CSM București a învins clar pe Buducnost în Liga Campionilor la handbal feminin – Cronica Sportivă

1 . CSM Bucureşti a câștigat la scor, pe teren propriu, cu formaţia Buducnost Podgorica, scor 44-26 (24-15), în etapa a IX-a din grupa A a Ligii Campionilor.

2. Juventus Torino a revenit de la 0-1 și a câștigat în deplasare, scor 2-1, contra celor de la Salernitana, în etapa a 19-a din Serie A.

3. Naţionala masculină de polo a României a câștigat cu reprezentativa Sloveniei, 13-5, în al doilea meci din grupa D a Campionatului European.

4. Clubul turc Beşiktaş Istanbul a anunţat duminică numele noului său antrenor. Acesta este portughezul Fernando Santos. News.ro

5. Manchester City a învins pe teren propriu, scor 5-0, formaţia de ligă secundă Huddersfield Town, în turul trei al Cupei Angliei. Meciul a consemnat şi revenirea pe teren a lui Kevin De Bruyne, absent din luna august a anului trecut.

6. Torino a învins acasă, cu 3-0, echipa campioană a Italiei, Napoli, într-un meci al etapei a 19-a din Serie A.

7. Dunărea Brăila s-a impus pe teren propriu, cu franțuzoaicele de la Chambray Touraine Handball, 27-21 (11-11), în primul meci din grupa B a European League.

8. Tenismanul Rafael Nadal nu va participa la Australian Open, primul Grand Slam al anului, care începe la 14 ianuarie. News.ro

9. Echipa masculină de sabie juniori a României a cucerit duminică, la Budapesta, medalia de aur în cadrul probei pe echipe a Cupei Mondiale de sabie juniori găzduită de capitala Ungariei. ”Tricolorii” au învins în finală Spania, cu 45-42.

10. Germania a învins duminică echipa Poloniei, la Syndey, scor 2-1, în finala competiţiei mixte de tenis United Cup, cucerind trofeul. News.ro

11. Emanuel Gyenes (Autonet Motorcycle Team) a ocupat locul 33 în etapa a doua a Raliului Dakar la clasa moto, desfăşurată pe o distanţă de 463 kilometri, între Al Henakiyah şi Al Duwadimi. News.ro

12. FC Botoşani a anunţat numirea lui Bogdan Andone la conducerea tehnică a echipei.

13. Bulgarul Grigor Dimitrov, locul 14 mondial, l-a învins pe danezul Holger Rune, locul 8 mondial, în finala turneului ATP 250 de la Brisbane, scor 7-6 (7/5), 6-4.

14. Jucătoarea kazahă de tenis Elena Rybakina, numărul 4 mondial, a câştigat al şaselea titlu din carieră şi primul din acest sezon la Brisbane International, după ce a învins-o în finală pe belarusa Arina Sabalenka, numărul 2 mondial, scor 6-0, 6-3.

15. Naţionala feminină de polo a României a învins reprezentativa Turciei, cu 9-7, în ultimul meci din grupa C a Campionatului European. ”Tricolorele” vor juca pentru clasarea finală pe locurile 13-16.

16. Rapid a făcut cel de-al patrulea transfer al iernii, Damjan Djokovic semnând un contract valabil un an şi jumătate. În vârstă de 33 de ani, croatul a venit liber, după ce s-a despărţit în această iarnă de FCSB.

17. Jucătoarea americană de tenis Coco Gauff, cap de serie numărul 1, şi-a apărat titlul la turneul de la Auckland, impunându-se în faţa Elinei Svitolina din Ucraina, cap de serie numărul 2, 6-7 (4), 6-3, 6-3.

18. Jucătoarea de tenis Ana Bogdan, locul 66 mondial, a ratat accederea pe tabloul principal la turneul de la Adelaide. Ea a fost învinsă de rusoaca Anastasia Pavliucenkova, cap de serie 5 şi locul 60 mondial, scor 6-2, 6-2.