Canoistul Cătălin Chirilă a obţinut medalia de bronz în proba de canoe simplu 500 de metri La Europenele de kaiac-canoe – Cronica Sportivă

1. Canoistul Cătălin Chirilă a obţinut medalia de bronz în proba de canoe simplu 500 de metri, din cadrul Campionatelor Europene de kaiac-canoe de la Munchen. Medalia de aur a revenit cehului Martin Fuksa (1:47.183), urmat de reprezentantul Republicii Moldova, Serghei Tarnovschi (1:48.160).

2. Jucătoarea franceză Caroline Garcia, locul 35 WTA, venită din calificări, a câştigat turneul de categorie WTA 1000 de la Cincinnati. Ea a învins-o în finală pe sportiva cehă Petra Kvitova, numărul 28 mondial, scor 6-2, 6-4. News.ro

3. Alexandru Novac s-a clasat pe locul 9, în finală la aruncarea suliţei, la Campionatele Europene de la Munchen.

4. Newcastle şi Manchester City au terminat la egalitate, scor 3-3, penultimul meci al etapei a treia din Premier League. City a deschis scorul pe ”St. James Park” prin Gundogan, în minutul 5. A urmat un forcing al gazdelor care au reuşit să înscrie de trei ori. Miguel Almiron a egalat în minutul 28, Callum Wilson a adus pe Newcastle în avantaj (min. 39), iar Trippier a marcat şi el în minutul 54. Manchester City a revenit pe tabelă în numai patru minute. Haaland (60) şi Bernardo Silva (64) au egalat. Cele mai importante faze se pot vedea aici

5. Bayern Munchen s-a impus în deplasare, cu formația Bochum, scor 7-0, în ultimul meci contând pentru etapa a treia a Bundesligii. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

6. Napoli a câștigat cu scorul de 4-0, în faţa formaţiei Monza, într-un meci din etapa a doua din Serie A. Golurile au fost marcate de Kvaratskhelia (35, 62), Osimhen (47) şi Kim-min Jae (90+3).

7. FTC Budapesta a câştigat turneul amical de la Bitriţa, după finala cu medaliata cu bronz în 2022, în Liga Campionilor, formaţia franceză Metz Handball. News.ro

8. OGC Nice a pierdut, în etapa a treia din Ligue 1, cu cei de la Clermont Ferrand, scor 0-1. Rareş Ilie a fost rezervă neutilizată pentru echipa învinsă.

9. Oţelul Galaţi a învins, în etapa a treia din Liga 2, formaţia Unirea Constanţa, scor 3-2, după ce a condus cu 3-0 până în minutul 82.

10. Gabriel Burtanete s-a clasat pe locul 5 în finala concursului de sărituri din cadrul Campionatelor Europene de gimnastică, la Munchen.

11. Francesco Bagnaia a câștigat Marele Premiu al Austriei al MotoGP. Competiția s-a disputat pe circuitul de la Spielberg. Pe locul secund s-a clasat liderul clasamentului general, Fabio Quartararo. Podiumul a fost completat de Jack Miller.

12. Echipa feminină de volei Dinamo a transferat-o pe sârboaica Milica Tasic, în vârstă de 22 de ani. News.ro

13. Arbitrii Sebastian Colţescu şi Marian Barbu vor conduce la centru meciurile care vor avea loc, luni, în etapa a VI-a din Superliga.

14. Pilotul din Estonia Ott Tanak (Hyundai) a câştigat Raliul Belgiei, a noua etapă a Campionatului Mondial de Raliuri. Pe locul doi s-a clasat britanicul Elfyn Evans (Toyota), iar pe trei a terminat finlandezul Esapekka Lappi (Toyota).

15. Capitala statului Peru, Lima, găzduieşte, în perioada 30 august – 4 septembrie 2022, întrecerile Campionatului Mondial de înot pentru juniori. Echipa României, din care face parte şi David Popovici a plecat duminică dimineaţă, spre Peru. News.ro

16. Napoli a oficializat transferul atacantului italian Giovanni Raspadori, în vârstă de 22 de ani. Format la Sassuolo, el are 18 goluri marcate în 76 de meciuri jucate în Serie A.

17. Din sezonul competiţional 2022-2023, Farul Constanţa va fi reprezentată şi de o echipă feminină, care pentru moment va lua startul în liga secundă. News.ro

18. Pugilistul Oleksandr Usik şi-a păstrat centurile IBF, WBA şi WBO la categoria grea, după ce l-a învins la puncte pe britanicul Anthony Joshua, sâmbătă seară, la Jeddah.