Cronica Sportiva: Semifinala de Cupa de la 20:00, CFR-Astra / Gazzetta dello Sport implineste azi 123 ani

1. Azi, semifinala de Cupa a Romaniei: CFR – Astra, de la ora 20:00 (Look, Telekom, Digi). Ardelenii tocmai au învins Astra în campionat, scor 1-0, în etapa a 3-a din play-off. A fost prima partidă de la revenirea lui Dan Petrescu, care a anuntat ca in aceasta seara va folosi mai multi jucatori care nu au prins meciuri in campionat. A doua semifinala are. loc maine, intre Craiova si Viitorul.

2. Pe 3 aprilie 1896, in Italia aparea primul numar al publicatiei „La Gazzetta dello Sport”, devenita astazi una dintre cele mai prestigioase din lume. „Gazzetta dello Sport” aparea initial de doua ori pe saptamana si a fost infiintata prin fuziunea a doua mici ziare sportive. Publicatia a fost lansata cu ocazia inceperii primelor jocuri olimpice moderne, desfasurate in 1896 la Atena. (magicfm.ro)

3. Meci nebun intre Villareal si Barcelona aseara. Scor final 4-4, dupa ce Barca a condus cu 2-0 in minutul 16, iar in minutul 89 era 4-2 pentru „Submarinul galben”. Messi si Suarez au egalat in cele 4 minute de prelungiri. Marcatori: Chukwueze ’23, Ekambi ’50, Iborra ’62, Bacca ’80 / Coutinho ’12, Malcom ’16, Messi ’90, Suarez ’90+4.

4. Mihaela Buzărnescu (30 ani/30 WTA) s-a impus în primul tur al turneului de la Charleston (SUA) în fața Magdalenei Frech (21 de ani/182 WTA), scor 6-1, 4-6, 7-5. Mihaela o va întâlni în turul doi pe Lauren Davis (25 de ani/184 WTA) din SUA, care tocmai a trecut de belgianca Ysaline Bonaventure (24 de ani/123 WTA), scor 6-4, 0-6, 6-2.

5. Gazeta Sporturilor scrie ca Ionuț Negoiță va avea în zilele următoare o întâlnire decisivă cu Rednic pentru vânzarea acțiunilor lui Dinamo către antrenor. Mircea se bazează pe un acord cu o bancă din Belgia, care să-i finanțeze afacerea. Negoita vrea 6 milioane de euro în schimbul a 80% din cele 93 de procente, cât deține în acest moment.

6. Antwerp, echipa antrenată de Ladislau Boloni, a învins ieri cu scorul de 1-0 (1-0) liderul Genk, în primul meci al etapei a doua a play-off-ului campionatului belgian de fotbal.

7. Preşedintele UEFA, Aleksander Ceferin, le cere arbitrilor să fie curajoşi şi să oprească meciurile în cazul scandărilor rasiste ale fanilor, informează BBC.

8. Inaugurat la 14 decembrie 1947, stadionul Santiago Bernabeu va intra intr-o faza de modernizare care va costa. peste 500 milioane euro. Lucrările vor începe la finalul sezonului şi ar urma să dureze 42 de luni. Arena Realului va primi un acoperiş retractabil şi va fi mai înaltă decât actuala structură cu 12 metri, iar suprafaţa va creşte cu 66.000 de metri pătraţi. Un ecran uriaş va încorjura stadionul şi va fi montat sub acoperiş. Capacitatea va creste cu 3.000 locuri, ajungand astfel la un total de 82.000.

9. France Football a alcatuit topul antrenorilor din fotbalul european in functie de castigurilor anuale:
1. Diego Simeone (Atletico Madrid): 41 milioane de euro, datorită contractului său de 22 de milioane de euro, care expiră în 2022.
2. Jose Mourinho (ex Man U): 31 de milioane de euro, care a obţinut 17 milioane de euro după plecarea de la Manchester United din contracte publicitare si de analist TV
3. Thierry Henry (ex-AS Monaco) 25,5 milioane de euro (din care 5,5 milioane de euro din contracte cu Samsung, Renault, Beats şi Cadbury)
4. Pep Guardiola (Man City) 24 de milioane de euro
5.Ernesto Valverde (FC Barcelona) 23 de milioane de euro.

10. CSM Bucureşti – HC Zalău şi Măgura Cisnădie – SCM Râmnicu Vâlcea sunt meciurile din Turneul Final Four al Cupei României la handbal feminin, conform tragerii la sorţi de marţi. Partidele se vor desfăşura între 19-21 aprilie.

Ți-ar mai putea plăcea
Villarreal a câștigat Europa League – Cronica sportivă
Horia Tecău s-a calificat în sferturile de finală de la Indian Wells – Cronica sportivă