CFR Cluj a învins-o pe Viitorul Constanța în prelungirile partidei jucate aseară în Liga 1 – Cronica sportivă

1. Ieri, în ultimele trei meciuri disputate din etapa a 21-a din Liga 1, s-au consemnat următoarele rezultate:

-UTA Arad a câștigat clar duelul din deplasare cu Academica Clinceni, scor 3-0, și s-a apropiat la doar un punct de play-off. Au înscris: Antal 1, Rusu 49 şi Roger 74 (Video);

-După un meci foarte spectaculos, FC Botoșani a învins-o pe Chindia Târgoviște cu 3-2, în deplasare, formația oaspete revenind de la scorul de 2-0 pentru gazde. Au marcat: Popa 6-din penalty, Ţigănaşu 11-autogol / Fili 26, Keyta 42, Chindriş 77 (Video);

-CFR Cluj a învins-o pe Viitorul Constanța în prelungirile partidei, cu 2-1 și se menține în plasa liderului FCSB. Au înscris: Itu, în minutul 31, şi Hoban, în minutul 90+2, iar pentru FC Viitorul a punctat Dobrosavlevici 52 (Video).

2. În clasament, după 21 de etape, pe primul loc se află FCSB, cu 48 de puncte, urmată de CFR Cluj, cu 47 de puncte, Universitatea Craiova, cu 40 de puncte, și Sepsi, cu 33 de puncte. Pe ultimele patru locuri, se regăsesc FC Argeș, cu 20 puncte, Hermannstadt, cu 18 puncte, FC Voluntari, cu 17 puncte, și Poli Iași, cu 15 puncte.

Astăzi începe etapa a 22-a a Ligii 1, cu meciul Sepsi Sf. Gheorghe – Poli Iași, de la ora 20.30.

3. După o pauză de o zi, astăzi se reiau turneele de tenis din Australia, care se vor încheia duminică, în loc de sâmbătă, cum era programat inițial: Simona Halep va evolua împotriva rusoaicei Ekaterina Alexandrova, undeva după ora 06.00, fiind al cincilea meci al zilei, în vreme ce Irina Begu joacă cu Naomi Osaka după ora 09.00. Vor mai juca azi Mihaela Buzărnescu, Sorana Cîrstea, Monica Niculescu, Patricia Țig și Horia Tecău. (News.ro)

4. Adrian Vasile a avut prima întâlnire față în față cu jucătoarele echipei naționale de handbal feminin, după ce a fost numit în funcția de antrenor principal. Naționala feminină se va lupta în martie pentru biletele la Jocurile Olimpice de la Tokyo, cu Muntenegru, Norvegia și Kazahstan. (Lead.ro)

5. Turneul celor Şase Naţiuni la rugby, ediţia 2021, va debuta sâmbătă, pe 6 februarie, cu partidele Italia – Franța (de la ora 16.15) și Anglia – Scoția (de la ora 18.45). Ultimul meci e programat duminică: Țara Galilor – Irlanda (ora 17.00). Anglia este deținătoarea trofeului din 2020. (ProSport)

6. Ieri a început Campionatul Mondial al Cluburilor, cu primele două meciuri, respectiv: Tigres UANL – Ulsan Hyundai 2-1 (goluri: Andre-Pierre Gignac-o dublă, respectiv Kim-Ki Hee) și Al Duhail – Al Ahli 0-1 (gol El Shahat). Semifinalele acestui turneu vor fi așadar: Tigres – Palmeiras și Al Ahly – Bayern Munchen, meciuri care se vor disputa pe 7, respectiv 8 februarie. (News.ro)

7. Aseară, în derby-ul londonez din Premier League, Chelsea a învins cu 1-0 în deplasare pe Tottenham, echipa lui Mourinho făcând un nou meci slab, după accidentarea lui Harry Kane. A marcat Jorginho, în min. 24, din penalty. În clasament, Man. City este pe locul întâi (47 de puncte), urmată de Man. United (44 de puncte), Leicester (42 de puncte), Liverpool (40 de puncte) și West Ham (38 de puncte).

8. Organizatorii Jocurilor Olimpice de la Tokyo au anunțat un plan preliminar cu privire la protejarea sportivilor și oficialilor: aceștia vor face test Covid-19 cu 72 de ore înainte de plecarea către Tokyo, urmând să fie testați din nou la sosirea în Japonia și apoi din patru în patru zile; nu va exista carantină și este încă posibilă participarea spectatorilor. (New York Times)

9. Între timp, preşedintele Comitetului de Organizare al JO de la Tokyo (și fost prim-ministru al Japoniei), Yoshiro Mori, s-a plâns că femeile vorbesc prea mult la şedinţe şi au “un simţ puternic al rivalităţii”. I s-a cerut demisia imediat pe internet și apoi și-a cerut scuze în public și a anunțat că nu va demisiona în urma presiunilor. (News.ro)

10. Tao Geoghegan Hart, câștigătorul din Turul Italiei 2020, nu va fi la startul Giro 2021. Britanicul de 25 de ani a ales, împreună cu Ineos, să meargă în Turul Franței. Ineos vrea probabil să alinieze o echipă pe măsura lui Jumbo Visma, pe lângă Geraint Thomas și Geoghegan Hart urmând să facă parte și Richie Porte. (Eurosport)

Transmisiuni din sport, azi la TV:

-ora 02.00 – WTA Melbourne, tenis feminin – Digi Sport 2, Digi Sport 4

-ora 06.00 – ATP Adelaide, tenis masculin – Eurosport 1

-ora 08.00 – ATP Cup, tenis masculin – Eurosport 2

-ora 20.30 – Sepsi – Poli Iași, Liga 1 – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport

-ora 21.30 – Hertha Berlin – Bayern Munchen, Bundesliga – Digi Sport 3, Telekom Sport 3

-ora 21.45 – Fiorentina – Inter, Seria A – Digi Sport 2, Telekom Sport 2, Look Sport

-ora 22.00 – Alaves – Valladolid, La Liga – Digi Sport 4, Telekom Sport 4, Look Sport 3

Farul Constanţa s-a calificat în play-off-ul Conference League – Cronica Sportivă
Azi, de la ora 19:00, Romania – Germania in direct pe TVR1, semifinala CE U21 – Cronica Sportiva