Bianca Andreescu – Serena Williams, finala de azi (20:30) a Rogers Cup I Cronica Sportiva

1. Jucătoarea canadiană Bianca Andreescu, 19 ani / locul 27 WTA, s-a calificat, sâmbătă, în finala turneului Rogers Cup, de la Toronto. Sportiva de origine română a învins-o pe americanca Sofia Kenin, locul 29 WTA, scor 6-4, 7-6 (5), după două ore şi 11 minute de joc. Finala, in care Bianca o va intalni pe Serena Williams, este az, de la ora 20:30, în direct pe Digi Sport 2.

2. Ajax s-a impus cu 5-0 în faţa celor de la FC Emmen. Răzvan Marin nu a contribuit decisiv la niciun gol, dar a jucat toate cele 90 de minute.

3. În Cehia, Slavia Praga, cu Nicolae Stanciu titular, a învins-o cu 1-0 pe Slovan Liberec. Mijlocaşul român a fost primul schimbat, în minutul 65. Alexandru Băluţă nu a prins lotul campioanei Cehiei

4. Florin Andone a marcat pentru Brighton, la mai puţin de un minut de la intrarea pe teren (min 64), în meciul cu Watford, scor 3-0, din prima etapă din Premier League. Tudor Băluţă, celălalt internaţional român care evoluează pentru Brighton, nu a fost inclus în lot de către antrenorul Graham Potter, pentru acest meci.

5.George Pușcaș a debutat la noua sa echipă, Reading, intrând la pauza meciului cu Hull, pierdut cu 1-2. Atacantul de 23 de ani a intrat la 0-2, iar în minutul 72 a lovit bara.

6. Genk a pierdut acasă, sâmbătă seară, meciul cu Waregem, 0-2. Ianis Hagi a fost titular, însă nu a putut schimba soarta partidei. În afară de două lovituri libere la care a fost aproape de gol, Ianis Hagi nu s-a remarcat fiind prima schimbare făcută de Genk, după 68 minute de joc.

7. Sudul Germaniei a fost afectat de vremea extremă vineri seară. Un fulger a lovit un teren de fotbal din Rosenfeld-Heiligenzimmern, pe care se antrenau 15 jucători. Fotbaliştii au fost răniţi uşor şi au fost transportaţi la spital ca măsură de precauţie.

8. AZ Alkmaar a anunţat, prin intermediul reţelelor de socializare, că o parte din acoperişul stadionului a căzut şi a distrus o tribună a arenei. Motivul ar fi vânturile puternice din aceste zile, din sudul Olandei, care au smuls mai mulţi copaci pe străzile orasului. AZ avea programat săptămâna viitoare un meci în Europa League cu FC Mariupol pe teren propriu.

9. CFR Cluj, campioana României, esta la un pas să-l transfere pe atacantul ivorian Lacina Traore, 29 de ani, care s-ar întoarce la CFR după 8 ani, echipă care l-a vândut în februarie 2011 pentru 6 milioane de euro. Adus în 2008 din Coasta de Fildeș, Traore a mai jucat la Kuban Krasnodar, Anji, AS Monaco, Everton, ȚSKA Moscova, Sporting Gijon și SC Amiens.
Din februarie 2019, Traore a jucat în Ungaria, la Ujpest, pentru care a marcat de 3 ori în 9 meciuri.

10. Atletico Madrid a reuşit să se impună în faţa campioanei Italiei, Juventus Torino, scor 2-1, într-o partidă amicală disputată pe „Friends Arena” din Stockholm. Cel mai bun jucător al partidei a fost noua senzaţie a fotbalului mondial, portughezul Joao Felix, marcator a două goluri (’24 şi ’33). Golul italienilor a fost marcat de Sami Khedira, în minutul 29.