastamonu.

7. Echipa de volei feminin CSM Târgovişte a învins miercuri, în deplasare, formaţia bulgară Maritsa Plovdiv, scor 3-0, în al treilea meci din grupa E a Ligii Campionilor. News.ro

8. Fundaşul brazilian Joao Miranda (FC Sao Paulo) şi-a anunţat miercuri retragerea din activitate, la vârsta de 38 de ani. A evoluat în cariera sa pentru Sochaux, FC Sao Paulo, Inter Milano şi Atletico Madrid

9. Mijlocaşul ofensiv argentinian Javier Pastore a semnat un contract cu echipa Qatar SC.

10. Petrolul Ploieşti a învins, în cantonamentul din Antalya, formaţia poloneză Lechia Gdansk, scor 2-0. Golurile au fost marcate de Robert Moldoveanu, în minutele 49 şi 89.

11. Jorge Ballesteros, campion mondial la tir sportiv în 2017, a încetat din viaţă, la Madrid, la vârsta de 39 de ani. News.ro

12. Clubul Chelsea Londra a anunţat că l-a împrumutat de la Atletico Madrid pe atacantul portughez Joao Felix. Înţelegerea este valabilă până la finalul acestui sezon.

13. Universitatea Cluj a anunţat că a obţinut serviciile fotbalistului Ze Gomes, în vârstă de 23 de ani, care în prima parte a sezonului a jucat la CFR Cluj.

14. Federaţia Franceză de Fotbal (FFF) a anunţat că preşedintele Noel Le Graet s-a retras temporar din funcţie, până la anunţarea rezultatelor auditului efectuat de Ministerul Sporturilor. News.ro

15. FC Botoşani a anunţat că a ajuns la un acord cu Bobi Verdeş pentru numirea acestuia ca antrenor secund al echipei.

16. Clubul Al Nassr a anunţat că portughezul Cristiano Ronaldo nu are în contract o clauză de ambasador al candidaturii Arabiei Saudite pentru organizarea Cupei Mondiale din 2030.

17. Perechea Monica Niculescu/Alicia Barnett (România/Marea Britanie) a fost eliminată în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de categorie WTA 250 de la Hobart. Cele două au fost învins de echipa Viktorija Golubic/Panna Udvardy (Elveţia/Ungaria), scor 7-6 (4), 6-2, într-o oră şi 27 de minute.

18. Pilotul Emanuel Gyenes (Autonet Motorcycle Team) s-a clasat pe locul 37, miercuri, în etapa a zecea a Raliului Dakar, disputată între Haradh şi Shaybah. News.ro

19. Mijlocaşul Dennis Man s-a accidentat la meciul pe care Parma l-a pierdut, pe teren propriu, scor 1-2, cu Inter. În urma acestui rezultat, milanezii s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei Italiei. News.ro

20. Irina Begu, locul 28 WTA este cap de serie numărul 27 la Australian Open, potrivit organizatorilor.

21. Formaţiile Manchester United şi Newcastle s-au calificat în semifinalele Cupei Ligii Angliei, trecând în sferturi de Charlton Athletic, respectiv de Leicester City.

22. Antrenată de Răzvan Lucescu, PAOK Salonic s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Greciei, după ce a învins, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, echipa Kalamata, în manşa secundă a optimilor competiţiei.

23. Alexandra Cadanţu-Ignatik, locul 177 WTA şi Gabriela Ruse, locul 116 mondial, au fost eliminate în turul doi al calificărilor la Australian Open. News.ro

24. Carlos Sainz a anunțat că se retrage din Dakar. Victima unui accident la startul etapei a 9-a, spaniolul a fost transportat cu elicopterul la spital, înainte de a decide în cele din urmă să revină şi să se întoarcă la volan. News.ro

25. Formaţia Al Raed, antrenată de Marius Şumudică, a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul susţinut în compania echipei Al-Hilal, în etapa a XV-a a campionatului Arabiei Saudite.

• 22:00 – Premier League – Fulham – Chelsea – Digi Sport 1, Prima Sport 1, Orange Sport 1
Dinamo București a fost învinsă categoric la Botoșani, cu 4-0 – Cronica sportivă
Simona Halep va evolua azi în turul doi al turneului de la Linz – Cronica dimineții