Chelsea a ajuns la trei partide fără victorie în Premier League – Cronica Sportivă

1. Fulham a învins cu scorul de 2-1, pe Chelsea, în etapa a 18-a din Premier League. Londonezii au ajuns la trei partide la rând fără victorie și sunt pe locul 10 în clasament.

2. Fiorentina a învins pe teren propriu, formaţia Sampdoria Genoa, scor 1-0, în optimile de finală ale Cupei Italiei.

3. Echipa naţională a Estoniei a câștigat cu reprezentativa Finlandei, scor 1-0, într-un amical disputat în Portugalia.

4. Campioana la baschet feminin Sepsi Sfântu Gheorghe a învins joi, pe teren propriu, formaţia belgiană Basket Namur Capitale, scor 90-44 (47-17), în manşa retur din faza play-off a FIBA EuroCup. News.ro

5. FC Universitatea Cluj a disputat un meci amical împărţit pe două reprize de câte 30 de minute cu FC Nurnberg, la final învingătoare ieşind echipa din 2. Bundesliga, scor 2-1.

6. Brigada românească formată din Istvan Kovacs, Vasile Marinescu şi Mihai Artene va arbitra partida Bahrain – Kuwait, de vineri, din faza grupelor a Cupei Naţiunilor din Golf.

7. Clubul spaniol FC Barcelona l-a recrutat pe Joao Mendes de Assis Moreira, fiul fostului jucător al catalanilor, Ronaldinho. News.ro

8. Universitatea Craiova a anunţat că a obţinut serviciile internaţionalului din Macedonia de Nord Gjoko Zajkov. El a semnat un contract valabil doi ani şi jumătate.

9. Lionel Messi, Kylian Mbappe şi Karim Benzema se numără printre nominalizaţii la categoria cel mai bun jucător din cadrul premiilor The Best FIFA 2022. News.ro

10. Sepsi Sfântu Gheorghe a remizat, scor 2-2, cu echipa azeră Gabala, într-un meci amical disputat în Turcia.

11. Arbitrii din prima ligă s-au reunit, în perioada 9-12 ianuarie, pentru o nouă etapă de testare şi perfecţionare în perspectiva reluării competiţiei interne. News.ro

12. FC Argeş şi fotbalistul Martin Raynov au ajuns la o înţelegere pe cale amiabilă pentru încetarea colaborării. Mijlocaşul bulgar a îmbrăcat tricoul alb-violet în 46 de partide şi a înscris 2 goluri, în toate competiţiile.

13. Portughezul João Manuel Pinto, de patru ori campion al Portugaliei, este noul antrenor principal al Daciei Unirea Brăila, din Liga 3.

14. Numele lui Hervé Renard ar fi pe lista scurtă a Federaţiei Belgiene pentru a-l înlocui pe Roberto Martinez, la fel ca Claude Puel şi Andrea Pirlo. Însă, actualul selecţioner al Arabiei Saudite a precizat că nu a aplicat pentru această funcţie. News.ro

15. Pilotul Emanuel Gyenes (Autonet Motorcycle Team) s-a clasat pe locul 35, joi, în etapa a 11-a a Raliului Dakar, disputată între Shaybah şi Empty Quarter, pe distanţa de 427 de kilometri. News.ro

16. AC Milan a fost eliminată în optimile Cupei Italiei, fiind învinsă de Torino, scor 1-0, după prelungiri.

17. Partidele jucătoarelor din România, în turul I al Australian Open:

• Irina Begu – Saisai Zheng
  • Sorana Cîrstea – Yulia Putintseva
  • Ana Bogdan – Anna Bondar
  • Jaqueline Cristian – Jessica Pegula (cap de serie numărul 3)
  • Patricia Ţig – Shuai Zhang (cap de serie numărul 23)

18. PSG a învins pe teren propriu, formaţia Angers, scor 2-0, într-un meci al etapei a 18-a din Ligue 1. Lionel Messi a înscris la prima sa partidă din acest an.

19. Manchester City a fost eliminată de Southampton în sferturile de finală ale Cupei Ligii Angliei, cu scorul de 2-0.

România joacă cu Elveția, în preliminariile EURO 2024 – Cronica Sportivă
Razvan Lucescu joaca azi finala Ligii Campionilor Asiei (ora 12:00) I Cronica Sportiva