Aur și argint pentru România în prima zi a Mondialelor de Natație pentru juniori – Cronica Sportivă

1. Campionatele Mondiale de Natație pentru juniori au debutat marți, la Lima, cu două rezultate excelente pentru România, care și-a trecut în palmares două medalii: aurul adus de ștafeta masculină de 4x100m liber și argintul obținut de Vlad Stancu la 400m liber. După titlul european câștigat în iulie, la Otopeni, ștafeta de 4x100m liber a obținut și aurul mondial. David Popovici (17 ani), Alexandru Constantinescu (16), Ștefan Cozma (17) și Patrick Dinu (17) s-au impus în final în 3:18.84, cu un avans de aproape o secundă și jumătate față de urmăritori, într-o cursă pe care au dominat-o de la start și până la finiș. (GSP)

2. Rapid a învins pe teren propriu, formaţia Universitatea Cluj, scor 1-0, într-un meci contând pentru etapa a opta din Superligă. Unicul gol al meciului a fost marcat de Dugandzic, din penalty, în minutul 80. Arbitrul Găman a dictat lovitura de pedeapsă pentru un henţ al lui Ispas. Cu 18 puncte şi un meci mai mult disputat, Rapid se află pe primul loc în clasament. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

3. Sorana Cîrstea a învins-o pe jucătoarea germană Laura Siegemund, scor 6-4, 6-4 şi s-a calificat în turul al doilea de la US Open.

4. FCU Craiova a trecut de formaţia Sepsi OSK, pe teren propriu, scor 1-0, într-un meci contând pentru etapa a opta din Superligă. La Târgu Jiu, în prima repriză, arbitrul Horaţiu Feşnic a anulat două goluri. Primul a fost în minutul 10, când a fost anulat golul lui Tudorie, pentru un ofsaid. Al doilea, în minutul 18, când a înscris Bălan, dar după intervenţia VAR golul a fost anulat pentru ofsaid. Sidibe a marcat golul victoriei craiovene în minutul 43, gol validat de VAR după analiza unui posibil henţ. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

5. Înotătoarele Aissia Prisecariu şi Rebecca Diaconescu s-au calificat în semifinalele probei de 100 metri spate, în cadrul Campionatelor Mondiale de Nataţie pentru juniori de la Lima.

6. Naţionala de polo feminin a României a fost învinsă marţi, la Split, de reprezentativa Croaţiei, în al treilea meci din grupa A a Campionatului European, scor 15-6. News.ro

7. Manchester United a ajuns la o înţelegere cu gruparea olandeză Ajax Amsterdam pentru transferul atacantului brazilian Antony. Costul tranzacţiei va fi de 95 de milioane de euro, al patrulea cel mai scump transfer din istoria Premier League.

8. Peste 130 de ciclişti din 15 ţări vor participa la cea de-a 55-a ediţie a Turului României, competiţie care va începe în 6 septembrie, la Satu Mare. Traseul total va fi de peste 850 de kilometri. News.ro

9. Meciul FCSB – CFR Cluj, din etapa a noua a Superligii, care era programat în data de 4 septembrie, a fost amânat. Ambele formații vor evolua săptămâna viitoare în grupele Conference League.

10. CS Mioveni și UTA Arad au terminat la egalitate, scor 1-1, în prima partidă a etapei a opta din Superliga. Gazdele putea obține prima victorie din acest sezon din Superliga, dar au ratat în minutul 89 de la 11 metri, prin Krasniqi. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

11. Bournemouth a anunţat că l-a demis pe tehnicianul Scott Parker, decizia vine după ce în weekendul trecut echipa a fost învinsă cu scorul de 9-0 de Liverpool, în Premier League.

12. Gheorghe Berceanu, fost campion olimpic şi mondial la lupte, a încetat din viaţă, marţi, informează Federaţia Română de Lupte. El fost triplu campion european, in 1970, 1972 si 1973 si dublu campion mondial, in 1969 si 1970.

15. Gabriela Ruse (101 WTA) s-a calificat în turul doi la turneul de grand slam US Open, trecând în primul tur de sportiva australiană Daria Saville, locul 58 mondial, scor 3-6, 6-2, 6-4, în două ore şi 15 minute.

16. Sârbul Novak Djokovic, care nu concurează la US Open pentru că nu este vaccinat împotriva covid-19, va participa la turneul de categorie ATP 250 de la Tel Aviv, în perioada 26 septembrie – 2 octombrie. News.ro

17. Valencia a anunţat că a obţinut serviciile fotbalistului uruguayan Edinson Cavani. Contractul jucătorului este valabil până în 30 iunie 2024. News.ro

18. Serena Williams s-a calificat în turul doi al tabloului de simplu la US Open, trecând în runda inaugurală de sportiva muntenegreană Danka Konivic, locul 80 WTA, scor 6-3, 6-3. La meciul de pe arena Arthur Ashe au asistat 29.402 fani, cel mai mare număr de spectatori înregistrat vreodată pe Arthur Ashe Stadium la o sesiune de seară.

19. CSA Steaua a anunţat că a încetat colaborarea cu atletele de origine kenyană Stella Rutto şi Joan Chelimo Melli. News.ro

20. Jaqueline Cristian, locul 77 WTA, a pierdut în primul tur la US Open, în faţa sportivei Anett Kontaveit (Estonia, 2 WTA) cap de serie nr 2, scor 3-6, 0-6, într-o oră şi şase minute.

Ți-ar mai putea plăcea
Ucraina conduce România, după prima zi din Billie Jean King Cup – Cronica Sportivă
Irina Begu s-a calificat în semifinalele turneului de dublu feminin de la Roland Garros – Cronica sportivă