Coasta de Fildeș a câștigat Cupa Africii pe Națiuni – Cronica Sportivă

1. FCSB a câștigat pe teren propriu, cu scorul de 1-0, contra lui Sepsi Sfântu Gheorghe, într-un meci din etapa a 25-a a Superligii. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

2. Hermannstadt a remizat pe teren propriu, scor 0-0, cu Petrolul Ploieşti, într-un meci din etapa a 25-a a Superligii. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

3. CSM Bucureşti a câștigat pe teren propriu, cu SG BBM Bietigheim, 31-28 (17-10), în penultima etapă din grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin.

4. AC Milan a învins pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa Napoli, într-un meci din etapa a 24-a a campionatului Italiei.

5. Coasta de Fildeș a câștigat Cupa Africii pe Națiuni 2024, după ce a câștigat finala împotriva Nigeriei, cu 2-1.

6. Arsenal Londra a surclasat, cu 6-0, pe West Ham, într-un meci din etapa a 24-a a campionatului Angliei.

7. Chinezul Pan Zhanle a scris istorie în prima zi de bazin la Campionatele Mondiale de Nataţie de la Doha, el doborând recordul lui David Popovici la 100 de metri liber. News.ro

8. Echipa de handbal feminin CSM Târgu Jiu a fost învinsă în deplasare, de formaţia Costa del Sol Malaga, scor 30-26 (16-13), în penultima etapă din grupa D a European League.

9. Sorana Cîrstea, locul 26 WTA, s-a calificat în turul doi la turneul de categorie WTA 1000 de la Doha, fază în care o va înfrunta pe poloneza Iga Swiatek, liderul WTA. În runda inaugurală, românca a învins-o pe americanca Sloane Stephens, numărul 39 mondial, scor 6-3, 6-2, într-o oră şi 21 de minute.

10. Echipa de handbal masculin Minaur Baia Mare a învins pe teren propriu, formaţia bosniacă RK Vogosca, scor 36-26 (18-11), în manşa tur din optimile European Cup.

11. Ana Bogdan, cap de serie 8 şi numărul 65 mondial, a pierdut finala turneului de categorie WTA 250 Transylvania Open, de la Cluj-Napoca. Ea a fost învinsă de jucătoarea cehă Karolina Pliskova, locul 78 WTA, scor 6-4, 6-3, într-o oră şi 26 de minute.

12. Salernitana a anunţat că l-a demis pe tehnicianul Filippo Inzaghi şi că noul antrenor este Fabio Liverani. News.ro

13. Fotbaliştii Denis Drăguş şi Deian Sorescu au marcat golurile victoriei echipei Gaziantep FK, antrenată de Marius Şumudică, în deplasare, în faţa formaţiei Istanbulspor. S-a terminat 3-1.

14. Naţionala de polo a României a fost învinsă de reprezentativa din Muntenegru, scor 12-9, în meciul de baraj pentru sferturile de finală ale Campionatului Mondial de la Doha.

15. Elena Rybakina, locul 5 mondial, a câştigat al doilea său trofeu din acest sezon, impunându-se cu 6-1, 6-4 în finala turneului Mubadala Abu Dhabi Open, în faţa Dariei Kasatkina, locul 14 WTA.

16. Mijlocaşul echipei Real Madrid, Jude Bellingham, a suferit o entorsă la glezna stângă, după ce a ieşit accidentat la meciul cu Girona, de sâmbătă. News.ro

17. Primul sportiv român care a intrat în bazin în probele de înot, la Campionatele Mondiale de Nataţie de la Doha a fost Vlad Stancu, care s-a oprit în serii în proba de 400 de metri liber.

18. Paris Saint-Germain a câștigat acasă, 3-1, cu OSC Lille, într-un meci din etapa a 21-a a campionatului Franţei.

19. Reprezentativa Africii de Sud a învins, cu scorul de 6-5, la loviturile de departajare, selecţionata RD Congo, în meciul pentru locul trei la Cupa Africii pe Naţiuni.

Ți-ar mai putea plăcea
Brazilia și Croația s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale – Cronica Sportivă
Max Verstappen va pleca din pole-position în prima cursă de Formula 1 a sezonului – Cronica Sportivă