CFR Cluj și FCSB evoluează joi în prima etapă a grupelor Conference League – Cronica Sportivă

1. Bayern Munchen, Tottenham Hotspur, FC Barcelona  au obţinut victorii în meciurile disputate miercuri  în prima etapă a grupelor Champions League. Napoli a produs surpriza serii și a învins categoric Liverpool, scor 4-1. Rezultatele înregistrate:

• Tottenham – Marseille 2-0

2. Echipele românești încep joi parcursul în grupele Conference League. CFR Cluj va juca în Kosovo, de la ora 19:45, contra celor de la FC Ballkani, în timp ce FCSB are meci de la ora 22:00, contra lui West Ham United.

3. Campioana en-titre la baschet masculin, ”U” Banca Transilvania Cluj, a învins miercuri, la Belgrad, formaţia poloneză Spojnia Stargard, scor 82-72 (42-31) în al doilea amical din presezon. News.ro

4. Jucătoarea din Belarus Arina Sabalenka, locul 6 WTA şi favorită 6, s-a calificat în semifinalele turneului de grand slam US Open. Jucătoarea din Belarus a trecut de Karolina Pliskova (Cehia, 22 WTA), scor 6-1, 7-6 (4), într-o oră şi 22 de minute.

5. Ciclistul german Lucas Carstensen (Bike Aid) a câştigat miercuri prima etapă a Turului Ciclist al României. Românul Eduard Grosu este liderul clasamentului general. News.ro

6. Chelsea l-a demis pe tehnicianul Thomas Tuchel, după eșecul cu Dinamo Zagreb, din grupele Champions League. El antrena echipa din ianuarie 2021.

7. Naţionala de volei feminin a României a învins la Piatra Neamţ, reprezentativa Insulelor Feroe, scor 3-0 şi s-a calificat la turneul final al Campionatului European din 2023, cu o etapă înaintea încheierii grupei A preliminare.

8. Clubul RB Leipzig a anunţat că s-a despărţit de tehnicianul Domenico Tedesco. Decizia este o consecinţă a înfrângerii cu scorul de 1-4 din meciul de marţi cu Şahtior Doneţk, disputat acasă, în grupele Ligii Campionilor.

9. Horaţiu Feşnic va conduvce la centru partida Austria Viena – Hapoel Beer Sheva, programată joi, la ora 19.45, în grupa C a Conference League. News.ro

10. Formaţia braziliană Atletico Paranaense s-a calificat, marţi, în finala Copa Libertadores, trecând în semifinale de Palmeiras, echipă tot din Brazilia, câştigătoarea de anul trecut a trofeului. News.ro

11. Jucătorul rus Karen Khachanov, locul 31 ATP s-a calificat în semifinalele turneului de grand slam US Open, trecând în sferturi de australianul Nick Kyrgios, numărul 25 mondial, după un meci de trei ore şi 39 de minute.

12. Jucătoarea franceză Caroline Garcia, locul 17 WTA şi sportiva tunisiană Ons Jabeur, numărul 5 mondial, s-au calificat în semifinalele turneului de gran slam US Open, fază în care vor fi adversare.

13. Programul transmisiunilor zilei de joi:

• 14:30 – Ciclism – Turul Spaniei – EuroSport
  • 19:00 – Tenis – US Open
  • 19:45 – Conference League – FC Ballkani – CFR Cluj – Pro Arena
  • 22:00 – Conference League – West Ham – FCSB – Pro TV
Ți-ar mai putea plăcea
Patru echipe românești s-au calificat în turul III preliminar al Conference League – Cronica Sportivă