FCSB a apelat la Mircea Lucescu pentru discursul motivational dinaintea meciului cu Mlada, 0-0 I Cronica Sportiva

1. FCSB a remizat, 0-0, cu Mlada Boleslav, returul fiind peste o saptamana. Daca va trece de Mlada, echipa ros-albastra va intalni Guimaraes, care aseara a invins cu 3-0 pe Ventspils. Gigi Becali este in cautarea unui antrenor principal, iar pentru jocul de seara trecuta a aplecat la Mircea Lucescu, care a tinut un scurt discurs motivational in vestiar, fara efect insa, echipa jucand modest in repriza 1.

2. Universitatea Craiova a fost învinsă pe teren propriu cu 2-0 de AEK Atena, în prima manşă a turului trei preliminar al Ligii Europa. La partida de la Craiova au asistat doar copii cu vârsta de până la 14 ani, ei având acces gratuit în contextul în care clubul oltean a fost sancţionat de UEFA cu disputarea a două jocuri pe teren propriu fără spectatori, după incidentele de la meciul retur cu Honved Budapesta, din Liga Europa. Dacă trec de greci, sanse mici totusi, oltenii se vor duela cu învingătoarea dublei Sparta Praga – Trabzonspor, 2-2 aseara.

3. Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului Rogers Cup, la care este deţinătoarea trofeului, trecând în turul trei de Svetlana Kuzneţova într-o oră şi şapte minute: 6-2, 6-1. În turul următor, Halep o va întâlni pe Marie Bouzkova (Cehia, locul 91 WTA, venită din calificări), care a trecut de Jelena Ostapenko (Letonia, 82 WTA): 6-2, 6-2. Celelalte meciuri din sferturi sunt Sofia Kenin – Elina Svitolina; Karolina Pliskova – Bianca Andreescu şi Serena Williams – Naomi Osaka.

4. Inter Milano l-a achiziţionat pe belgianul Romelu Lukaku de la Manchester United, transfer cifrat la 80 de milioane de euro. În vârstă de 25 de ani, Lukaku a înscris 15 goluri şi a oferit patru pase decisive pentru United în toate competiţiile în sezonul trecut.

5. Echipa lui Ladislau Boloni, Royal Antwerp, s-a impus cu scorul de 1-0 în faţa formaţiei Viktoria Plzen. Golul a fost marcat de Ivo Rodrigues, în minutul 29.

6. Claudiu Keşeru şi Cosmin Moţi au înscris câte un gol pentru Ludogoreţ Razgrad în meciul câştigat cu 5-0 în faţa The New Saints, în prima manşă a turului trei preliminar al Ligii Europa.

7. Mihai Bălaşa, ex-FCSB, a semnat cu Universitatea Craiova un contract valabil pentru o perioadă de 3 ani.

8. Arsenal Londra a anunţat că l-a achiziţionat pe internaţionalul brazilian David Luiz de la Chelsea.

Petrolul Ploieşti – UTA Arad 18:00

CFR Cluj a învins-o ieri pe Univ. Craiova, în deplasare, cu 3-1 – Cronica sportivă
Novak Djokovici, liderul ATP, revine pe teren la turneul Masters 1.000 de la Monte Carlo – Cronica Sportivă