Argentina și Olanda sunt primele echipe care s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din Qatar – Cronica Sportivă

1. Naționala Argentinei a învins Australia, cu scorul de 2-1, în optimile de finală ale Campionatului Mondial din Qatar. Pentru Lionel Messi a fost meciul cu numărul 1.000 al carierei.

2. Olanda a trecut de Statele Unite ale Americii, scor 3-1, în primul meci al optimilor de finală de la Cupa Mondială Qatar 2022.

3. Meciurile din optimile Cupei Mondiale din Qatar care se vor desfășura duminică:

• Franța – Polonia, ora 17:00
  • Anglia – Senegal, ora 21:00

4. FCU Craiova a învins  în deplasare, scor 2-0, rivala locală Universitatea Craiova, într-un meci al etapei a 19-a din Superligă. Partida a fost întreruptă aproximativ 20 de minute din cauza torțelor și petardelor aruncate pe teren. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

5. Rapid Bucureşti a cedat pentru prima dată în acest sezon de Liga Campionilor la handbal feminin. Campiona României a cedat în deplasare, cu Gyor ETO, scor 32-30 (18-15).

6. Legenda fotbalului brazilian Pele „a fost mutat la îngrijiri paliative” în spital şi „nu mai răspunde la chimioterapie” în lupta sa împotriva cancerului de intestin, anunţă presa braziliană.

7. FC Voluntari a învins clar pe teren propriu, formaţia FC Hermannstadt, scor 3-0, într-un meci al etapei a 19-a din Superligă. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

8. Măgura Cisnădie a fost învinsă în deplasare, de formaţia ungară Siofok KC, scor 33-24 (17-13), în prima manşă din turul 3 al European League.

9. Cinci români au candidat la alegerile din cadrul Congresului Uniunii Europene de Gimnastică (UEG) de la Albufeira, iar patru au fost aleşi pentru diferite funcţii în cadrul forului continental de gimnastică, cu mandate în următorii trei ani. News.ro

10. Rezultate înregistrate în partidele disputate sâmbătă, în etapa a 16-a a Ligii 2 Casa Pariurilor:

• FC Braşov – Dinamo 0-2

11. Brazilienii Alex Telles şi Gabriel Jesus nu vor mai putea juca în fazele următoare ale Cupei Mondiale din Qatar, ei accidentându-se vineri, la meciul cu naţionala Camerunului. News.ro

12. Vicecampioana la handbal feminin CSM Bucureşti a anunţat prelungirea pe încă două sezoane a contractului cu extrema stânga Alexandra Dindiligan.

13. Dani Alves a devenit la 39 de ani, 6 luni şi 27 de zile, cel mai în vârstă jucător care a evoluat vreodată la un turneu final al Cupei Mondiale pentru naţionala Braziliei.