CSM București – SCM Râmnicu Vâlcea, azi de la ora 17.00, în Liga Campionilor la handbal feminin – Cronica sportivă

1. Etapa a 27-a a Ligii 1 Casa Pariurilor a început aseară, cu meciul Gaz Metan Mediaș – Universitatea Craiova, care a fost câștigat de oaspeți, cu scorul de 2-0. Andrei Ivan a deschis scorul în min. 49 și a pasat apoi pentru reușita lui Cicâldău, din min. 60. Chamed de la Mediaș a fost eliminat în min. 79. (Video)

2. Astăzi se joacă încă trei meciuri din etapa a 27-a a Ligii 1 Casa Pariurilor, respectiv Academica Clinceni – FC Voluntari (de la ora 12.00), FC Hermannstadt – Viitorul Constanța (de la ora 14.30) și UTA Arad – FCSB (de la ora 20.00).

În clasament, după 26 de etape, pe primele două locuri se află FCSB și CFR Cluj, cu 57 de puncte fiecare, urmate de Universitatea Craiova, cu 53 de puncte, respectiv de Sepsi Sf. Gheorghe, cu 40 de puncte. 

3. Nicolo Napoli a fost numit antrenor al echipei Poli Iași, care se află acum pe ultimul loc al clasamentului, cu doar 16 puncte. Primul său joc la noua echipă va avea loc duminică, în deplasare, împotriva campioanei CFR Cluj. (News.ro)

4. Aseară s-a jucat al doilea meci din etapa a 19-a a Ligii 2 Casa Pariurilor la fotbal, în care, la Cluj, U Craiova 1948 a fost învinsă cu 1-0 de “U” Cluj, liderul ajungând astfel la două eșecuri consecutive în campionat. Cu victoria de azi, “U” Cluj a urcat pe locul 3, la doar două puncte de prima poziție. A înscris Alex Pop, în minutul 70. (Video)

Astăzi se joacă încă cinci meciuri ale etapei, toate de la ora 11.00, respectiv: Metaloglobus – Gloria Buzău, Pandurii Tg. Jiu – ASU Poli Timișoara, Farul Constanța – ACS Fotbal Comuna Recea, CSM Reșita – CSM Slatina și Ripensia Timișoara – Viitorul Pandurii Tg. Jiu. 

5. CSM București și SCM Râmnicu Vâlcea se vor întâlni astăzi, de la ora 17.00, la București, în cea de-a doua manșă a optimilor de finală a Ligii Campionilor la handbal feminin. În meciul tur, CSM București a câștigat la Râmnicu Vâlcea cu 33-24 și este favorită pentru calificarea în sferturile de finală, unde o va putea întâlni pe învingătoarea meciului Krim Ljubljana – CSKA Moscova (în tur, 25-20). (Gsp.ro)

6. Marius Copil, locul 224 ATP, s-a calificat în semifinalele turneului challenger de la Sankt Petersburg, după ce l-a învins în sferturi, cu scorul de 7-6 (1), 7-5, pe americanul Christopher Eubanks, locul 242 ATP şi cap de serie numărul 7. În penultimul act, românul va juca împotriva lui Evgheni Tiurnev, locul 403 ATP. (News.ro)

7. Roberto Bautista Agut și Nikoloz Basilashvili se vor întâlni în finala turneului de tenis masculin de la Doha, astăzi de la ora 15.00. În semifinale, Bautista Agut a trecut de Andrei Rublev cu 6-3 6-3, în vreme ce Basilashvili (învingătorul lui Federer în sferturi) l-a învins pe Taylor Fritz cu 7-6 6-1.

8. Garbine Muguruza și Barbora Krejcikova vor disputa finala turneului de tenis feminin de la Dubai, astăzi de la ora 17.00. În semifinale, Muguruza a trecut de Elise Mertens, cap de serie nr. 10, cu 6-4, 7-6, după două ore și 11 minute de joc, în vreme ce Krejcikova a eliminat-o pe Jil Belen Teichmann, cu scorul de 7-5, 6-2. (Eurosport)

9. Primoz Roglic (Jumbo Visma) s-a impus în etapa a 6-a din Paris-Nisa, după un sprint în cățărare unde i-a devansat pe Christophe Laporte (Cofidis) și Michael Matthews (Bike Exchange). Roglic rămâne lider în clasamentul cursei, având acum 41 de secunde în fața lui Max Schachmann (Bora). (Eurosport)

10. Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix) s-a impus în etapa a 3-a din Tirreno-Adriatico, la sprint, în fața lui Wout Van Aert (Jumbo-Visma) și Davide Ballerini (Deceuninck-QuickStep). În clasamentul general, Van Aert și-a menținut tricoul albastru, cu un avans de 4 secunde în fața lui Van der Poel. (Eurosport)

Transmisiuni din sport, azi la TV:

-ora 12.00 – Academica Clinceni – Voluntari, Liga 1 Casa Pariurilor – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport+

-ora 14.00 – Angers – Saint-Etienne, Ligue 1 – Digi Sport 4, Telekom Sport 4, Look Sport 3

-ora 14.30 – Hermannstadt – Viitorul, Liga 1 Casa Pariurilor – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport+

-ora 14.30 – Leeds – Chelsea, Premier League – Eurosport 1

-ora 15.00 – WTA Dubai, tenis feminin – Digi Sport 2

-ora 15.00 – Alaves – Cadiz, La Liga – Digi Sport 3, Telekom Sport 2, Look Sport 2

-ora 16.15 – Italia – Țara Galilor, Turneul celor șase națiuni, rugby – Telekom Sport 3

-ora 16.30 – Werder Bremen – Bayern Munchen, Bundesliga – Digi Sport 4, Telekom Sport 4, Look Sport 3

-ora 17.00 – CSM București – SCM Râmnicu Vâlcea, Liga Campionilor – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport+

-ora 17.00 – Crystal Palace – West Brom, Premier League – Eurosport 1

-ora 17.15 – Real Madrid – Elche, La Liga – Digi Sport 3, Telekom Sport 3, Look Sport 2

-ora 18.45 – Anglia – Franța, Turneul celor șase națiuni, rugby – Telekom Sport 3

-ora 19.30 – Borussia Dortmund – Hertha Berlin, Bundesliga – Digi Sport 2, Telekom Sport 2, Look Sport

-ora 19.30 – Osasuna – Valladolid, La Liga – Digi Sport 3, Telekom Sport 3, Look Sport 2

-ora 19.30 – Everton – Burnley, Premier League – Eurosport 1

-ora 20.00 – UTA Arad – FCSB, LIga 1 Casa Pariurilor – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport+

-ora 21.45 – Genoa – Udinese, Seria A – Digi Sport 4, Telekom Sport 4, Look Sport 3

-ora 22.00 – Getafe – Atletico Madrid, La Liga – Digi Sport 2, Telekom Sport 2, Look Sport

-ora 22.00 – Fulham – Manchester City, Premier League – Eurosport 1

Ți-ar mai putea plăcea
Romania U21 joaca azi, nationala mare maine, 4 echipe sunt deja calificate la Euro 2020 I Cronica Sportiva
Ce au facut in amicale FCSB, CFR si CSU Craiova. Cine a promovat in L3 – Cronica Sportiva

Comentează

Comentariul tău *

Numele tău *
Site-ul tău