Astăzi se joacă Liverpool – Leipzig și Paris Saint Germain – Barcelona, în Champions League – Cronica sportivă

1. Aseară s-au disputat primele două meciuri contând pentru returul optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, respectiv:

-Juventus Torino – FC Porto 3-2 (Chiesa 49, 63, Rabiot 117 / Rabiot 19-din penalty, 115, după prelungiri), după 1-2 în tur (Video)

-Borussia Dortmund – Sevilla 2-2 (Haaland 35, 54-din penalty / En-Nesyri 69-din penalty, 90+6), după 3-2 în tur (Video)

FC Porto și Borussia Dortmund s-au calificat astfel în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

2. Astăzi se dispută încă două meciuri din returul optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, respectiv: Liverpool – Leipzig (meci care se dispută la Budapesta, în tur, 2-0) și Paris Saint Germain – Barcelona (în tur, 4-1). Ambele meciuri vor începe la ora 22.00.

3. Ieri s-a jucat ultimul meci din etapa a 18-a a Ligii 2 Casa Pariurilor la fotbal, U Craiova 1948 a fost învinsă acasă, cu scorul de 2-1, de CS Mioveni, prima înfrângere a oltenilor în această ediţie a campionatului. Au înscris: Campagno 52 / Işfan 80, Huyghebaert 81-autogol. (Video)

În clasament, pe primul loc se află U Craiova 1948 și ASU Poli Timișoara, cu 31 de puncte fiecare, urmate de Csikszereda, Dunărea Călărași și Viitorul Pandurii Tg. Jiu, cu 28 de puncte fiecare.

4. Singura reprezentantă din România rămasă pe tabloul principal al turneului de categorie WTA 1.000 de la Dubai, Sorana Cîrstea, a fost învinsă în turul doi de Anett Kontaveit, locul 24 WTA şi cap de serie numărul 15, scor 6-4, 7-5, după o oră şi 42 de minute. (News.ro)

5. Mihaela Buzărnescu s-a calificat în turul doi al turneului de tenis feminin de la Guadalajara (Mexic), după ce a învins-o în turul 1 pe Coco Vandeweghe, cu 7-6, 6-7, 6-2. Ea o va întâlni în continuare pe Marie Bouzkova, cea care a învins-o în turul întâi pe Irina Bara. (Treizecizero)

6. Naționala masculină de handbal susține în această săptămână două meciuri în calificările pentru Euro 2022, ambele în compania statului Kosovo. Primul joc are loc astăzi, de la ora 20:30, în deplasare, iar returul, duminică, 14 martie, la București. În clasamentul grupei, România este pe locul 2, cu 2 puncte, în vreme ce Kosovo este pe ultimul loc, cu 0 puncte. Primele 2 echipe ale grupei de 4 se califică la Euro 2022. (Prosport

7. Federația germană de fotbal a anunțat că selecţionerul Joachim Löw va părăsi naţionala Germaniei după Campionatul European de Fotbal din această vară. Contractul său iniţial era valabil până la Cupa Mondială din 2022. România va întâlni Germania în preliminariile CM 2022, pe 28 martie, acasă și pe 8 octombrie, în deplasare. (News.ro)

8. Jocurile Olimpice de la Tokyo, care vor avea loc între 23 iulie şi 8 august, se vor disputa fără spectatori veniţi din străinătate. Această măsură, luată de guvernul japonez, se referă şi la Jocurile Paralimpice, programate în perioada 24 august – 5 septembrie. (News.ro)

9. Formația CSO Voluntari a câștigat în premieră Cupa României la baschet masculin, după ce a învins în finala de la Cluj, pe CSM Oradea, cu 72-65. Marcu Badiu a marcat 20 puncte, fiind jucătorul partidei, într-un meci în care formația sa, CSO Voluntari, nu a marcat niciun punct în primul sfert, fiind condusă cu 16-0. (Prosport)

10. Ce au făcut strainerii români – jucătorii de fotbal români care evoluează în străinătate –  în finalul săptămânii trecute: Ianis Hagi este campion în Scoția cu Rangers; Valentin Mihăilă, gol și pasă de gol în Serie A; Radu Drăgușin a fost desemnat cel mai bun tânăr fotbalist de la Juventus Torino; Claudiu Keșeru e cel mai în formă dintre atacanții noștri. (Lead.ro)

Transmisiuni din sport, azi la TV:

-ora 10.00 – WTA Dubai, tenis feminin – Digi Sport 2

-ora 19.30 – Bielefeld – Bremen, Bundesliga – Digi Sport 3, Telekom Sport 3, Look Sport+

-ora 20.00 – Atletico Madrid – Athletic Bilbao, La Liga – Digi Sport 2, Telekom Sport 2, Look Sport

-ora 20.00 – Manchester City – Southampton, Premier League – Eurosport 1

-ora 20.25 – Kosovo – România, calificări Euro 2022 handbal masculin – TVR 1

-ora 22.00 – PSG – Barcelona, Liga Campionilor – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport+

-ora 22.00 – Liverpool – Leipzig, Liga Campionilor – Digi Sport 2, Telekom Sport 2, Look Sport

-ora 22.00 – WTA Guadalajara, tenis feminin – Digi Sport 3, Digi Sport 4

Ți-ar mai putea plăcea
Halep in sferturile AO / Legendarul Kobe Bryant a murit ieri intr-un accident de elicopter I Cronica Sportiva
Canada s-a calificat la Cupa Mondială de fotbal după 36 de ani – Cronica Sportivă