Brazilia și Croația s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale – Cronica Sportivă

1. Reprezentativa Braziliei a învins cu scorul de 4-1, selecţionata Coreei de Sud şi s-a calificat în “sferturi” la Cupa Mondială. După fluierul de final, sud-americanii au afișat un banner de susținere pentru fostul mare fotbalist Pele, care este internat în spital.

2. Croația s-a calificat în sferturi la Cupa Mondială, după ce a trecut de selecţionata Japoniei, scor 3-1 (1-1), în primul meci de la turneul din Qatar decis după prelungiri şi executarea loviturilor de departajare.

3. Marți se desfășoară ultimele meciuri din faza optimilor la Campionatul Mondial din Qatar:

• Maroc – Spania, ora 17:00
  • Portugalia – Elveția, ora 21:00

4. FCSB a învins cu scorul de 5-1, echipa CS Mioveni, în ultimul meci al etapei a 19-a din Superligă. Partida a început cu 10 minute întârziere deoarece jucătorii de la oaspeților au protestat faţă de neplata salariilor. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

5. Vicecampioana CSM Bucureşti a anunţat transferul jucătoarei poloneze Monika Kobylinska, de la Brest Bretagne.

6. Adunarea Generală a Asociaţilor Fondatori l-a mandatat pe directorul sportiv Claudiu Tudor să preia pentru perioada imediat următoare, atribuţiile preşedintelui Costel Lazăr, a anunţat clubul Petrolul Ploieşti.

7. Nadia Comăneci şi Mihai Covaliu au semnat la Lausanne, în Casa Olimpică, pe peretele desemnat olimpicilor. Cei doi foști mari sportivi au primit ”Diploma Oly” din partea preşedintelui CIO Thomas Bach. News.ro

8. Atacantul celor de la FC Barcelona, Robert Lewandowski a primit o suspendare de trei etape în La Liga, ca urmare a comportamentului avut față de arbitrul partidei cu Osasuna, de pe 8 noiembrie.

9. Arabia Saudită este singura candidată pentru organizarea ediţiei din 2027 a Cupei Asiei la fotbal, după retragerea Indiei. News.ro

10. Legendarul Pele este internat de marţi pentru tratarea unei infecţii respiratorii care a fost agravată de covid-19, au anunţat două fiice ale fostului fotbalist şi un nepot. Moartea brazilianului de 82 de ani nu este iminentă, au menţionat cei trei. News.ro

11. România a primit dreptul de a găzdui, în 2025, una din grupele Campionatului European de volei masculin. News.ro

12. Marele antrenor american de tenis Nick Bollettieri a murit la vârsta de 91 de ani.

Ți-ar mai putea plăcea
Croația și Maroc se întâlnesc în finala mică a Campionatului Mondial din Qatar – Cronica Sportivă
În această seară, de la ora 21.30, CFR Cluj joacă în Elveția, pentru calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor – Cronica sportivă