Cronica Sportiva: Saptamana cu semifinale UCL si EL

marti, ora 22:00: Tottenham – Ajax
miercuri, ora 22:00: Barcelona – Liverpool
joi, ora 22:00: Frankfurt – Chelsea si Arsenal – Valencia

Azi este finala UEFA Youth League: Porto – Chelsea.

2. Aproximativ 800 spectatori au fost aseara la FCSB – Astra 1-0, partida castigata cu mult noroc de echipa lui Teja.

Azi avem doua jocuri din play off programate:
ora 18:00 CSU Craiova – Sepsi
ora 21:00 CFR – Viitorul

3. Robert Glinţă s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo, de anul viitor! Înotătorul în vârstă de 22 de ani a realizat baremul olimpic în proba de 100 m spate în cadrul unui concurs de la Guangzhou (China). Legitimat la CS Dinamo, Robert Glinţă a terminat proba de la Guangzhou cu timpul de 53,70 secunde.

4. Echipa de handbal masculin CSM Bucureşti va întâlni formaţia Madeira Andebol SAD în finala Challenge Cup. Marţi va avea loc tragerea la sorţi a ordinii meciurilor tur-retur din finala Challenge Cup, iar acestea sunt programate în 11-12 mai (turul) şi 18-19 mai (returul).

5. Finlandezul Valtteri Bottas (29 de ani) a adus victoria pentru Mercedes în Marele Premiu de Formula 1 al Azerbaidjanului și a urcat pe primul loc în clasamentul general, avand 87 puncte, un punct peste Lewis Hamilton, coechipierul sau. Pe 3 in clasamentul pilotilor este Vettel (Ferrari). Etapa a cincea a CM de Formula 1, Marele Premiu al Spaniei, va avea loc în data de 12 mai, la Montmelo.

6. Daily Mail a prezentat o statistică, din care reiese că Paul Pogba de la Manchester United este jucătorul care a mers cel mai mult pe teren, dintre toţi mijlocaşii din Premier League. Pogba a parcurs 322 de kilometri în acest sezon, fiind pe locul 16 din 79 de mijlocaşi monitorizaţi. Din timpul petrecut pe teren, o proporţie de 64 la sută a fost la pas, fiind pe locul I la acest capitol. A alergat 22 la sută din timp (locul 78), a alergat uşor 7 la sută (locul 66), a alergat alert 2 la sută (locul 48) şi a sprintat 0,36 la sută (locul 34).

7. Fabio Cannavaro a decis să renunţe la postul de selecţioner al Chinei, după doar două meciuri (ambele infrangeri cu 0-1) la care s-a aflat pe banca tehnică a acestei echipe. Cannavaro, care antrenează din noiembrie 2017 Guangzhou Evergrande, vrea să nu mai pregătească două echipe în acelaşi timp, relatează L’Equipe.

8. Doua din tenis:
Petra Kvitova a câştigat turneul de la Stuttgart, cu premii de 886.077 de dolari. Kvitova a învins-o în finală pe sportiva din Estonia Anett Kontaveit cu 6-3, 7-6 (2) si a obţinut astfel al 27-lea trofeu la simplu, al doilea din 2019 (după Sydney). Petra este prima jucătoare care câştigă două titluri în acest sezon şi de azi o va devansa pe Simona Halep în clasamentul WTA, ea urmând să urce pe locul doi, iar românca să coboare pe trei.

Austriacul Dominic Thiem, locul 5 ATP, a câştigat turneul de la Barcelona, cu premii totale de 2,6 milioane de euro. Thiem l-a învins în finală pe rusul Danil Medvedev (14 ATP) cu 6-4, 6-0, într-o oră şi 13 minute. Pentru Dominic Thiem este al 13-lea trofeu din carieră şi al doilea din acest an, după cel de la Indian Wells.

9. Presa franceza scrie ca Ciprian Tatarusanu va juca in noul sezon la Rennes, care a castigat recent Cupa Frantei, depasind PSG, pe Stade de France, la lovituri de departajare: 6-5. Este primul trofeu castigat de Rennes după 48 de ani.

10. Vejle BK, echipa antrenata de Costel Galca, a terminat grupa pe ultimul loc, astfel că va trebui să mai joace un play-off pentru salvarea de la retrogradare,cu Hobro. Dacă va pierde, Vejle va retrograda în eşalonul secund. Dacă va câştiga, va mai juca un meci de baraj cu formaţia de pe locul doi în eşalonul secund.

David Popovici şi încă 20 de sportivi vor reprezenta România la Campionatul European de Înot în bazin scurt – Cronica Sportivă
Sorana Cîrstea s-a calificat în turul doi al turneului de tenis de la Dubai – Cronica Sportivă