Austria – România, scor final 2-3 | Horia Tecău, în semifinale la US Open  – Cronica sportivă

1. Într-un meci foarte spectaculos din Liga Națiunilor, Liga B, grupa 1, în care România a excelat tactic, dar și pe contraatac, reprezentativa noastră a învins în deplasare Austria cu 3-2 (1-1 la pauză). Golurile au fost marcate de Christoph Baumgartner 17, Karim Onisiwo 81, respectiv Denis Alibec 3, Dragoș Grigore 51, Alexandru Maxim 70. (Video)

2. În celălalt meci al grupei noastre, Irlanda de Nord a fost învinsă acasă, cu 5-1, de Norvegia. Clasamentul grupei: 1. România – 4 puncte, 2. Austria – 3 puncte, 3. Norvegia – 3 puncte, 4. Irlanda de Nord – un punct. Următoarea etapă se va juca pe 11 octombrie, cu meciurile Norvegia – România şi Irlanda de Nord – Austria.

3. Astăzi, de la ora 19.00, se va disputa un nou meci al echipei de tineret a României din grupa 8 de calificare la Euro 2021, împotriva Maltei, în deplasare. Meciul va fi în direct pe PRO TV. În clasamentul grupei, echipa condusă de Adrian Mutu se află pe locul al doilea, la trei puncte de liderul grupei, Danemarca (care va juca la aceeași oră în Irlanda de Nord).

4. Astăzi, în Liga Națiunilor, se vor desfășura următoarele partide:

-în Liga A, grupa 2: Belgia – Islanda și Danemarca – Anglia

-în Liga A, grupa 1: Franța – Croația și Suedia – Portugalia (meciul zilei)

-în Liga C, grupa 1: Cipru – Azerbaidjan și Luxemburg – Muntenegru

-în Liga C, grupa 2: Armenia – Estonia și Georgia – Macedonia de Nord

-în Liga D, grupa 2: San Marino – Liechtenstein

5. Ieri, în jocurile disputate din Liga Națiunilor, s-au consemnat următoarele rezultate:

-în Liga A, grupa 1: Bosnia – Polonia 1-2, Olanda – Italia 0-1

-în Liga B, grupa 2: Cehia – Scoția 1-2, Israel – Slovacia 1-1

-în Liga C, grupa 4: Kazahstan – Belarus 1-2, Albania – Lituania 0-1

6. ASU Poli Timişoara a câștigat cu 1-0, în deplasare, meciul cu Universitatea Cluj, din a doua etapă a Ligii 2. A înscris, din lovitură liberă, Sergiu Popovici, în minutul 70. (Video)

ACS Viitorul Târgu Jiu – CSM Slatina, ultimul meci al etapei, se va desfășura astăzi, de la ora 17.00.

7. După o zi de odihnă (și de teste pentru depistarea coronavirusului), astăzi se va relua Turul Franței la ciclism, cu etapa a zecea. Va fi un traseu în întregime pe plat, un paradis pentru sprinteri, în lungime de 168,5 km, între două insule de la Oceanul Atlantic, respectiv Île d’Oléron și Île de Ré. Lider al clasamentului general este slovenul Primoz Roglic. (Link)

8. Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer s-au calificat în semifinalele probei de dublu masculin din cadrul turneului US Open, după ce au învins perechea Rohan Bopanna/Denis Shapovalov cu 7-5, 7-5. În semifinale, perechea româno-olandeză vor evolua cu Mate Pavic/Bruno Soares (Croaţia/Brazilia), azi, după ora 22.00.

9. După meciurile de azi-noapte, s-au stabilit și celelalte sferturi de finală de la US Open. Acestea sunt Alex de Minaur – Dominic Thiem și Andrey Rublev – Daniil Medvedev, la masculin, respectiv Tsvetana Pironkova – Serena Williams și Victoria Azarenka – Elise Mertens, la feminin.

10. În această noapte, se vor disputa primele două sferturi de finală ale ambelor tablouri (masculin și feminin), după următorul program:

-Jennifer Brady – Yulia Putintseva, ora 19.00

-Borna Coric – Alexander Zverev, ora 20.30

-Naomi Osaka – Shelby Rogers, ora 02.00

-Pablo Carreno Busta – Denis Shapovalov, ora 03.30

Pe scurt:

-Viitorul Constanța a anunțat că președintele clubului, Gheorghe Popescu, a fost testat pozitiv cu noul coronavirus

-Mai mulți jucători cunoscuți au fost, de asemenea, testați pozitiv ieri: francezul Kylian Mbappé și jucătorii lui Manchester City, Riyad Mahrez și Aymeric Laporte

-Messi a revenit la antrenamentele Barcelonei, după ce în urmă cu câteva zile a anunțat că rămâne încă un an la catalani

-Newcastle l-a transferat pe atacantul Callum Wilson de la Bournemouth pentru 20 de milioane de lire sterline

-Bayern Munchen şi FC Sevilla, care vor disputa la 24 septembrie Supercupa Europei, vor beneficia de câte 3.000 de bilete pentru suporterii lor la Budapesta (News.ro)

-11.500 de spectatori pe zi vor putea asista la meciurile de tenis din cadrul turneului de la Roland Garros (21 septembrie – 11 octombrie)

Transmisiuni din sport, azi la TV:

-ora 13.00 – WTA Istanbul – turneu feminin de tenis – Digi Sport 2

-ora 14.25 – Turul Franței, etapa a noua – Eurosport 1

-ora 18.30 – ACS Viitorul Târgu Jiu – CSM Slatina, Liga 2 – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Plus

-ora 19.00 – US Open, sferturi de finală – Eurosport 1

-ora 19.00 – Malta – România, calificări U21 – Pro TV

Astăzi se joacă în Liga 1 meciul Viitorul – FCSB, de la ora 20.00 – Cronica sportivă
Șapte jucătoare din România la Winners Open, turneul WTA de la Cluj Napoca – Cronica Sportivă