Bayern Munchen şi Juventus Torino sunt primele echipe calificate în optimile de finală ale UEFA Champions League – Cronica Sportivă

1. Bayern Munchen şi Juventus Torino, cu maximum de puncte după patru etape scurse din faza grupelor Ligii Campionilor, sunt primele echipe calificate în optimile de finală ale competiţiei. La Kiev, echipa antrenată de Mircea Lucescu, Dinamo, a fost învinsă cu 1-0 de FC Barcelona, prin reuşita lui Ansu Fati. Robert Lewandowski (Bayern Munchen) şi Cristiano Ronaldo (Manchester United) au marcat trei, respectiv două goluri în meciurile de marţi.

Rezultatele înregistrate, marţi, sunt următoarele:

Grupa E

Bayern Munchen – Benfica Lisabona, scor 5-2 (2-1);

Au marcat: Lewandowski ’26, ’61, ’84, Gnabry ’32, Sane ’49 / Morato ’38, Darwin Nunez ’74.

– Lewandowski a ratat un penalti, în minutul 45+1.

Dinamo Kiev – FC Barcelona, scor 0-1 (0-0);

A marcat: Ansu Fati ’70.

– Meciul a fost arbitrat de o brigadă din România, cu Ovidiu Haţegan la centru. El a dictat un penalti pentru Barcelona, în minutul 63, dar a revenit asupra deciziei după ce a consultat reluările fazei.

Clasament: Bayern – 12 puncte, Barcelona – 6, Benfica – 4, Dinamo – 1.

Grupa F

Villarreal – Young Boys Berna, scor 2-0 (1-0);

Au marcat: Capoue ’36, Danjuma ’89.

Atalanta – Manchester United, scor 2-2 (1-1);

Au marcat: Ilicici ’12, Zapata ’56 / C. Ronaldo ’45+1, ’90+1.

Clasament: United – 7 puncte, Villarreal – 7, Atalanta – 5, Berna – 3.

Grupa G

VfL Wolfsburg – RB Salzburg, scor 2-1 (1-1);

Au marcat: Baku ‘3, Nmecha ’60 / Wober ’30.

FC Sevilla – Lille, scor 1-2 (1-1);

Au marcat: Ocampos ’15 / Jonathan David ’43, Ikone ’51.

– Meciul a fost arbitrat de o brigadă din România, cu Istvan Kovacs la centru.

Clasament: Salzburg – 7 puncte, Lille – 5, Wolfsburg – 5, FC Sevilla – 3.

Grupa H

Malmo – Chelsea, scor 0-1 (0-0);

A marcat: Ziyech ’56.

Juventus Torino – Zenit Sankt Petersburg, scor 4-2 (1-1).

Au marcat: Dybala ’11, ’58, Chiesa ’74, Morata ’82 / Bonucci ’26 (a), Amzoun ’90+2.

Clasament: Juventus – 12 puncte, Chelsea – 9, Zenit – 3, Malmo – niciun punct.

2. Tehnicianul italian Antonio Conte este noul antrenor al echipei Tottenham, în locul lui Nuno Espirito Santo, demis luni. Fostul selecţioner al naţionalei Italiei, în vârstă de 52 de ani, a semnat un contract valabil până în vara anului 2023. News.ro

3. Fostul arbitru Cristian Balaj și-a anunțat plecarea de la conducerea Agenției Naționale de Antidoping. El va prelua funcţia de preşedinte al clubului de fotbal CFR Cluj. Gsp.ro

4. Înotătorul Robert Glinţă s-a calificat, marţi, în finala probei de 50 de metri spate din cadrul Campionatelor Europene de nataţie în bazin scurt de la Kazan (Rusia). Întotătorul român merge în ultimul act cu al şaselea timp. Lupta pentru medalii se va da miercuri, de la ora 17.35. News.ro

5. Clubul turc Gaziantep a anunţat prelungirea contractului mijlocaşului Alexandru Maxim până în vara anului 2024. Înţelegerea internaţionalului român cu gruparea din Super Lig expira vara viitoare. El a semnat un nou contract pe doi ani cu posibilitatea prelungirii cu un sezon. News.ro

6. Antrenorul Julian Nagelsmann a revenit pe banca echipei Bayern Munchen, marţi, la meciul de pe teren propriu cu Benfica Lisabona, din etapa a IV-a a Grupei E a Ligii Campionilor. Nagelsmann, vaccinat cu două doze, fusese testat pozitiv cu noul coronavirus la 20 octombrie, la Lisabona, înaintea partidei tur. News.ro

7. Naţionala de handbal masculin a României a învins, marţi, la Bucureşti, reprezentativa Georgiei, scor 37-25 (22-14), într-un meci amical. Aceasta a fost prima partidă cu antrenorul Xavi Pascual revenit pe banca “tricolorilor”. Naţionala georgiană este pregătită de fostul internaţional român Sandu Iacob.

8. Programul de miercuri al etapei a IV-a a fazei grupelor Ligii Campionilor este următorul:

Grupa A

Manchester City – Club Brugge (22.00, Telekom Sport 4, Look Sport 3);

RB Leipzig – PSG (22.00, Digi Sport 2, Telekom Sport 2, Look Sport);

Grupa B

AC Milan – FC Porto (19.45, Digi Sport 2, Telekom Sport 3, Look Sport);

Liverpool – Atletico Madrid (22.00, Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport+);

Grupa C

Sporting Lisabona – Beşiktaş Istanbul (22.00);

Borussia Dortmund – Ajax Amsterdam (ora 22.00, Digi Sport 3, Look Sport 2);

Grupa D

Real Madrid – Şahtior Doneţk (ora 19.45, Digi Sport 1, Telekom Sport 2, Look Sport+);

Şeriff Tiraspol – Inter Milano (ora 22.00, Digi Sport 4).

Ți-ar mai putea plăcea
Azi, de la 21:45, Norvegia – Romania (prel. Euro 2020) – Cronica Sportiva
Real Madrid învinge PSG și se califică în sferturile Ligii Campionilor – Cronica Sportivă