Borussia Dortmund şi Fiorentina vor veni la București pentru a juca un turneu cu Rapid – Cronica Sportivă

1. Spania a dispus, scor 7-0, de echipa din Costa Rica, într-un meci contând pentru grupa E a Cupei Mondiale. Este cel mai mare scor înregistrat la competiţia qatareză şi unul din cele mai drastice din istoria mondialului.

2. Încă o surpriză mare la Cupa Mondială. Japonia a trecut cu 2-1, de una din favoritele la titlu, Germania. Niponii au întors rezultatul după ce au fost conduşi cu 1-0.

3. Belgia a învins Canada, scor 1-0, într-un meci din grupa F a Campionatului Mondial din Qatar. Canadienii au ratat un penalty în prima repriză, la scorul de 0-0.

4. Croația a terminat la egalitate, scor 0-0, meciul din cadrul grupei F disputat în compania echipei Marocului.

5. Programul partidelor de la joi de la Campionatul Mondial din Qatar:

• Elveția – Camerun, ora 12:00
  • Uruguay – Coreea de Sud, ora 15:00
  • Portugalia – Ghana, ora 18:00
  • Brazilia – Serbia, ora 21:00

6. Căpitanul Canadei, Atiba Hutchinson, a devenit cel mai vârstnic jucător titular al Cupei Mondiale din Qatar, la vârsta de 39 de ani, 9 luni şi 15 zile.

7. U Banca Transilvania Cluj a obţinut pe teren propriu, a doua victorie din grupa A din 7 Days EuroCup, a doua competiţie valorică a continentului după Euroligă. Ardelenii au învins formaţia Germani Brescia, scor 91-86 (49-51), în faţa a peste 6.000 de fani.

8.  Vicecampioana la handbal feminin CSM Bucureşti a anunţat că jucătoarele Kaliadou Niakate şi Laura Glauser au suferit intervenţii chirurgicale şi vor fi indisponibile în următoarea perioadă competiţională. News.ro

9. Iuliana Demetrescu a fost delegată la o partidă din grupele UEFA Women’s Champions League, Juventus – Arsenal, programată joi, în cadrul grupei C.

10. Manchester City a anunţat că antrenorul său spaniol, Pep Guardiola, a semnat o prelungire a contractului până în 2025.

11. Înlocuit chiar în ultimele momente ale meciului dintre Argentina şi Arabia Saudită (1-2), fundaşul Yasser Al-Shahrani are fractură de maxilar. El nu va mai evolua în restul competiţiei. News.ro

12. Proprietarii clubului Manchester United, familia Glazer din Statele Unite, au anunţat că „explorează alternative strategice”, luând în considerare inclusiv vânzarea clubului, o decizie care vine după ani de proteste din partea fanilor împotriva proprietăţii lor, dar şi după scandalul Cristiano Ronaldo. News.ro

13. În primul meci din cadrul stagiului de pregătire pe care naţionala U16 îl desfăşoară în Macedonia de Nord, ”tricolorii” s-au impus, scor 4-0, contra țării gazdă.

14. Fundaşul Lucas Hernandez, accidentat la ligamentele încrucişate de la genunchiul drept, în timpul victoriei Franţei împotriva Australiei (4-1), va rata restul Cupei Mondiale. News.ro

15. Echipele de fotbal Borussia Dortmund şi Fiorentina vor veni la Bucureşti pentru un triunghiular cu Rapid pe Arena Naţională, în 10 decembrie, fiind programate trei meciuri de câte 60 de minute.

• 21:45 – Handbal M – CL – THW Kiel – Barca – Digi Sport 1, Prima Sport 1
Azi are loc finala Europa League, între Eintracht Frankfurt şi Glasgow Rangers – Cronica Sportivă