CFR Cluj joacă în această seară returul cu Lazio di. conference League – Cronica Sportivă

1. Inter Milano s-a impus pe teren propriu, cu scorul de 1-0, în fața celor de la FC Porto, în turul optimilor de finală ale Ligii Campionilor. În cealaltă partidă a zilei de miercuri, RB Leipzig și Manchester City au terminat la egalitate, scor 0-0.

2. CFR Cluj va întâlni pe Lazio Roma, joi, de la ora 19:45, în returul play-off-ului din Conference League. Campioana României a pierdut în manșa tur, cu scorul de 1-0, deși a jucat încă din minutul 15 în superioritate numerică.

3. Volei Alba Blaj a învins pe teren propriu, formaţia poloneză Grot Budowlani Łódź, scor 3-1, în manşa tur din ”sferturile” CEV Cup.

4. Casian Cîdu a câştigat medalia de argint în proba de sabie – cadeţi, la Campionatul European de la Tallinn (Estonia). News.ro

5. Echipa de volei feminin CSM Târgovişte a învins pe teren propriu, formaţia elenă Olympiakos Pireu, scor 3-2, în manşa tur din sferturile de finală ale Cupei CEV.

6. Echipa de handbal feminin Gloria Bistriţa a învins pe teren propriu, formaţia SCM Râmnicu Vâlcea, scor 30-27 (17-16), în optimile de finală ale Cupei României.

7. Sportul feminin din Arabia Saudită a înregistrat un progres, în această săptămână, regatul conservator trimiţând pentru prima dată o echipă feminină la o competiţie ITF. Acesta vor evolua la un turneu de precalificare la Billie Jean King Cup junioare, zona Asia/Oceania. News.ro

8. Naționala de fotbal feminin a pierdut partida de verificare, contra reprezentativei Finlandei, scor 4-0, în cadrul cantonamentului pe care selecționata lui Cristi Dulca îl efectuează în Cipru.

9. Ana Bogdan, locul 75 WTA, a fost eliminată, cu scorul de 6-4, 6-3, de americanca Jessica Pegula, favorită 3, în optimile de finală ale turneului de categorie WTA 1000 de la Dubai.

10. Clubul Rennes a invitat 250 de refugiaţi ucraineni la meciul cu Şahtior Doneţk, care se va disputa joi, de la ora 22.00, în play-off-ul Ligii Europa. News.ro

11. Reprezentativa feminină a statului Haiti s-a calificat în premieră la Cupa Mondială, eliminând Chile la baraj, scor 2-1.

12. Echipa Elazığspor a anunţat Federaţia Turcă de Fotbal (TFF) că nu va mai evolua în acest sezon, ca urmare a efectelor grave ale cutremurelor din 6 februarie.

• 21:45 – Handbal M – LC – Nantes – Kielce – Digi Sport 3, Prima Sport 3
Atletico Madrid și Borussia Dortmund sunt ultimele echipe calificate în sferturile Ligii Campionilor – Cronica Sportivă
Naționala de handbal feminin a României a câștigat Trofeul Carpați – Cronica Sportivă