Azi se joacă România – Macedonia de Nord, în preliminariile CM 2022 | Ieri, România – Olanda 1-1 la CE U21 – Cronica sportivă

1. Astăzi, de la ora 21.45, România începe o nouă campanie pentru calificarea la Campionatul Mondial de Fotbal (Qatar 2022), competiție la care nu a mai fost prezentă din anul 1998. În primul meci din grupa J, România întâlnește pe Macedonia de Nord, pe Arena Națională din București, în direct la Pro TV. În celelalte meciuri ale grupei, de la aceeași oră, Germania întâlnește Islanda, în vreme ce Liechtenstein joacă împotriva Armeniei.

2. Celelalte meciuri care se vor disputa astăzi în calificările pentru Campionatul Mondial din Qatar din 2022 sunt:

-în grupa B, Spania – Grecia și Suedia – Georgia, ambele de la ora 21.45;

-în grupa C, Bulgaria – Elveția (de la ora 19.00) și Italia – Irlanda de Nord (de la ora 21.45);

-în grupa F, Israel – Danemarca (de la ora 19.00), Moldova – Insulele Feroe și Scoția – Austria (ambele de la ora 21.45);

-în grupa I, Andorra – Albania, Anglia – San Marino și Ungaria – Finlanda, toate de la ora 21.45.

3. Aseară, în primele meciuri din calificări pentru CM 2022, s-au consemnat următoarele rezultate:

-în grupa A, Portugalia – Azerbaijan 1-0 și Serbia – Irlanda 3-2

-în grupa D, Finlanda – Bosnia 2-2 și Franța – Ucraina 1-1

-în grupa E, Belgia – Țara Galilor 3-1 și Estonia – Cehia 2-6

-în grupa G, Turcia – Olanda 4-2, Gibraltar – Norvegia 0-3 și Letonia – Muntenegru 1-2

-în grupa H, Cipru – Slovenia 0-0, Malta – Rusia 1-3 și Slovenia – Croația 1-0

4. Naționala de tineret U21 a României a avut un prim meci bun contra Olandei, câștigând un punct important în primul meci de la Campionatul European U21, scor final 1-1. Olanda a înscris prima, în min. 16, prin Schuurs, iar România a egalat în min. 20, după o lovitură liberă transformată superb de Andrei Ciobanu. Următorul meci al României este sâmbătă, 27 martie, de la ora 19.00, împotriva Ungariei. (Lead.ro)

5. În celelalte meciuri disputate ieri la Euro 2021 U21, s-au consemnat următoarele rezultate:

-în grupa A (grupa noastră), Ungaria – Germania 0-3

-în grupa B, Slovenia – Spania 0-3 și Cehia – Italia 1-1

Astăzi, se joacă următoarele meciuri:

-în grupa C, Rusia – Islanda (de la ora 19.00) și Franța – Danemarca (de la ora 22.00);

-în grupa D, Anglia – Elveția (de la ora 16.00) și Portugalia – Croația (de la ora 22.00).

6. Jucătoarea Irina-Camelia Begu, locul 74 WTA, a fost eliminată de sportiva rusă Anna Kalinskaia, numărul 115 mondial, după 6-4, 7-6 (5), în aproape două ore, în turul întâi de la turneul de tenis de la Miami. (News.ro)

7. Neil Robertson, numărul 4 mondial, s-a calificat în semifinalele Tour Championship de snooker, după ce a trecut cu 10-5 de Jack Lisowski. În semifinale, Neil Robertson îl va întâlni pe Mark Selby, care a trecut de Kyren Wilson cu 10-3. (Eurosport)

8. Adam Yates (Ineos) a obţinut victoria în etapa a treia din Turul Cataluniei, el atacând pe cățărarea de categorie specială de la final, devansându-i pe Esteban Chaves (Team BikeExchange) şi Alejandro Valverde (Movistar). El a preluat astfel și conducerea în clasamentul general, cu 45 de secunde în fața lui Richie Porte și cu 50 de secunde în fața fostului lider, Joao Almeida. (Eurosport)

9. Volei Alba Blaj a pierdut finala Challenge Cup la volei feminin, după ce a fost învinsă, în deplasare, de Sistem9 Yesilyurt Istanbul, scor 3-0, în manşa retur a finalei Challenge Cup la volei feminin. În tur, scorul fusese tot 3-0 pentru formaţia turcă, la care joacă şi Alexia Căruţaşu, una dintre cele mai în formă voleibaliste din România. (News.ro)

10. Norvegia a dominat categoric ultimul sezon al Cupei Mondiale de biatlon, ediția 2020-2021. La masculin a obținut patru din primele cinci poziții la „general”. La feminin a avut, de asemenea, cele mai bune două sportive. Campionii Cupei Mondiale la biatlon sunt Johannes Thingnes Boe la masculin, respectiv Tiril Eckhoff la feminin. (ProSport)

Transmisiuni din sport, azi la TV:

-ora 16.00 – Anglia – Elveția, Euro U21 – TVR 1

-ora 16.00 – Turul Cataloniei, ciclism – Eurosport 1

-ora 17.00 – WTA Miami, tenis feminin – Digi Sport 2, Digi Sport 4

-ora 17.00 – ATP Miami, tenis masculin – Eurosport 2

-ora 19.00 – CSM Oradea – Reggio Emilia, FIBA Europe Cup, baschet masculin – Digi Sport 3

-ora 19.00 – Rusia – Islanda, Euro U21 – TVR 2

-ora 21.45 – România – Macedonia de Nord, preliminarii CM 2022 – Pro TV

-ora 22.00 – Franța – Danemarca, Euro U21 – TVR 1

-ora 22.00 – Portugalia – Croația, Euro U21 – TVR 2

Ți-ar mai putea plăcea
Azi: debut Halep la Beijing (acum pe DigiSport 2) si marele premiu al Rusiei la F1 (ora 14.10) I Cronica Sportiva
Azi Dinamo – Craiova in Casa Liga 1 I Ce surpriza i-a facut MBappe unui pusti de 8 ani – Cronica Sportiva

Comentează

Comentariul tău *

Numele tău *
Site-ul tău