Azi marele derby FCSB – Dinamo in Casa Liga 1 (20:30) / Ce amenzi da Zidane la Real I Cronica Sportiva

1. Azi la TV:
08:15 Australia – Uruguay (CM rugby, TVR 1)
11:00 Anglia – Argentina (CM rugby, TVR 1)

12:00 Pandurii Târgu Jiu – Petrolul (Liga 2, DIGI 1, TELEKOM 1, LOOK PLUS)

13:30 Japonia – Samoa, (CM rugby, TVR 1)
14.30 Gaz Metan Mediaș – Academica Clinceni (DIGI 1, TELEKOM 1, LOOK PLUS)

16:30 Bayern Munchen – Hoffenheim (DIGI 2, TELEKOM 3, LOOK SPORT)
16:30 Freiburg – Borussia Dortmund (DIGI 3, TELEKOM 4)

17:00 Real Madrid – Getafe (DIGI 1, TELEKOM 1, LOOK PLUS)
17:00 Liverpool – Leicester (EUROSPORT)

18:30 PSG – Angers (DIGI 2, LOOK SPORT)
18:30 CSM CSU Oradea – CSU Sibiu (baschet m, DIGI 4)

20:30 FCSB – Dinamo (DIGI 1, TELEKOM 1, LOOK PLUS)

21:45 Genoa – AC Milan (DIGI 2, TELEKOM 2, LOOK SPORT)

2. Diseara, de la 20:30, derby in Casa Liga 1. Meciul se joaca pe National Arena. Ambele echipe nu stau bine in clasament, FCSB este pe locul 9, cu 14 puncte, iar Dinamo pe 10, cu 13 puncte. Meciul are un context trist pentru dinamoviști. Azi, 5 octombrie, se împlinesc 19 ani de la dispariția subită a lui Cătălin Hîldan, fostul căpitan al echipei.

FCSB: Bălgrădean – V. Crețu, I. Cristea, Planic, Panțâru – Oaidă, Ov. Popescu, Fl. Tănase – Man, Hora, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad, Cr. Manea, Gnohere, Moruțan, Moutinho, Vînă, Ad. Popa
Antrenor: Bogdan Argeș Vintilă

Dinamo: Piscitelli – D. Ciobotariu, Puljic, M. Popescu, Corbu – I. Filip, Mrzljak – Moura, Nistor, Moldoveanu – Montini
Rezerve: Straton, Klimavicius, A. Răuță, Bru, D. Popa, Neicuțescu, R. Grigore
Antrenor: Dusan Uhrin

Stadion: Arena Națională
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei) / A1: Vasile Marinescu (București) / A2: Ovidiu Artene (Vaslui) / Observator: Alexandru Deaconu (București)

Trei despre derby de Casa Liga 1 (sursa LPF.ro / Liviu Manolache):
Au fost 145 de partide intre cele doua echipe: 43 de victorii ros-albastrii, 53 de egaluri, 48 de victorii dinamovistii. Cu FCSB gazda: 72 jocuri: 26 victorii ros-albastrii, 27 de remize, 19 victorii Dinamo.

2,7 goluri pe meci este media disputelor intre cele doua echipe

Media de varsta a FCSb este de 26 ani si 11 luni, in timp ce a lui Dinamo este de 25 ani si 11 luni.

3. Ce amenzi aplica Zidane la Real Madrid:

1. Întârzierea la antrenament: 5 minute – 250 de euro, 15 minute – 500 de euro, peste 15 minute – 1000 de euro, absenţa – 3000 de euro.

2. Folosirea telefonului mobil: în cabinetul medical – 250 de euro, în sala de mese, în vestiar şi la şedinţe – 500 de euro prima abatere, 1000 de euro a doua.

