Astăzi începe cel de-al treilea turneu de Mare Șlem al anului, cel de la Wimbledon – Cronica sportivă

1. Cehia a eliminat Țările de Jos de la Euro 2020, scor 2-0, în prima optime de finală disputată ieri, și va întâlni Danemarca în sferturile de finală. Tomas Holes, respectiv Patrik Schick (la al patrulea gol în cadrul Euro) au marcat golurile meciului, după ce Matthijs de Ligt (Olanda) a fost eliminat în min. 52 pentru un henț în postură de ultim apărător. (Video)

2. În cealaltă optime de finală de ieri, Belgia a trecut cu 1-0 de Portugalia, la Sevilla, la capătul unui meci spectaculos, în care belgienii au înscris prin Thorgan Hazard, în min. 42, iar apoi portughezii au asediat poarta adversă pentru egalare, mai ales spre final, dar nu au reușit să înscrie. Belgia o va întâlni în sferturile de finală pe Italia. (Video)

3. Astăzi se dispută alte două optimi de finală ale Campionatului European de Fotbal 2020, după următorul program:

-de la ora 19.00, Croația – Spania, la Copenhaga

-de la ora 22.00, Franța – Elveția, ultimul joc care se va desfășura pe Arena Națională din București la acest Euro

4. Astăzi începe cel de-al treilea turneu de Mare Șlem al anului, cel de la Wimbledon. Printre meciurile primei zile, regăsim trei partide de pe tabloul de simplu care au în centru jucătoare din România: Monica Niculescu – Aryna Sabalenka (de la ora 15.00), Irina Begu – Kayie Volynets (după ora 15.00) și Mihaela Buzărnescu – Venus Williams (după ora 19.00). (Eurosport)

5. Max Verstappen (Red Bull Racing) a câștigat Marele Premiu al Stiriei, ajungând la 4 curse câștigate în acest sezon, la capătul unei curse perfecte făcută de echipa sa. Pe locul doi s-a clasat Lewis Hamilton (Marea Britanie, Mercedes), iar pe trei a terminat Valtteri Bottas (Finlanda, Mercedes). Verstappen conduce în clasamentul sezonului, având 18 puncte în fața lui Hamilton. (News.ro)

6. Mathieu van der Poel a câștigat etapa a doua a Turului Franței, o nouă etapă în stil clasic, deluroasă și cu o cățărare finală destul de tehnică. El a fost urmat de Tadej Pogacar (UAE team Emirates) și Primoz Roglic (Jumbo Visma). Van der Poel a preluat și tricoul galben, având 8 secunde în fața lui Julian Alaphilippe. (Eurosport)

7. Elizabeta Samara a obţinut, duminică, medalia de bronz, la Campionatele Europene de Tenis de Masă de la Varşovia, a nouăsprezecea medalie europeană a carierei. Ea a fost învinsă în semifinale de Petrissa Solja din Germania cu 4-2, după ce câștigase cele patru meciuri din tururile anterioare. (Gsp.ro)

8. Serena Williams, care joacă astăzi în primul tur de la Wimbledon, a anunțat că nu va participa la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Serena Williams a participat la edițiile Jocurilor Olimpice din 2000, 2008, 2012 și 2016, reușind să câștige, în probele de simplu și dublu, patru medalii. (Gsp.ro)

9. Preşedintele FRF, Răzvan Burleanu, a anunţat că Supercupa României se va disputa pe Arena Naţională, la 10 iulie, probabil cu spectatori la 50 la sută din capacitatea stadionului. În Supercupa României se vor întâlni campioana CFR Cluj şi câştigătoarea Cupei, Universitatea Craiova. (News.ro)

10. Finala Cupei Stanley (din NHL, campionatul profesionist de hochei pe gheață din America) se va disputa în acest an între Tampa Bay Lightning și Montreal Canadiens. Tampa Bay este campioana en-titre și încearcă al doilea titlu consecutiv, în vreme ce echipa din Montreal caută primul titlu din 1993. (New York Times)

Transmisiuni din sport, azi la TV:

-ora 13.00 – Wimbledon, tenis – Eurosport 1, Eurosport 2

-ora 14.05 – Turul Franței, ciclism – Eurosport 1

-ora 19.00 – Croația – Spania, Euro 2020 – ProTV

-ora 22.00 – Franța – Elveția, Euro 2020 – ProTV

Naționala U21 joacă miercuri cu Spania, în primul meci de la Campionatul European – Cronica Sportivă
Universitatea Craiova este prima semifinalistă a Cupei României – Cronica sportivă