Ana Bogdan s-a calificat în finala turneului de la Parma – Cronica Sportivă

1. Farul Constanţa a câștigat în deplasare, scor 2-0, cu Dinamo Bucureşti, într-un meci din etapa a zecea a Superligii. Oaspeţii au jucat o jumătate de oră în inferioritate numerică. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

2. Oţelul Galaţi a învins în deplasare, scor 2-0, formaţia FCU Craiova, în uvertura etapei a zecea din Superligă. Este prima victorie reuşită de moldoveni în acest campionat. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

3. Ana Bogdan, locul 71 WTA şi cap de serie 2, s-a calificat în finala turneului de categorie WTA 125 de la Parma. Ea s-a impus cu scorul de 6-3, 6-4, într-o oră şi 40 de minute, în faţa favoritei 7, Anna Bondar, din Ungaria (105 WTA).

4. Naţionala feminină de fotbal a României a cedat, cu scorul de 2-1, cu Croaţia, la Varazdin, în prima etapă a grupei B2 a Ligii Naţiunilor.

5. Alaves, cu Ianis Hagi titular, a fost învinsă pe teren propriu, scor 0-2, de formaţia Athletic Bilbao, în etapa a cincea din La Liga.

6. Genoa, cu fundaşul român Radu Drăguşin titular, a pierdut în deplasare, scor 0-1, cu Lecce, într-un meci din etapa a cincea a Seriei A.

7. Atacantul român Denis Drăguş a marcat un gol în victoria obţinută de Gaziantep FK, echipa lui Marius Şumudică, în meciul de pe teren propriu cu Istanbulspor, scor 2-0.

8. FC Barcelona a anunţat prelungirea contractului tehnicianului Xavi Hernandez până în 2025.

9. Echipa de baschet masculin SCM Timişoara a învins pe teren propriu, formaţia CSM Galaţi, scor 85-81 (44-44), în primul meci din sezonul 2023-2024.

10. CSM Oradea a debutat cu înfrângere în grupa D prelimininară a EuroCup la polo, în timp ce formaţia Dinamo Bucureşti a fost învinsă şi ea, în al doilea meci, dar în grupa A, la Sabac. News.ro

11. Campioana Dinamo Bucureşti a învins pe teren propriu, formaţia CSU Suceava la un scor neverosimil, 55-29, în etapa a-V-a din Liga Națională de handbal masculin.

12. Naţionala României va disputa în octombrie alte două partide din preliminariile Campionatului European din 2024, cu Belarus şi Andorra, pentru care selecţionerul Edward Iordănescu a anunţat convocările preliminare. Lista jucătorilor poate fi văzută aici.

13. UTA Arad anunţă că echipa va disputa la Oradea meciurile de acasă din campionat şi Cupa României, pe perioada de timp necesară lucrărilor de schimbare a gazonului la Arena Francisc Neuman.

14. Julian Nagelsmann a fost numit selecţioner al Germaniei până la ediţia de anul viitor a Campionatului European de fotbal, funcţie în care îi succede lui Hansi Flick.

15. Arsenal Londra a anunţat prelungirea contractului căpitanului Martin Odegaard.

16. Andy Murray a declarat că speră să participe la a cincea şi probabil ultima sa ediţie a Jocurilor Olimpice, anul viitor, la Paris. News.ro

17. Perechea Monica Niculescu/Alexa Guarachi (România/Chile) a fost eliminată în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de categorie WTA 1000 de la Guadalajara. Ele au fost învinse de echipa Storm Hunter/Elise Mertens (Australia/Belgia), cap de serie numărul 1, scor 6-3, 6-1, într-o oră şi un minut.

• 22:00 – Premier League – Burnley – Manchester United – Digi Sport 2, Prima Sport 2, Orange Sport 2
Echipa masculină de tenis a României va juca împotriva Taiwanului în Grupa Mondială I a Cupei Davis – Cronica Sportivă
CFR a iesit neinvinsa din dubla cu Sevilla, Arsenal eliminata surprinzator I Cronica Sportiva