Arsenal și Barcelona s-au calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor – Cronica Sportivă

1. Arsenal Londra s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a trecut de FC Porto, scor 4-2, la loviturile de departajare. Englezii au avut 1-0 după 120 minute, după ce în tur au pierdut cu 1-0.

2. FC Barcelona a câștigat pe teren propriu, cu Napoli, 3-1, şi s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. În tur a fost 1-1.

3. Atletico Madrid – Inter Milano (0-1 în tur) și Borussia Dortmund – PSV Eindhoven (1-1 în tur) se joacă miercuri, în optimile de finală din Liga Campionilor. Ambele partide încep de la ora 22:00.

4. SCM Timişoara s-a calificat în finala Alpe Adria Cup, după ce a învins în semifinale pe Kapfenberg Bulls, scor 94-92 (60-56), la Turneul Final Four. Finala va fi miercuri, cu deţinătoarea trofeului, MKS Dabrowa Gornicza.

5. FC Voluntari a anunţat că a semnat un contract cu tehnicianul Florin Pîrvu. El preia echipa după ce Nicolae Dică a fost demis.

6. Echipa de baschet masculin CSO Voluntari a fost învinsă în deplasare, de formaţia estonă Tartu Ulikool, cu 83-76 (41-39), în manşa tur din sferturile European North Basketball League (ENBL).

7. Michael Edwards revine la Liverpool. El este noul director general al ”cormoranilor”. News.ro

8. Antrenorul echipei Lazio, Maurizio Sarri a demisionat din funcţie, după a treia înfrângere consecutivă în campionat

9. Căpitanul echipei Paris Saint-Germain, Marquinhos nu va evolua în meciul din sferturile de finală ale Cupei Franţei de miercuri, cu OGC Nice. Jucătorul va rata şi meciul de duminică din Ligue 1. cu Montpellier. News.ro

10. Celta Vigo a anunţat demiterea antrenorului spaniol Rafael Benitez, din cauza rezultatelor slabe ale clubului galician, care se luptă pentru a evita retrogradarea în divizia secundă.

11. Atacantul internaţional palestinian Mohammed Barakat a murit într-un bombardament, la vârsta de 39 de ani. News.ro

12. Portarul echipei Manchester City, Ederson ar putea fi indisponibil până aproximativ o lună, după ce s-a accidentat la coapsă. News.ro

13. La câteva zile după ce Jose Peseiro a părăsit postul, Federaţia Nigeriană de Fotbal a decis să folosească reţelele de socializare pentru a-şi găsi viitorul selecţioner.

14. Brazilianul Felipe Massa, în vârstă de 42 de ani, a intentat un proces la Înalta Curte din Londra împotriva Formula One Management. El speră să obţină recunoaşterea faptului că ar fi trebuit să fie campion mondial în 2008 şi o compensaţie financiară. News.ro

15. Cristiano Ronaldo a reuşit golul egalizator în prelungiri, dar Al-Nassr a fost eliminată din Liga Campionilor Asiei în faza sferturilor de finală de către Al-Ain.

• 22:00 – UCL – Borussia Dortmund – PSV – Digi Sport 2, Prima Sport 2, Orange Sport 2
Max Verstappen a egalat recordul de victorii consecutive în Formula 1 – Cronica Sportivă