CFR Cluj o va întâlni pe Borac Banja Luka în primul tur preliminar din Champions League – Cronica sportivă

1. În primul meci al grupei F de la Euro 2020, la Budapesta (pe un stadion plin), Portugalia, deținătoarea trofeului, a câștigat cu 3-0 cu Ungaria, toate trei golurile fiind marcate în ultimele 10 minute. Raphael Guerreiro a deschis scorul în minutul 84, iar Cristiano Ronaldo a reușit o dublă, în min. 87 și 90+2, devenind cel mai bun marcator din istoria Campionatului European. (Video)

2. În cel de-al doilea meci din Grupa F, duelul dintre ultimele două campioane mondiale, disputat la Munchen, a fost câștigat de Franța, care s-a impus în fața Germaniei cu 1-0. Singurul gol al meciului a fost marcat de Hummels în proprie poartă, în min. 20. După prima rundă, în clasamentul grupei, Portugalia și Franța sunt pe primele două locuri, cu 3 puncte fiecare. (Video)

3. Astăzi se vor disputa primele trei meciuri din runda a doua a grupelor de la Campionatul European de Fotbal, respectiv:

-în grupa B, Finlanda – Rusia, de la ora 16:00, la Sankt Petersburg

-în grupa A, Turcia – Țara Galilor, de la ora 19:00, la Baku

-în grupa A, Italia – Elveția, de la ora 22:00, la Roma

4. CFR Cluj o va întâlni pe FK Borac Banja Luka (Bosnia Herzegovina) în primul tur preliminar din Champions League.  Prima manșă va avea loc în „Gruia”, returul urmând să se joace în deplasare. Turul 1 preliminar din Liga Campionilor se va disputa în perioada 6/7-13/14 iulie. (Gsp.ro)

5. Luptătoarea Kriszta Incze s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo, după ce delegaţia Coreei de Nord s-a retras din competiţie. La categoria 62 kg, Incze a obţinut calificarea, fiind următoarea în clasamentul CM din 2019 după reprezentanta Coreei de Nord. (News.ro)

6. Sportivul naturalizat Felix Duchampt a devenit al 90-lea membru al Team Romania pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo, după ce Federaţia Internaţională de Triatlon a anunţat lista calificaţilor. Felix Duchampt se află pe locul 52 în ierarhia mondială și va reprezenta România la JO Tokyo 2020. (News.ro)

7. Echipa României va avea, la Campionatul European de Atletism pe echipe, 48 de atleţi, 25 băieţi şi 23 de fete, care vor concura atât în probe individuale cât şi în cele de ştafetă. Concursul are loc în 19 şi 20 iunie, la Cluj-Napoca. (News.ro)

8. Sorana Cîrstea a fost eliminată în primul tur al turneului WTA 500 de la Berlin, disputat pe iarbă. Ea a fost învinsă de Garbine Muguruza, favorită nr. 6 și locul 13 mondial, scor 6-3, 6-2, după o oră și 20 de minute de joc. (Spotmedia)

9. Şahistul azer Shakhriyar Mamedyarov este câştigătorul Superbet Chess Classic Romania 2021, turneul desfășurat la București, şi al unui premiu de 90.000 de dolari. Jucătorii români Bogdan Daniel Deac şi Constantin Lupulescu s-au clasat pe locurile 7 şi 9 în cadrul acestui turneu internațional. (News.ro)

10. Autoritățile britanice au anunțat noile măsuri pentru competițiile sportive din perioada următoare: finalele de simplu feminin și masculin de la Wimbledon se vor disputa cu tribunele pline (15.000 de fani); semifinalele şi finala Campionatului European de fotbal, de pe Wembley, se vor disputa în faţa a 40.000 de spectatori. (The Guardian)