Azi se decide cine prinde paly-off-ul Casa Liga 1: Astra, Gazul si Viitorul lupta pentru 2 locuri I Cronica Sportiva

1. Titlul cu numarul 20 a fost obtinut de Simona Halep chiar in 2020. Finala de la Dubai a fost superba, a durat 3 ore si 12 minute, iar Simona s-a impus în faţa Elenei Ribakina din Kazahstan, locul 19 WTA, cu 3-6, 6-3, 7-6 (7/5). Simona este pe 2 in calsamentul WTA, a luat o optiune serioasa pentru participarea la turneul campioanelor prin aceasta victorie si va primi 696.860 de dolari pentru acest trofeu.

2. Deontay Wilder și Tyson Fury s-au înfruntat în aceasta dimiineata, în Las Vegas, într-o revanșă pentru meciul din octombrie 2018, încheiat la egalitate. Ambii „grei” erau neinvinsi la ora meciului, iar Fury a reusit sa intre in posesia centurii WBC! (detalii)

3. Hotelul în care este cazată delegaţia Rusiei la Antholz, pentru Campionatele Mondiale de biatlon, a fost percheziţionat, sâmbătă dimineaţă, relatează L’Equipe. Parchetul din Bolzano a fost cel care a ordonat percheziţia, fiind vorba de un presupus delict de “folosire sau administrare de produse dopante”. Au fost percheziţionate camerele lui Alexander Loginov, multiplu campion european şi mondial, şi antrenorului acestuia Alexander Kasperovici şi a fost confiscat “material informatic”.

4. Patruzeci şi două de meciuri au fost amânate sau anulate în Italia din cauza temerilor legate de coronavirus, după ce în regiunile Lombardia şi Veneto s-au înregistrat cel puţin 25 de cazuri de infectare, relatează Football Italia.

5. Reprezentativa de rugby a României a învins, sâmbătă, cu scorul de 24-7, selecţionata Spaniei, într-un meci din Rugby Europe Championship. În primele două jocuri, România a fost învinsă de Georgia, 13-41, şi Portugalia, 11-22. Urmatoarea partida este pe 7 martie, Rusia – România, la Krasnodar.

6. Ai nostri pe „afara”
Al Hilal a învins cu 1-0 pe Al Ittihad, unicul gol al meciului fiind marcat de Eduardo, în minutul 90+3. Al Hilal este lider cu 44 de puncte.

Antwerp, echipa antrenată de Ladislau Boloni, a fost învinsă la Standard Liege cu 1-0

Gaziantep FK, antrenată de Marius Şumudică cu Alin Toşca şi Alexandru Maxim neutilizat, a remizat, 1-1, la Goztepe

Al Wasl, antrenată de Laurenţiu Reghecampf, a fost eliminată de Al Ain, în sferturile de finală ale Cupei Preşedintelui

7. Răzvan Burleanu, președintele FRF, a declarat că a cerut consultanță unei firme olandeze, iar Liga 1 ar putea avea 16 echipe, nu 14 ca in prezent. În plus, s-ar putea renunța la sistemul cu play-off și play-out, implementat prima dată începând cu sezonul 2015-2016.

8. Doua din handbal:
SCM Rm. Vâlcea și Krim Ljubljana au terminat la egalitate, scor 28-28. Campioana României e ca și calificată în sferturile de finală ale Ligii Campionilor!

Dinamo s-a impus în deplasare cu Sporting Lisabona, scor 26-25, în turul barajului pentru „optimile” Ligii Campionilor la handbal masculin.

9. Etapa 26, ultima a sezonului regulat in Casa Liga 1.
FC Voluntari – FC Hermannstadt 2-0
FCSB – Chindia Târgoviște 1-1