Ana Bogdan s-a calificat în finala turneului WTA de la Iași – Cronica Sportivă

1. Ana Bogdan s-a calificat în finala turneului WTA de la Iași. Românca a trecut în penultimul act de Daria Astahova, din Rusia, cu scorul de 7-6 (7/5), 6-4, după două ore şi cinci minute. Pentru trofeu se va confrunta cu maghiara Panna Udvardy. Partida este programată duminică, de la ora 14:00.

2. Rapid s-a impus cu 2-1, pe teren propriu, în fața celor de la FC Argeș, în etapa a patra din Superliga. Golurile învingătorilor au fost marcate de Sefer, în minutele 45 şi 64. Pentru oaspeţi a înscris Kait, în minutul 90+2, în propria poartă. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

3. Borussia Dortmund a debutat cu victorie în noul sezon din Bundesliga. Echipa lui Edin Terzic a învins cu 1-0 (1-0), pe Bayer Leverkuse. Golul a fost înscris de Marco Reus, în minutul 10. Cele mai importante faze și rezultatele etapei se pot vedea aici.

4. Campioana Franței, PSG a început în forță noul sezon. Parizienii au câștigat cu 5-0, în fața celor de la Clermont Foot. Marcatori au fost Neymar (min. 8), Hakimi (min. 25), Marquinhos (min. 37), Messi (min. 79, 85).

5. Chelsea Londra s-a impus cu 1-0, într-un meci disputat împotriva formaţiei Everton, în prima etapă din Premier League. Liverpool a început cu o remiză sezonul, scor 2-2, cu Fulham. Tottenham a obținut un succes categoric, 4-1, acasă, cu Southampton. Rezultatele complete și cele mai importante faze video se pot vedea aici.

6. Fotbalistul echipei Gaziantep FK, Alexandru Maxim, a înscris un gol în meciul terminat la egalitate, sâmbătă, în deplasare, scor 1-1, cu echipa Sivasspor, în prima etapă a campionatului Turciei. News.ro

7. CS Mioveni și FCSB au terminat la egalitate, 1-1, în etapa a patra din Superliga. Gazdele au deschis scorul, la o fază la care Ovidiu Popescu l-a talonat pe Vlad Pop şi s-a accidentat, dar a continuat acţiunea, a centrat, iar Ionuţ Balaur a marcat cu un şut deviat, în minutul 26. David Miculescu a egalat cu o lovitură de cap, în minutul 79, dintr-o centrare a lui Olaru. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

8. Sportivul Cătălin Chirilă a câştigat medalia de argint la 500 metri canoe simplu, la Campionatele Mondiale de Canoe Sprint de la Halifax, Canada. News.ro

9. Perechea româno-cehă Monica Niculescu/Lucie Hradecka a abandonat în semifinale, la Washington, sâmbătă, în timpul meciului cu dublul Pegula/Routlife. News.ro

10. Mijlocaşul Dries Mertens se va despărţi de Napoli şi va semna un contract cu turcii de la Galatasaray. Belgianul va efectua vizita medicală la Istanbul, iar dacă totul va decurge fără probleme, va semna un contract pe un an, cu opţiune de prelungire pentru încă un sezon. News.ro

11. Campionul national de raliuri, Simone Tempestini a dominat categoric prima zi a Raliului Moldovei, care se dispută în zona localității Moinești. Pilotul Napoca Rally Academy a câștigat toate cele 7 probe speciale programate sâmbătă.

12. Atacantul uruguayan Luis Suarez a înscris sâmbătă primul gol după revenirea în Uruguay. Suarez a marcat pentru Nacional Montevideo, în confruntarea cu Rentistas. News.ro

13. Francezul Johann Zarco va pleca primul în Marele Premiu al Marii Britanii la MotoGP, care are loc pe traseul de la Silverstone. Francezul a doborât recordul pe tur stabilit de Marc Marquez, în 2018.

14. Oțelul Galați și Poli Iași au terminat la egalitate, scor 0-0, în derby-ul primei etape din Liga 2. Rezultatele complete pot fi văzute aici.

15. Echipa de handbal feminin Gloria Bistriţa a câştigat, sâmbătă, Turneul memorial ”Lascăr Pană”, după victoria obţinută cu formaţia gazdă Minaur Baia Mare. News.ro

16. Arbitrul Istvan Kovacs va conduce la centru meciul dintre FCU Craiova 1948 şi Universitatea Craiova, care va avea loc, duminică, de la ora 21.30, în etapa a patra din Superliga.

17. Campioana en-titre la handbal feminin, Rapid Bucureşti, a câştigat, sâmbătă, Cupa Craiovei, după ce a obţinut a treia victorie din cadrul turneului, cu formaţia ungară Alba Fehervar. News.ro

18. Numărul 1 mondial Daniil Medvedev, care a revenit în competiţie la turneul de la Los Cabos după o lună şi jumătate de absenţă, s-a calificat în finală, după ce l-a învins, cu scorul de 7-6 (7/0) , 6-1, pe sârbul Miomir Kecmanovic (ATP 38). News.ro

19. Jucătoarea britanică de tenis Emma Răducanu, locul 10 WTA, a fost eliminată în sferturile de finală ale turneului de la Washington de rusoaica Liudmila Samsonova, locul 60 WTA, scor 7-6 [6], 6-1.

20. Olympique Lyon a debutat cu victorie, scor 2-1, pe teren propriu, în faţa echipei Ajaccio, în prima etapă a campionatului Franţei. Ambele echipe au avut câte un jucător eliminat. News.ro

21. Simona Halep, locul 16 mondial, va evolua împotriva unei jucătoare din calificări în primul tur la turneul de la Toronto (fost Rogers Cup) care începe luni. Dacă trece în turul secund ar putea să o întâlnească pe chinezoaica Shuai Zhang.