Atletico Madrid și Borussia Dortmund sunt ultimele echipe calificate în sferturile Ligii Campionilor – Cronica Sportivă

1. Atletico Madrid, la care este legitimat Horaţiu Moldovan, s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, trecând în optimi de Inter Milano, în urma loviturilor de departajare. Ibericii au avut 2-1 după 120 de minute, însă au cedat în tur, 1-0.

2. Borussia Dortmund s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, trecând în optimi de PSV Eindhoven. Nemții s-au impus cu 2-0 la retur, după ce prima manșă s-a terminat 1-1.

3. Bournemouth a revenit de la 0-3 și a câștigat în fața celor de la Luton, 4-3, într-un meci restant din etapa a 17-a a campionatului Angliei.

4. Arina Sabalenka, numărul doi mondial, a fost eliminată în optimile de finală ale turneului de la Indian Wells. Ea a pierdut cu americanca Emma Navarro, scor 6-3, 3-6, 6-2.

5. SCM Timişoara a fost învinsă în finala Alpe Adria Cup la baschet masculin, de deţinătoarea trofeului, formaţia poloneză MKS Dabrowa Gornicza, scor 90-88.

6. Selecţionerul Austriei, Ralf Rangnick, a decis să-i lase pe Guido Burgstaller, Marco Grull şi Niklas Hedl în afara lotului pentru următoarele două meciuri amicale. Cei trei jucători de la Rapid Viena au fost excluşi după ce au participat la scandări homofobe. News.ro

7. ”U” Banca Transilvania Cluj a cedat pe teren propriu, în faţa a 10.000 de fani, contra celor de la London Lions, cu 91-79 (51-37), şi a ratat astfel şansa istorică de a se califica în semifinalele BKT EuroCup.

8. Jaqueline Cristian, locul 82 WTA, a fost eliminată în optimile de finală ale turneului de categorie WTA 125 de la Charleston. Ea a fost învinsă de favorita 7, Diana Shnaider (Rusia, 74 WTA), scor 6-1, 7-5. Meciul a durat o oră şi 14 minute.

9. HC Dunărea Brăila a anunţat că meciul cu HC Zalău din Cupa României la handbal feminin, de pe teren propriu, nu se dispută deoarece formația oaspete a anunţat că nu se prezintă. News.ro

10. Naţionala U18 a României, pregătită de selecţionerul Ion Marin, va efectua în perioada 17-24 martie un stagiu de pregătire la Marbella, unde va disputa şi două meciuri de verificare cu Suedia și Norvegia.

11. Obţinând câştig de cauză în faţa Autorităţii Europene pentru Mărci, campionatul danez, cunoscut sub numele de Superliga, împiedică marile cluburi să folosească acest nume pentru proiectul lor de ligă închisă europeană. News.ro

12. Maurizio Sarri a demisionat de la conducerea tehnică a echipei italiene Lazio Roma.

13. Universitatea Craiova a anunţat că Vladimir Screciu are o problemă fibrilară şi că staful medical urmează să stabilească dacă fotbalistul va putea juca în partida din play-off cu CFR Cluj.

14. Tehnicianul lui FC Porto, Sergio Conceicao a declarat că Mikel Arteta, antrenorul formaţiei Arsenal, i-a insultat familia în timpul meciului pe londonezii l-au câştigat la lovituri de departajare, în faţa grupării portugheze, în optimile de finală ale Ligii Campionilor. News.ro

15. Echipa saudită Al-Hilal a stabilit un record mondial de victorii consecutive pentru o formaţie de prim eşalon, după ce a învins cu 2-0 pe Al-Ittihad în sferturile de finală ale Ligii Campionilor Asiei, al 28-lea său succes consecutiv.

16. Programul transmisiunilor de joi:

• 19:45 – Europa League – Slavia Praga – AC Milan – Pro Arena
  • 20:00 – Tenis – Indian Wells – Digi Sport 4, Prima Sport 3
  • 21:45 – Baschet EuroCup – Paris – Joventut – Prima Sport 2
  • 22:00 – Europa League – Liverpool – Sparta Praga – Pro Arena
Primul meci de tenis castigat de un jucator surd intr-un turneu ATP I Cronica Sportiva