CSM București s-a impus clar cu suedezele de la Savehof, în grupele Ligii Campionilor la handbal feminin – Cronica Sportivă

1. Farul Constanţa s-a impus în deplasare, scor 2-1, cu Universitatea Craiova, într-un meci din etapa a 22-a a Superligii. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

2. FC Botoşani a învins surprinzător pe teren propriu, scor 1-0, formaţia de pe locul secund în clasament, CFR Cluj, într-un meci din etapa a 22-a a Superligii. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

3. CSM Bucureşti s-a impus clar cu suedezele de la IK Savehof, scor 35-26 (18-10), în etapa a XI-a din grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin.

4. Barcelona a învins în deplasare, scor 4-2, formaţia Betis Sevilla, într-un meci din etapa a 21-a din La Liga.

5. Echipa de handbal feminin Dunărea Brăila a câștigat cu formaţia croată Lokomotiva Zagreb, 30-29 (16-16), în etapa a III-a din grupa B a European League.

6. Toulouse, deţinătoarea trofeului, a fost eliminată din Cupa Franţei, de echipa de liga a treia Rouen, în urma loviturilor de departajare. News.ro

7. Formaţia PAOK Salonic, antrenată de Răzvan Lucescu, a învins în deplasare, cu scorul de 5-1, pe Volos, într-un meci din etapa a 19-a a campionatului Greciei.

8. Real Madrid a învins pe teren propriu, scor 3-2, gruparea Almeria, în etapa a 21-a din La Liga. ”Galacticii” au fost conduși cu 0-2 și au marcat golul victoriei în minutul 90+9.

9. Werder Bremen a câștigat în deplasare, 1-0, cu Bayern Munchen, într-un meci din etapa a 18-a a Bundesligii.

10. Un meci din liga a treia din Germania, dintre VfB Lubeck şi Waldhof Mannheim, a fost întrerupt timp de câteva minute în repriza a doua, după ce fanii au aruncat cu bulgări de zăpadă, lovindu-l pe unul dintre arbitrii asistenţi. News.ro

11. Rapid Bucureşti a pierdut cu danezele de la Ikast, scor 30-29 (16-15), într-un meci contând pentru etapa a XI-a din grupa B a Ligii Campionilor la handbal feminin.

12. Jucătoarea de tenis de masă Bernadette Szocs a obţinut medalia de bronz la Europa Top 16. Ea a pierdut semifinala cu franțuzoaica Jia Nan Yuan, scor 4-3.

13. Americanca Mikaela Shiffrin şi-a trecut în palmares a 95-a victorie în Cupa Mondială de schi alpin, în slalomul de la Jasna (Slovacia). News.ro

14. Andrei Rublev, locul 5 ATP, l-a învins pe australianul Alex de Minaur, favorit 10, cu 6-4, 6-7[5], 6-7[4], 6-3, 6-0, şi s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Australian Open.

15. Înotătorul australian Mack Horton, medaliat cu aur în proba de 400 de metri liber la Jocurile Olimpice de la Rio din 2016 şi un aprig militant în lupta împotriva dopajului, şi-a anunţat duminică retragerea din activitate. News.ro

16. Gaziantep FK, antrenată Marius Şumudică, a remizat, 2-2, în deplasare cu Sivasspor, în etapa a XXI-a a campionatului Turciei.

17. Jucătoarea rusă de tenis Mirra Andreeva, în vârstă de 16 ani, a fost eliminată în ”optimi” la Australian Open. Ea a pierdut cu cehoaica Barbora Krejcikova, locul 11 mondial şi favorită 9, 4-6, 6-3, 6-2.

18. Mike Maignan, portarul echipei AC Milan şi al naţionalei Franţei, a fost victima unor insulte rasiste în timpul unui meci din campionatul Italiei, disputat sâmbătă seara la Udinese. El nu a mai vrut să joace după ce a părăsit terenul, dar s-a răzgândit „pentru a nu-şi abandona colegii”. News.ro

19. Novak Djokovic, numărul 1 mondial, s-a calificat în sferturile de finală de la Australian Open pentru a 14-a oară. El a dispus de francezul Adrian Mannarino, locul 19 mondial, scor 6-0, 6-0, 6-3, după un meci care a durat o oră şi 44 de minute.

20. Real Sociedad a învins în deplasare, scor 1-0, pe Celta Vigo, într-un meci din etapa a 21-a din La Liga.

21. Jucătoarea Elena Ruxandra Bertea a fost eliminată în primul tur al probei de simplu junioare de la Australian Open. Ea a fost învinsă de sportiva sârbă Teodora Kostovic, favorită 13, scor 4-6, 6-3, 6-4.

• 22:00 – La Liga – Granada – Atletico Madrid  – Digi Sport 4, Prima Sport 4, Orange Sport 3
TOPOLA (SERBIA)-FCSB ȘI FC BOTOȘANI-SHKENDIJA (MACEDONIA), ÎN TURUL 2 PRELIMINAR AL EUROPA LEAGUE – CRONICA SPORTIVĂ
Azi, de la 21:45, Norvegia – Romania (prel. Euro 2020) – Cronica Sportiva