3. Kilograme în plus: 250 de euro pentru fiecare kilogram.

4. Jucătorii care părăsesc Madridul în interes personal trebuie să aibă acceptul lui Zidane: între 250 şi 1000 de euro.

5. Jucătorii care nu sunt convocaţi pentru un meci de acasă sunt obligaţi să se prezinte la vestiar precum cei convocaţi, apoi să meargă în tribună şi să rămână acolo până în minutul 80 (pot pleca înainte de fluierul de final pentru a evita aglomeraţia). În caz contrar, amendă 500 de euro.

4. Convocari loturi nationale:
Insulele Feroe – România, 12 octombrie, ora 19:00 (Tórsvøllur, Torshavn)
România – Norvegia, 15 octombrie, ora 21:45 (Arena Națională, București)

România U21 – Ucraina, 10 octombrie, ora 20:30 , stadion “Ilie Oană” (Ploieşti)
România U21 – Irlanda de Nord, 14 octombrie, ora 20:30 , stadion “Anghel Iordănescu” (Voluntari)
Preţul unui bilet la meciurile naţionalei U21 cu Ucraina şi Irlanda de Nord este de 15 lei

5. Beijing Open: Bianca Andreescu, locul 6 WTA şi favorită 5, a fost eliminată de Naomi Osaka, numărul 4 mondial şi cap de serie 4, scor 5-7, 6-3, 6-4, în două ore şi 14 minute. În semifinale, Naomi Osaka o va întâlni pe daneza Caroline Wozniacki, locul 19 WTA. În cealaltă semifinală se vor confrunta liderul WTA Ashleigh Barty (Australia) şi olandeza Kiki Bertens, numărul 8 mondial. Turneul e pe DigiSport 2.

6. Djordje Cirkovic este noul antrenor al echipei Handbal Club Dobrogea Sud, formaţia constănţeană despărţindu-se joi de fostul tehnician Zvonko Sundovski, din cauza slabelor rezultate înregistrate în acest sezon. Cirkovic va debuta pe banca HC Dobrogea Sud, sâmbătă, în partida din turul doi al Cupei EHF, contra ungurilor de la Csurgoi KK.

7. Al Wasl, antrenată de Laurenţiu Reghecampf, a fost învinsă cu 1-0 la Ajman, în etapa a treia a campionatului Emiratelor Arabe Unite. Golul a fost marcat de Steve, în minutul 21, iar gazdele au rămas în inferioritate numerică înca din minutul 13. Al Wasl încă nu a înregistrat nicio victorie în actuala ediţie de campionat, în care are o remiză şi două înfrângeri.

8. Echipa feminină de gimnastică a României, în componenţa Denisa Golgotă, Ioana Crişan, Carmen Ghiciuc, Maria Holbură şi Ana Maria Puiu, a încheiat, vineri, calificările la CM de la Stuttgart, pe locul 8, după cinci subdiviziuni. De la CM2019, pentru JO de la Tokyo sunt disponibile nouă locuri, iar calificările se încheie in aceasta seară. (Link)

9. Campioana en titre a României la handbal feminin, SCM Râmnicu Vâlcea, a învins vineri, pe teren propriu, formaţia germană SG BBM Bietigheim, cu scorul de 34-27 (20-18), în primul meci din grupa D a Ligii Campionilor. Urmatorul meci este cu Brest (deplasare, 12 octombrie). Vicecampioana României, CSM Bucureşti, joaca in grupa B alături de Rostov Don, Team Esbjerg, MKS Lublin. Primul meci în deplasare, cu Team Esbjerg, maine.

In Liga 2:
Duminică, de la ora 13:00, ”U” Cluj – Ripensia, formaţiile care s-au duelat în prima finală a Cupei României, în urmă cu 85 de ani.
Miercuri, ora 14:00, derby Rapid – UTA

Naţionala de handbal feminin a României s-a calificat în faza grupelor principale ale CM din Spania – Cronica Sportivă
CFR joaca azi la Rennes (22:00) in Europa League / Recordul lui Messi I Cronica Sportiva