Cristina Neagu a marcat golul 1000 în Liga Campionilor la handbal – Cronica Sportivă

1. CSM Bucureşti a învins în deplasare, formaţia germană SG Bietigheim, scor 27-25 (15-12), în etapa a XII-a din grupa A a Ligii Campionilor. Cristina Neagu a ajuns la 1.000 goluri marcate în competiţie.

2. FCSB a învins în deplasare, formaţia FC Hermannstadt, scor 1-0, într-un meci din etapa a 22-a a Superligii. Billel Omrani a înscris în minutul 75 unicul gol, din pasa lui Florinel Coman, aducând victoria bucureştenilor. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

3. Monica Niculescu şi Gabriela Ruse vor evolua luni în optimile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de grand slam Australian Open. News.ro

4. FC Barcelona a învins pe teren propriu, scor 1-0, formaţia Getafe, în etapa a18-a din La Liga. Pedri a marcat unicul gol al întâlnirii, în minutul 35.

5. Arsenal Londra a câștigat pe teren propriu, scor 3-2, formaţia Manchester United. ”Tunarii” s-au distanțat la cinci puncte în fruntea Premier League.

6. Rapid Bucureşti a trecut fără probleme pe teren propriu, de formaţia turcă Kastamonu, scor 28-22 (15-13), în etapa a XII-a din grupa B a Ligii Campionilor la handbal feminin.

7. AS Roma a învins în deplasare, formaţia Spezia, scor 2-0, într-un meci al etapei a 19-a din Serie A.

8. Team Romania a debutat cu locul 11 la short track, duminică, la Festivalul Olimpic al Tineretului European – FOTE Friuli Veneţia Giulia. News.ro

9. Borussia Dortmund a trecut pe teren propriu, cu 4-3 de formaţia FC Augsburg, într-un meci din etapa a 16-a a Bundesligii. Oaspeţii au reuşit să egaleze de trei ori.

10. Manchester City a învins pe teren propriu, formaţia Wolverhampton, scor 3-0, printr-o ”triplă” a lui Erling Haaland.

11. FCU Craiova a încheiat la egalitate pe teren propriu, cu formaţia arădeană UTA, scor 1-1, într-un meci care a contat pentru etapa a 22-a din Superligă. Cele mai importante faze video se văd aici.

12. Campioana la volei masculin Arcada Galaţi a fost învinsă duminică, în deplasare, de liderul clasamentului, Dinamo Bucureşti, în derby-ul etapei a XIII-a a Diviziei A. A fost primul meci din istoria competiţiei din România, care a beneficiat de sistemul video challenge. News.ro

13. Jucătoarea belarusă Victoria Azarenka, locul 24 WTA şi cap de serie 24, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de grand slam Australian Open. Ea a învins-o în optimi pe Lin Zhu (China), locul 87 WTA, scor 4-6, 6-1, 6-4, în două ore şi 40 de minute. Meciul s-a încheiat aproximativ la ora locală 02.20. News.ro

14. Pilotul francez Sebastien Ogier (Toyota) a câştigat pentru a noua oară în carieră Raliul Monte Carlo, prima etapă a sezonului 2023 din WRC.

15. Jucătorul american de tenis Sebastian Korda s-a calificat pentru prima oară în carieră, în sferturile de finala ale unui turneu de Grand Slam, după ce l-a învins la Australian Open, pe polonezul Hubert Hurkacz, scor 3-6, 6-3, 6-2, 1-6, 7- 6 (7).

16. Jucătoarea americană de tenis Jessica Pegula, cap de serie numărul 3, s-a calificat în sferturi la Australian Open, primul turneu de grand slam al anului. Ea a trecut în optimi de sportiva cehă Barbora Krejcikova, favorită 20, scor 7-5, 6-2, după un meci care a durat o oră şi 41 de minute.

17. Arbitrul Istvan Kovacs va conduce la centru meciul Farul Constanţa – CFR Cluj, care va avea loc luni, de la ora 20.00, în etapa a XX-a a Superligii. News.ro

18. Iga Swiatek, liderul WTA, a fost eliminată în optimile de finală ale Australian Open. Ea a fost învinsă de Elena Rybakina, din Kazahstan, cap de serie 22, scor 6-4, 6-4.

19. Jucătorul ceh de tenis Jiri Lehecka, în vârstă de 21 de ani, face senzaţie la Australian Open, unde a reuşit să se califice în ”sferturi”, după ce l-a eliminat pe canadianul Félix Auger-Aliassime.

20. Japonezul Shingo Kunieda, unul dintre cei mai mari jucători de tenis în scaun cu rotile din toate timpurile, cu 50 de titluri de Grand Slam (28 la simplu şi 22 la dublu) şi-a anunţat retragerea din activitate. News.ro

21. Jucătorul de tenis Mihai Alexandru Coman, cap de serie 5, s-a calificat în turul doi al probei de simplu juniori de la Australian Open. El l-a învins pe Lorenzo Carboni (Italia), venit din calificări, scor 7-6 (8/6), 4-6, 6-4.

22. Perechea Cara Maria Meşter/Sonja Zhiyenbayeva (România/Germania) s-a calificat în turul doi al probei de dublu junioare de la Australian Open. News.ro

23.  FC Sevilla a învins pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa Cadiz, într-un meci din etapa a 18-a a campionatului Spaniei.

Volei Alba Blaj s-a calificat în semifinalele CEV Cup – Cronica Sportivă
Naționala de polo a României s-a calificat în play-off-ul Campionatului European – Cronica Sportivă