Cronica Sportiva: La ce ora joaca Simona Halep / Romania – 5 jucatori U21 pe teren cu Feroe, 4-1

1. Ieri in grupa Romaniei din prel Euro 2020:

Romania – Feroe 4-1. Au marcat pentru noi: Deac, Keseru (2) si Puscas. De notat ca Romania a incheiat meciul cu 5 jucatori U21 pe teren: Razvan Marin, Hagi, Cicaldau, Man si Puscas!

Malta – Spania 0-2. Morata a inscris o dubla

Norvegia – Suedia 3-3, meci cu rasturnari de scor incredibile. Gazdele au condus cu 2-0, suedezii au intors la 2-3 in min. 90+1, dar norvegienii au reusit egalarea in ultimul minut al prelungirilor: 90+7.

În etapa următoare, pe 7 iunie, au loc meciurile: Feroe – Spania, Norvegia – România, Suedia – Malta (ora 21:45).

2. Simona Halep va juca azi , in jurul orei 19:00, impotriva chinezoaicei Qiang Wang (18 WTA) pentru accederea in semifinalele Miami Open, unde se va intalni cu invingatoarea dintre Pliskova si Vondrousova.  Simona poate reveni pe primul loc in clasamentul mondial daca va ajunge in finala, unde nu mai conteaza daca pierde sau castiga. Prima semifinala la Miami Open feminin: Ashleigh Barty – Anett Kontaveit (19 WTA).

3. Fabio Quagliarella a devenit cel mai în vârstă marcator din istoria naționalei Italiei! In vârstă de 36 de ani și 54 de zile, el a reusit două goluri în prima repriză a partidei cu Liechtenstein, 6-0. De remarcat ca portarul reprezentativei Italiei, Gianluigi Donnarumma, avea varsta de 1 an cand Quagliarella debuta in nationala. In ciuda varstei, Quagliarella are un sezon excelent la Sampdoria, pentru care a marcat 21 de goluri, fiind peste Cristiano Ronaldo sau Krzysztof Piatek, ambii cu câte 19 goluri reușite.

4. Marius Copil, Dragoş Dima, Horia Tecău, Florin Mergea şi Filip Jianu sunt cei care vor face parte din echipa de Cupa Davis a Romaniei pentru întâlnirea cu Zimbabwe. Partidele se vor juca pe 5 si 6 aprilie in sala Polivalenta din Piatra Neamt.

5. Real Madrid i-a decis viitorul lui Gareth Bale. AS informează că atacantul galez va avea liber să se transfere la vară, astfel că performanțele sale care se vor înregistra până la finalul acestui sezon nu vor mai conta. Sursa mai notează că Zinedine Zidane ar fi avut ultimul cuvânt în acest caz, iar tehnicianul francez a anunțat că și-a făcut planul pentru următorul sezon fără să-l includă pe Bale.

6. Niculescu/Spears, în sferturile de finală ale probei de dublu de la Miami Open, după victoria cu Halep şi Goerges 1-6, 7-5 (10-8). Halep şi Goerges au condus cu 3-0 în setul al doilea, au ratat mingi de 4-0, au avut apoi 4-1 şi 5-3, dar finalul le-a aparţinut adversarelor. Învingătoarele vor primi un premiu total de 57.000 de dolari şi câte 215 punte WTA. În faza următoare, Niculescu şi Spears vor evolua cu echipa Samantha Stosur/Shuai Zhang (Australia/China), cap de serie numărul 6.

7. Echipa italiană de volei feminin Busto Arsizio a câştigat marţi, pe teren propriu, Cupa CEV, după ce a învins formaţia Volei Alba Blaj, cu scorul de 3-1. In tur, italiencele invinsesera cu 3-0.

8. Sambata, de la ora 18:30, avem derby in Liga 2: Petrolul (antr. Gigi Multescu) – U Cluj (antr. Bogdan Lobont). Clujenii sunt pe 3, pozitie de baraj, la 2 puncte de liderul Snagov, iar ploiestenii pe 5, la 6 puncte de primul loc. (Meciul se vede pe Look, Digi si Telekom)

9. Radim Zondra, în vârstă de 33 de ani, care a rănit-o cu un cuţit la mână pe jucătoarea cehă de tenis Petra Kvitova, a fost condamnat la opt ani de închisoare, informează agenţia CTK, citată de presa internaţională. În mărturia ei de la proces, Kvitova a afirmat că suspectul a sunat la uşă şi ea l-a lăsat să intre deoarece aştepta să fie testată antidoping. El i-a spus că a venit să inspecteze boilerul. În timp ce verifica apa caldă de la baie, Zondra ar fi prins-o pe Kvitova şi i-a pus cuţitul la gât. În lupta pentru a se elibera, Kvitova a fost rănită grav la mâna stângă. Ea a mai spus că i-a oferit bani lui Zondra să plece, iar el a acceptat 10,000 de coroane cehe (341 de lire sterline). (news.ro)

10. Nationalele de U17 si U19 ale Romaniei au incheiat cu cate o victorie grupele de Elita, dar nu s-au calificat la turneul final. Reprezentativa U17 a României a învins, cu 3-1, Turcia, iar România U19 a castigat cu 4-0 in fata Azerbaijanului.