CBS News: Israelul este pregătit să lanseze o operațiune militară împotriva Iranului – Cronica dimineții

1. Preşedintele României, Nicuşor Dan, a afirmat, miercuri seară, că există posibilitatea numirii unui premier tehnocrat în cazul în care niciunul dintre liderii politici nu-şi va asuma această funcţie. Întrebat, miercuri seară, la Odesa, ce consideră că îl reţine în acest moment pe Ilie Bolojan să accepte funcţia de premier, Nicuşor Dan a răspuns: ”Am un răspuns cu trei litere, dar n-o să dezvălui”. (News.ro)

2. Datele din ultimii 11 ani de la Ministerul Educaţiei arată o realitate dură: în medie, 40% dintre copiii care intră în clasa I sau pregătitoare nu mai ajung să susţină examenul de bacalaureat. Practic, aproape jumătate dintr-o generaţie se pierde pe parcursul celor 12 ani de şcoală. (ZF)

3. Persoanele singure cu venit net lunar de maxim 2.574 lei, familiile cu venit net lunar/membru de cel mult 1.784 lei, precum și alte categorii de consumatori casnici de electricitate aflați în sărăcie energetică vor beneficia de sprijin de la stat, sub forma unui tichet de valoare denumit tichet de energie, pentru a-și plăti facturile de curent electric, după eliminarea plafonării prețurilor finale, de la 1 iulie 2025, potrivit unui document guvernamental. (Profit.ro)

4. O nouă rundă de discuții a avut loc la Palatul Victoria pentru planul de salvare a economiei. Reuniunea a avut loc într-un format fără precedent: toți miniștrii au mers la sediul guvernului. Mai bine de 5 ore s-au discutat măsurile pentru a acoperi deficitul de zeci de miliarde de lei. Însă, nici de această dată nu a existat un acord între partide, iar ședința a fost una cu tensionată, cu acuzații reciproce între PSD și USR, cearta pornind de la alocarea banilor din PNRR. (Digi24)

5. Sistemul bancar românesc a înregistrat o ușoară scădere a profitului în trimestrul I din 2025. Per total, profitul net al băncilor a fost de 3,7 miliarde de lei, în scădere ușoară de 2% față de aceeași perioadă din 2024, conform datelor BNR. Banca Transilvania, BCR și Unicredit au înregistrat cele mai mari profituri în primul trimestru. (Economica)

Din Cronica Sportivă: Naţionala României U21 a fost învinsă, scor 1-0, de Italia, în grupa A de la Campionatul European de tineret din Slovacia.

6. România ar putea negocia cu Comisia Europeană, pe viitor, o modificare a planului de ajustare fiscală în 7 ani și să înlocuiască o parte din ajustare cu cheltuieli suplimentare de apărare, în contextul unui acord NATO pentru cheltuieli militare naționale de 5% din PIB, a afirmat Jeronim Zettelmeyer, directorul Institutului Bruegel, în cadrul unei prezentări la BNR. (Cursdeguvernare)

7. Președintele Nicuşor Dan a cerut fermitate, miercuri, la Summitul Ucraina – Europa de Sud-Est, în denunţarea acţiunilor Rusiei, care foloseşte „strategii de amânare şi sabotare a procesului de pace”. El a arătat că „singurul limbaj pe care Rusia îl înţelege este forţa” şi că solicitările pentru a încheia un acord de pace sunt nerezonabile. (G4Media)

8. Istoria ne-a arătat că, atunci când agresorii nu sunt opriţi din timp, costul păcii devine insuportabil, a declarat, miercuri, la Summitul Ucraina – Europa de Sud-Est, desfăşurat la Odesa, preşedintele Republicii Moldova, Maia Sandu. Liderul de la Chişinău a subliniat că, în cazul în care Ucraina pierde războiul, Federaţia Rusă nu se va opri în Republica Moldova. (Hotnews)

9. Aurul a devenit al doilea cel mai important activ de rezervă din lume, după dolarul american, în 2024, potrivit unui raport publicat miercuri de Banca Centrală Europeană (BCE). Analiştii avertizează că unele bănci centrale ar putea atinge în curând un nivel de saturaţie a stocurilor de aur. Rezervele de aur deţinute de băncile centrale sunt acum la niveluri comparabile cu cele din anii 1960. (News.ro)

10. Israelul este complet pregătit să declanșeze o operațiune militară împotriva Iranului, potrivit unor surse citate de CBS News. În acest context, autoritățile americane anticipează posibile atacuri de represalii ale Iranului asupra unor obiective americane din Irak. Ca măsură preventivă, Departamentul de Stat al SUA a ordonat retragerea personalului guvernamental care nu este esențial din Irak, invocând “tensiuni regionale ridicate”, iar Pentagonul a permis membrilor de familie ai militarilor să părăsească voluntar Orientul Mijlociu. Președintele Trump a declarat că avertismentele pentru cetățenii americani au fost emise “pentru că regiunea ar putea deveni periculoasă” și a reafirmat poziția SUA de a nu permite Iranului să dezvolte arme nucleare. (CBSNews)

Fotografia dimineții prezintă o persoană care participă la protestele din Los Angeles împotriva administrației Trump. Ethan Swope/AP:

Ți-ar mai putea plăcea
Biden: Ucraina poate reuşi pe câmpul de luptă cu ajutorul SUA și al aliaţilor europeni – Cronica dimineții
Datoria publică a crescut anul trecut cu 124,7 miliarde de lei, ajungând la 47,7% din PIB – Cronica dimineții