Cronica Sportiva: Am jucat ca niciodata, am pierdut ca-ntotdeauna. Franta merge in finala FED Cup

Buzarnescu – Garcia 3-6, 3-6
Franţa va evolua, în deplasare, la 9 şi 10 noiembrie, în finala FedCup, cu Australia, care a învins Belarusul cu 3-2

2. Aseara, Viitorul si FCSB au terminat la egalitate, 1-1, in derbyul etapei a 6-a a play-off-ului. CFR are acum 5 puncte avans fata de FCSB, cu 4 runde inainte de final. Cu cine mai au de jucat?
FCSB: Astra (a), Craiova (d), Sepsi (d), CFR (a)
CFR: Viitorul (a), Astra (d), Craiova (a), FCSB (d)

Meciul zilei este azi Dinamo – FC Botosani (play-out / ora 21:00)

3. Razvan Lucescu a cucerit aseara matematic titlul cu PAOK Salonic, invingand cu 5-0 pe Levadiakos, reusind aceasta performanta la 34 de ani distanta de ultimul sezon terminat pe primul loc, in 1985. Este al 3-lea titlu din palmaresul lui PAOK. Echipa lui Lucescu jr. este neinvinsa in acest campionat. Atmosfera senzationala creata de fani: https://www.facebook.com/PAOKFOOTBALL/videos/609026136250523/

4. Campioana en-titre CSM Bucureşti a câştigat Cupa României la handbal feminin pentru a patra oară consecutiv, la Turneul Final Four de la Bistriţa, după finala cu SCM Râmnicu Vâlcea, decisă în prelungiri, scor 30-29 (14-12, 26-26). Medalia de bronz a revenit echipei HC Zalău, 30-24 cu Magura Cisnadie.

5. Timişoara Saracens a ratat calificarea în grupele Cupei Challenge, ediţia 2019-2020, după ce a fost învinsă de formaţia rusă Enisei STM Krasnoiarsk cu scorul de 40-32 (16-20), sâmbătă, pe Stadionul Avangard din Krasnoiarsk, în manşa a doua a barajului competiţiei europene de rugby Continental Shield. Campioana României câştigase pe Bega la doar două puncte, cu 20-18.

6. Gary Wilson și Luca Brecel au jucat cel mai lung „frame” din istoria Campionatului Mondial de snooker cu 79 minute și 31 de secunde, Wilson reusind sa invinga cu 10-9. Recordul era stabilit de Mark Selby și Marco Fu în semifinalele din 2016, care au parcurs 76 de minute și 11 secunde.

Rezultatele de pana acum:

Mark Williams (Wal) 10-7 Martin Gould (Eng)
John Higgins (Sco) 6-3 Mark Davis (Eng)
Shaun Murphy (Eng) 9-0 Luo Honghao (Chn)
Neil Robertson (Aus) 10-1 Michael Georgiou (Cyp)
Luca Brecel (Bel) 9-10 Gary Wilson (Eng)
Ding Junhui (Chn) 10-7 Anthony McGill (Sco)
Stephen Maguire (Sco) 8-9 Tian Pengfei (Chn)

David Gilbert (Eng) v Joe Perry (Eng)
Barry Hawkins (Eng) v Li Hang (Chn)
Kyren Wilson (Eng) v Scott Donaldson (Sco)
Stuart Bingham (Eng) v Graeme Dott (Sco)
Mark Selby (Eng) v Zhao Xintong (Chn)
Jack Lisowski (Eng) v Ali Carter (Eng)
Mark Allen (NI) v Zhou Yeulong (Chn)
Judd Trump (Eng) v Thepchaiya Un-Nooh (Tha)
Ronnie O’Sullivan (Eng) v James Cahill (Eng)

Competiția se dispută în foaierul teatrului Crucible din Sheffield, Anglia, și este transmisă la TV de Eurosport. Campionul mondial este recompensat cu 500.000 de lire sterline, iar premiile totale sunt de 2.231.000 de lire.

7. Saptamana aceasta avem semifinalele Cupei Romaniei la fotbal:
miercuri ora 19.45: Astra – CFR (in tur 3-1)
joi ora 19.45: Viitorul – CSU Craiova (in tur 2-1)
Ambele jocuri vor fi transmise în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Plus.
Finala Cupei României este programată la 25 mai, pe Stadionul Ilie Oană din Ploieşti.

8. Pe scurt:
Mitrita a marcat pentru New York City in victoria cu 2-0 asupra liderului DC United, care l-a avut pe teren si pe Wayne Rooney

– Eric Bicfalvi a marcat pentru Ural în campionatul Rusiei, 2-1 cu Rubin Kazan
– Jiangsu Suning (locul 4), antrenată de Cosmin Olăroiu, a învins acasa cu 5-1 pe Guangzhou
– Vejle, antrenata de Costel Galca, a fost învinsă de Aarhus, scor 4-2
– U Cluj a invins cu 8-0 in deplasare pe Dacia Unirea Braila (Liga 2)

9. Italianul Fabio Fognini, locul 18 ATP, a câştigat, duminică, turneul de la Monte Carlo, cu premii de 5,2 milioane de euro. Fognini l-a învins în finală pe sârbul Dusan Lajovic, numărul 48 mondial, scor 6-3, 6-4, într-o oră şi 38 de minute si este primul italian câştigător al unui titlu ATP Masters 1000.

10. Trei din campionatele mari:
– Real Madrid – Athletic Bilbao, scor 3-0. Benzema a înscris toate cele trei goluri
– PSG a câştigat matematic un nou titlu în Franţa, după ce rivala Lille a remizat cu Toulouse, scor 0-0
– Everton i-a administrat lui Man U cea mai drastica infrangere din ultimii 35 de ani in intalnirile directe: 4-0
– Liverpool a revenit pe primul loc, dupa 2-0 la Cardiff.

CSM București a câștigat derby-ul cu Rapid, din liga națională de handbal feminin – Cronica Sportivă