CFR Cluj și Sepsi s-au calificat în semifinalele Cupei României Betano – Cronica Sportivă

1. Irina Begu, locul 34 WTA şi cap de serie 15, a ratat calificarea în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA 500 de la Charleston, cu premii totale de 780.000 de dolari. Ea a fost învinsă de americanca Jessica Pegula, principala favorită şi locul 3 WTA, scor 7-5, 4-6, 6-4, deși a condus cu 4-0 în setul decisiv.

2. CFR Cluj este ultima echipă calificată în semifinalele Cupei României. Ardelenii au trecut de FC Argeș, cu 1-0, grație unui gol marcat de Krasniqi, în minutul 89. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

3. Sepsi OSK s-a calificat în semifinalele Cupei României, după ce a învins categoric, cu scorul de 4-1, echipa CS Mioveni, în sferturile competiţiei. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

4. Toulouse a învins în deplasare, cu scorul de 2-1, echipa de ligă secundă Annecy şi s-a calificat în finala Cupei Franţei.

5. David Popovici a câştigat a treia medalie de aur la Campionatul Naţional de înot pentru seniori, tineret şi juniori. El s-a impus în proba de 50 metri fluture, stabilind şi un nou record naţional. A fost urmat de Denis Popescu, cu 23.95, şi Andrei Anghel, cu 24.40.

6. Tehnicianul Frank Lampard a fost numit antrenor al echipei Chelsea până la finalul sezonului. El a fost pus în locul lui Graham Potter, demis duminică.

7. Atacantul Kylian Mbappé a afirmat în social media că nu este de acord cu faptul că Paris Saint-Germain s-a folosit de imaginea sa, într-un video care lansează campania de abonament pentru sezonul viitor. News.ro

8.Echipa de floretă junioare a României, formată din Andreea Dincă, Teodora Şofran, Maria Teodorescu, Karina Vasile, a ocupat locul 8 la Campionatul Mondial de la Plovdiv.

9. Naţionala de fotbal a României a urcat şase locuri în clasamentul FIFA dat publicităţii joi şi este pe poziţia 46. Argentina, campioană mondială, revine pe primul loc la şase ani de când a ocupat această poziţie. News.ro

10. Fiorentina a învins în deplasare, cu scorul de 2-0, pe cei de la Cremonese, în prima manşă a semifinalelor Cupei Italiei.

11. Formaţia Al Tai, antrenată de Mirel Rădoi, a remizat pe teren propriu, scor 2-2, cu echipa lui Marius Şumudică, Al Raed, într-un meci din campionatul Arabiei Saudite. Alexandru Mitriţă a înscris un gol pentru oaspeți.

12. FC Nantes a învins cu scorul de 1-0, formaţia Olympique Lyon şi s-a calificat în finala Cupei Franţei.

• 22:00 – Rugby ECC – Leinster Rugby – Leicester Rugby – Prima Sport 5
David Popovici şi încă 20 de sportivi vor reprezenta România la Campionatul European de Înot în bazin scurt – Cronica Sportivă
Farul Constanța joacă miercuri cu Sheriff Tiraspol, în turul I preliminar al Ligii Campionilor – Cronica Sportivă