CFR a castigat derbyul: 1-0 cu FCSB / Djokovic a luat Australian Open I Cronica Sportiva

1. CFR si FCSB s-au duelat aseara intr-un meci aspru, fara multe oportunitati. Mai pragmatice, gazdele au reusit sa-si adjudece punctele, 1-0 (gol Vinicius 78), in timp ce echipa lui Vintila nu a tras nici un sut pe poarta in cele 90 de minute. Marco Momcilovici a revenit pe teren dupa 543 de zile, iar Chipciu si Manea n-au fost nici rezerve la CFR, care conduce in clasament avand 8 puncte peste FCSB

2. Novak Djokovic (2 ATP) l-a învins Dominic Thiem (5 ATP) în finala Australian Open 2020, scor 6-4, 4-6, 2-6, 6-3, 6-4, și a ajuns la 8 trofee câștigate pe hard-ul de la Melbourne. Finala feminina a fost castigata de Sofia Kenin: 4-6, 6-2, 6-2 cu Garbine Muguruza

3. Ai nostri „afara”
Maxim a marcat două goluri în primul său meci la Gaziantep FK: scor 5-1 cu liderul Sivasspor! Sumudica este in extaz! Maxim a jucat până în minutul 81, iar celălalt român de la Gaziantep FK, Alin Toşca, a fost integralist. La Sivasspor, Papp a fost rezervă. Oaspetii ocupă locul 1, cu 41 de puncte, iar Gaziantep FK este pe nouă, cu 27 de puncte.

Olympique Lyon, cu Ciprian Tătăruşanu în poartă, a fost învinsă în deplasare, cu 2-1, de OGC Nice

Lazio Roma, cu Ştefan Radu titular, a învins ieri cu 5-1 pe Spal

Boloni si Antwerp au pierdut la Bruges, 0-1

Razvan Marin, rezerva neutilizata in Ajax – PSV 1-0

4. Patru din handbal:
CSM Bucureşti a învins aseara pe Metz Handball, 32-27 (16-14), în al doilea meci din grupa principală I a Ligii Campionilor. Cristina Neagu a fost MVP-ul partidei, cu 14 goluri. În urma rezultatului, CSM adună 5 puncte (locul 4), iar Metz, cu 8, rămâne lider. Programul CSM: Vipers – CSM Bucureşti (8 februarie), CSM Bucureşti – FTC Budapesta (21 februarie), Metz – CSM Bucureşti (1 martie), CSM Bucureşti – Vipers (7 martie).

Echipa de handbal feminin Gloria Bistriţa a învins duminică, pe teren propriu, formaţia poloneză MKS Lublin, scor 26-20 (17-9)

Savehof – HCM Rm. Valcea 17-23. Campioana României se impune detașat și este 90% calificată în sferturile Ligii. HCM va avea următorul program în grupa II: SCM – Gyor (8 februarie), Krim – SCM (22 februarie), SCM – IK Savehof (29 februarie) şi Gyor – SCM (7 martie).

Măgura Cisnădie – HC Podravka Vegeta (HANDBAL F, EHF CUP) 29-31

5. Din tenis
Simona Halep a anunţat că a donat 20.000 de dolari pentru victimele incendiilor de vegetaţie din Australia.

Georgia Crăciun a câştigat turneul ITF din Antalya, dotat cu premii totale de 15.000 de dolari. Romanca a trecut în finală de croata Tara Wurth, scor 2-6, 6-3, 6-3. Meciul a durat două ore şi 21 de minute.

6. Tottenham a produs supriza în Premier League și a învins-o cu 2-0 pe campioana Manchester City, într-o nouă bătălie purtată de Jose Mourinho și Pep Guardiola. 22 de luni trecusera de la ultimul succes al lui Mourinho contra lui Pep. José are 6 victorii și 6 remize în 23 de dueluri cu Guardiola.

7. Daniel Maldini, în vârstă de 18 ani, fiul lui Paolo şi nepotul lui Cesare, a debutat pentru AC Milan în Serie A, duminică, la meciul cu Verona, scor 1-1. Atacantul a intrat pe teren în prelungiri, în locul lui Samu Castillejo, devenind astfel primul jucător născut după 1 ianuarie 2000 care evoluează pentru AC Milan în Serie A. Tatăl lui Daniel, Paolo, a debutat în Serie A la 17 ani, în 1985.

8. Cristiano Ronaldo a fost din nou decisiv pentru Juve, 3-0 cu Fiorentina. La meciul 50 în Serie A, portughezul a dat o „dublă” și a ajuns la 50 de goluri la care a contribuit pentru bianconeri: 40 de reușite și 10 assist-uri. Atacantul, care pe 5 februarie va implini 35 de ani, are in acest moment 9 meciuri consecutive cu gol marcat pentru Juve.

9. Kylian MBappe l-a sfidat pe antrenorul Thomas Tuchel in momentul in care a fost schimbat cu Icardi (min. 68, PSG – Montpellier 5-0). Tuchel a tinut sa puncteze dupa partida: „antrenorul sunt eu si eu i-au deciziile, nu suntem la tenis”. Mbappe are 22 de goluri si 12 assisturi in cele 25 de meciuri ale acestui sezon.

Buna dimineata!

Inter și AC Milan joacă marți, în returul semifinalelor Ligii Campionilor – Cronica Sportivă
Astăzi începe Campionatul European de tenis de masă, care se va desfășura la Cluj – Cronica sportivă