Argint pentru ștafeta mixta de 4×100 de metri liber la Campionatului Mondial de Natație pentru juniori – Cronica Sportivă

1. Ştafeta mixtă de 4×100 m liber a României, din care face parte şi David Popovici, a câștigat vineri medaliile de argint în cadrul Campionatelor Mondiale de Natație pentru Juniori de la Lima.

2. Irina Begu, locul 42 WTA a fost eliminată în turul doi al probei de simplu feminin din cadrul turneului de grand slam US Open. Ea a fost învinsă de jucătoarea din China Yue Yuan, locul 142 WTA, scor 6-3, 7-6 (6), într-o oră şi 49 de minute. News.ro

3. Hermannstadt a învins pe teren propriu, cu scorul de 1-0 pe Universitatea Craiova, în ultimul meci al etapei a etapa a opta a Superligii. Golul a fost marcat de Paraschiv, în minutul 50. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

4. Sorana Cîrstea, locul 37 WTA a ratat calificarea în turul trei al turneului de grand slam US Open, fiind învinsă în runda secundă de favorita 13, Belinda Bencic (Elveţia, 13 WTA), scor 3-6, 7-5, 6-2. Românca a condus cu 5-3 în setul doi, dar adversara a întors soarta partidei.

5. Ştafeta combinată de 4×100 metri liber, formată din David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Rebecca Aimee Diaconescu şi Bianca-Andreea Costea, s-a calificat  cu cel mai bun timp al seriilor în finală la Campionatul Mondial de înot pentru juniori, la Lima.

6. FC Botoşani a remizat pe teren propriu, scor 0-0, cu echipa FC Argeş, într-un meci din etapa a opta a Superligii. Cele mai importante faze pot vedea aici.

7. Portarul francez Luca Zidane a semnat un contract pe două sezoane cu gruparea spaniolă de eşalon secund Eibar.

8. Naţionala de polo feminin a României a fost învinsă la Split, de reprezentativa Olandei, cu un zdrobitor 28-0, în al patrulea meci din grupa A a Campionatului European. News.ro

9. FC Voluntari a anunţat că s-a despărţit de fotbalistul Lorand Fulop. El a evoluat în 41 de partide pentru ilfoveni, la care a reuşit să înscrie 2 goluri şi să ofere 3 pase decisive.

10. Tehnicianul Alexandru Pelici, în vârstă de 48 de ani va conduce reprezentativa juniorilor născuţi începând cu 1 ianuarie 2004 în campania de calificare pentru Campionatul European 2023. News.ro

11. Clubul CFR Cluj a anunţat că a obţinut serviciile fundaşului central Jean-Claude Billong, în vârstă de 28 de ani. Internaţionalul camerunez a evoluat în ultimul sezon în Ligue 1, la Clermont.

12. Sepsi Sfântu Gheorghe a anunţat că s-a despărţit de fotbalistul Stefan Askovski. Atacantul în vârstă de 30 de ani era legitimat la covăsneni din vara anului 2021.

13. FC Sion a anunţat că a obţinut serviciile italianului Mario Balaotelli, în vârstă de 32 de ani.

14. PSG, Lens și Marseille conduc în Ligue 1, cu 13 puncte, după V etape. Rezultatele ultimei runde:

• Toulouse – PSG 0-3

15. Clubul OGC Nice, la care este legitimat Rareş Ilie, a anunţat că l-a împrumutat pe Kasper Dolberg la FC Sevilla. News.ro

16. Fotbalistul Mathys Tel a devenit, miercuri seară, cel mai tânăr marcator din istoria clubului Bayern Munchen, el înscriind în Cupa Germaniei, la meciul din primul tur cu Viktoria Koln, câştigat de bavarezi cu scorul de 5-0. News.ro

17. Serena Williams a eliminat-o pe jucătoarea Anett Kontaveit, din Estonia, în turul doi al turneului de grand slam de la Wimbledon. Americanca s-a impus cu scorul de 7-6 (4), 2-6, 6-2, în două ore şi 27 de minute, şi va evolua în faza următoare cu sportiva australiană Ajla Tomljanovic, locul 46 WTA.

Ți-ar mai putea plăcea
CSM București a învins în deplasare pe Borussia Dortmund, în Liga Campionilor la handbal feminin – Cronica sportivă
Doua meciuri tari azi in UCL / Schimbari in handbalul romanesc I Cronica Sportiva