Argentina și Franța se întâlnesc în finala Cupei Mondiale din Qatar – Cronica Sportivă

1. Argentina și Franța se vor confrunta în finala Campionatului Mondial din Qatar. Partida va începe de la ora 17:00, în direct pe TVR 1.

2. Reprezentativa Croaţiei a învins cu scorul de 2-1 (2-1), selecţionata Marocului şi a câştigat medaliile de bronz la Cupa Mondială din Qatar.

3. Universitatea Craiova a învins pe teren propriu, scor 3-0, formaţia Chindia Târgovişte, într-un meci din etapa a 21-a. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

4. Fostul portar Constantin Gîrjoabă a trecut în nefiinţă la 59 de ani. El a fost cel mai tânăr component al naţionalei U20 a României, care a participat la Campionatul Mondial din 1981.

5. Campioana la handbal feminin Rapid Bucureşti a învins în deplasare, formaţia norvegiană Storhamar Elite, scor 36-29 (17-15), în etapa a IX-a din grupa B a Ligii Campionilor.

6. Fotbalistul Luka Modric a declarat după ce a câştigat cu naţionala Croaţiei medalia de bronz a Cupei Mondiale, că nu intenţionează să se retragă din reprezentativă, deși are 37 de ani.

7. Sepsi OSK a învins pe teren propriu, scor 2-1, formaţia Universitatea Cluj, într-un meci contând pentru etapa a 21-a din Superligă. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

8. Francezul Christopher Nkunku (Leipzig), care a ratat participarea la Cupa Mondială din cauza unei accidentări, va evolua la Chelsea Londra din iulie 2023.

9. Transylvania Open, turneul de la Cluj, a fost ales cel mai bun turneu WTA 250 al anului, primind această distincţie în urma voturilor jucătoarelor. News.ro

10. Sofia Goggia și-a luat revanșa și a câștigat a doua cursă de coborâre din weekendul de la Saint Moriz, din cadrul Cupei Mondiale de schi alpin. Italiana a terminat în ajun pe locul secund.

11. Arbitrii Istvan Kovacs, Lucian Rusandu şi Marcel Bîrsan vor conduce la centru partidele care se vor disputa duminică, în etapa a 21-a a Superligii. News.ro

12. Universitatea Cluj a ajuns la un acord cu FCSB privind împrumutul jucătorului Ianis Stoica. Atacantul va evolua la ardeleni până la finalul sezonului 2022/2023.

13. FC Voluntari a anunţat că l-a împrumutat pe Omar Govea grupării Monteerrey, din prima ligă mexicană.

14. Sindicatul mondial al ligilor de fotbal, World League Football (WLF) şi cel al jucătorilor, FIFPRO, au criticat deciziile FIFA legate de calendarul competiţional internaţional, precizând că acestea au fost luate unilateral şi pot avea consecinţe negative asupra “economiei fotbalului şi binelui fotbaliştilor”. News.ro

15. Britanica Emma Răducanu, locul 76 WTA, va fi antrenată pentru noul sezon de germanul Sebastian Sachs.

• 20:30 – SuperLiga – UTA Arad – Rapid – Digi Sport 1, Prima Sport 1, Orange Sport 1
Andrei Feldorean va fi în premieră la startul unei etape de Cupă Mondială la sărituri cu schiurile – Cronica dimineții
Portugalia, Coreea de Sud, Brazilia și Elveția sunt ultimele echipele calificate în ”optimile” Cupei Mondiale – Cronica Sportivă