CFR Cluj, victorie cu Slavia Praga, în grupele Conference League. FCSB a pierdut la scor cu Silkeborg – Cronica Sportivă

1. CFR Cluj a câştigat meciul de pe teren propriu cu formaţia cehă Slavia Praga, scor 2-0 şi este pe locul secund în grupa G a Conference League, după patru meciuri disputate. Partida a fost întreruptă timp de 15 minute, după ce un spectator a suferit un stop cardio-respirator. Cele mai importante faze video se pot vedea aici.

2. FCSB a fost umilită pe teren propriu de danezii de la Silkeborg, scor 5-0, în a patra etapă a grupelor Conference League. Golurile au fost marcate de Kusk (minutul 12), Klynge (minutul 16), Tengstedt (minutul 63) şi Jorgensen (minutele 68 şi 70). Cele mai importante faze se pot vedea aici.

3. Naţionala de handbal masculin a României a fost învinsă în deplasare, de reprezentativa Austriei, scor 36-32 (18-11), în primul meci din grupa 4 preliminară a Campionatului European din 2024. A doua partidă va avea loc duminică, la Bucureşti, cu Ucraina.

4. Gabriela Ruse a fost eliminată în optimile de finală ale turneului WTA de la Cluj. Era singura sportivă din România rămasă pe tabloul de simplu. Ea a pierdut cu Xiyu Wang (21 de ani, nr 59 WTA), după un meci care a durat 3 ore şi 26 de minute.

5. Campioana Steaua Bucureşti şi vicecampioana CSM Oradea au fost învinse, în primul meci din cadrul turneelor din turul II al Ligii Campionilor la polo masculin. News.ro

6. Monica Niculescu şi partenera sa, Harriet Dart, au fost eliminate în sferturile de finală ale probei de dublu, la turneul WTA Transylvania Open.

7. Reprezentativa Gibraltarului va juca meciurile de acasă din preliminariile Campionatului European din 2024 în Portugalia, la Faro. News.ro

8. Vicecampioana CSM Bucureşti a învins pe teren propriu, formaţia SCM Craiova, scor 35-25 (19-14), în ultimul meci al etapei a VI-a a Ligii Naţionale.

9. Antrenorul german Thomas Tuchel ar fi interesat să preia echipa naţională a Angliei, după Cupa Mondială din Qatar, a notat cotidianul britanic Telegraph.

10. Jucătorul echipei Juventus Torino, Angel Di Maria va fi indisponibil 20 de zile, după ce s-a accidentat la meciul cu Maccabi Haifa, din Liga Campionilror.

11. Echipa de Formula 1 Aston Martin Aramco Cognizant (AMF1) a anunţat numirea lui Pedro de la Rosa ca ambassador. News.ro

12. Sportiva americană Jessica Pegula, locul 6 WTA s-a calificat joi, la Turneul Campioanelor, competiţie de final de sezon care va avea loc în perioada 31 octombrie – 7 noiembrie, la Fort Worth.  News.ro

13. Clubul Reims a anunţat că l-a îndepărtat din funcţie pe tehnicianul Oscar Garcia. Ibericul a preluat echipa în vara anului 2021.

14. Comisia Centrală a Arbitrilor (CCA) a anunţat că Horia Gabriel Mladinovici şi Andrei Florin Chivulete vor conduce la centru partidele care se vor disputa vineri, în etapa a 14-a a Superligii. News.ro

15. Fotbalistul echipei Liverpool, Mohamed Salah a reuşit la meciul cu Glasgow Rangers, scor 7-1, cel mai rapid hat-trick din istoria Ligii Campionilor. Cu şase minute şi 12 secunde, el a doborât recordul de opt minute stabilit de Bafetimbi Gomis în 7 decembrie 2011, la un meci Dinamo Zagreb – Lyon, scor 1-7.

• 22:00 – Ligue 1 – Strasbourg – Lille – Digi Sport 2 Prima Sport 2
Chelsea Londra și Benfica Lisabona sunt primele echipe calificate în sferturile de finală ale Ligii Campionilor – Cronica Sportivă
Super meci azi: CFR – Lazio (19:55, se vede pe Telekom, Look, Digi) I Cronica Sportiva