CFR Cluj a învins FCSB cu 1-0 și devine favorită la câștigarea titlului de campionă – Cronica Sportivă

1. CFR Cluj a învins aseară FCSB cu 1-0, prin autogolul lui Ovidiu Popescu, și a devenit favorita câștigării titlului de campiona, dintanța dintre cele două echipe ajungând la 7 puncte. (Video pe TelekomSport.ro)

2. Dan Petrescu a declarat după meci că „FCSB merita cel puțin un egal” și a criticat dur prestația elevilor săi: „Așa nu terminăm în primele 3”. „Singurul lucru pozitiv e rezultatul. Sunt foarte nemulțumit de toți jucătorii și de mine. Nu am pregătit bine acest meci. Cred că meciul amical cu Gaz Metan (n.r. câștigat 6-1), în care am jucat ca Barcelona și trebuia să fie 10-0, ne-a adormit pe toți. Dacă nu era Arlauskis, astăzi pierdeam cu 5-2! De când sunt eu la CFR, FCSB nu a avut mai mult de o ocazie. Eu n-am văzut echipa asta atât de slabă, de când antrenez la Cluj.” (GSP)

3. În celălalt meci desfășurat ieri în Liga 1 Casa Pariurilor, FC Viitorul a învins pe Poli Iași cu 2-1. Antrenorul Gheorghe Hagi s-a declarat mulţumit de faptul că echipa lui, FC Viitorul, a câştigat primul meci disputat după întreruperea cauzată de pandemia. (News.ro)

4. Egalul de sâmbătă seară, 1-1 cu Sepsi OSK, a fost ultimul meci al lui Vasile Miriuţă (51 de ani) pe banca celor de la Hermannstadt. Duminică, antrenorul a fost demis, a anunţat clubul sibian într-o postare pe Facebook. (LookSport.ro)

Schalke – Bayer Leveskusen 1-1

7. Atacantul Florin Andone s-a accidentat la piciorul drept, în meciul susţinut, duminică, de Galatasaray, în deplasare, cu Rizespor, el fiind scos de pe teren cu targa. (News.ro)

8. Formaţia Gaziantep FK, antrenată de Marius Şumudică, a remizat, duminică seară, pe teren propriu, scor 1-1, cu echipa Ankaragucu, într-un meci din etapa a XXVII-a a campionatului Turciei, primul după o pauză de trei luni cauzată de pandemia de coronavirus. Golul gazdelor a fost marcat de Alexandru Maxim, în minutul 25, din penalty. (News.ro)

9. Slavia Praga, liderul din Cehia, a câștigat la limită meciul cu Zlin, 1-0. Mijlocașul Nicolae Stanciu a jucat 86 de minute pentru echipa Slaviei și a contribuit la victorie. După o primă repriză echilibrată, Slavia a marcat golul victoriei în minutul 74, prin Lukas Masopust. după o centrare trimisă de Nicolae Stanciu. (GSP)

10. Helmuth Duckadam (61 de ani) şi-a anunţat demisia din funcţia de preşedinte de imagine al celor de la FCSB, duminică seară, cu puţin timp înaintea derby-ului cu CFR Cluj, din Gruia. După i-a fost tăiat 78% din salariu pe timpul pandemiei, fostul mare portar mai câştiga 2.000 de lei în fiecare lună. (LookSport.ro)

Halep Zhang (ora 15) si Astana – CFR (ora 16) sunt meciurile zilei I Cronica Sportiva