Borussia Dortmund s-a calificat în finala Ligii Campionilor – Cronica Sportivă

1. Borussia Dortmund s-a calificat în finala Ligii Campionilor, după ce a învins în deplasare, cu scorul de 1-0, echipa Paris Saint-Germain, în manşa retur a semifinalelor competiţiei. Nemții au câștigat și primul meci, 1-0.

2. Real Madrid și Bayern Munchen (2-2 în tur) joacă miercuri, de la ora 22:00, în returul semifinalelor Ligii Campionilor.

3. Gloria Buzău a promovat în Superliga, după ce a câștigat pe teren propriu, 3-0, cu Unirea Slobozia, în etapa a noua din play-off-ul Ligii a II-a

4. Ana Bogdan, locul 63 mondial, a acces în turul doi al turneului de categoria WTA 1000 de la Roma. Ea a trecut de sportiva canadiană Leylah Fernandez, locul 34 mondial, 6-4, 6-1.

5. CSM Oradea a învins pe teren propriu, formaţia CSO Voluntari, scor 93-66. Ardelenii s-au calificat în finala Ligii Naționale de Baschet, unde o vor întâlni pe UBT Cluj.

6. La o săptămână după ce a plecat de la Chelsea, Fluminense a anunţat recrutarea fundaşului Thiago Silva. News.ro

7. Apelul clubului Nottingham Forest privind retragerea a patru puncte pentru că a încălcat regulile de profit şi sustenabilitate din Premier League a fost respins.

8. Francezul Jean-Claude Blanc va prelua funcţia de preşedinte interimar la Manchester United pentru următoarele săptămâni. News.ro

9. Jucătorii de tenis de masă Bernadette Szocs şi Ovidiu Ionescu, dublul mixt al României, s-au calificat la Jocurile Olimpice de la Paris.

10. Internaţionalul brazilian Haniel Langaro (29 de ani) a semnat cu campioana la handbal Dinamo, un contract pentru următoarele două sezoane.

11. Baschetbalistul francez Victor Wembanyama a fost desemnat cel mai bun debutant al anului din NBA. News.ro

12. Paul Pogba, suspendat pentru patru ani în urma unui test pozitiv la testosteron, aşteaptă rezultatul apelului său la Tribunalul de Arbitraj Sportiv.

Programul transmisiunilor de miercuri:

• 12:00 – Tenis ATP – Internazionali d’Italia Open – Digi Sport 2 și 4, Prima Sport 2
  • 17:30 – Liga 2 – Corvinul Hunedoara – Csikszereda – Digi Sport 1, Prima Sport 1
  • 22:00 – UCL – Real Madrid – Bayern Munchen – Digi Sport 1, Prima Sport 1, Orange Sport 1
Manchester City – Arsenal se joacă în această seară – Cronica Sportivă
Irina Begu s-a calificat în optimile de finală de la Cleveland – Cronica sportivă