Cum a cantat Klopp „Let’s talk about six, baby” dupa finala UCL – Cronica Sportiva

1. Roland Garros 2019:
Simona Halep joacă azi (optimi) în al patrulea meci de pe terenul Philippe Chatrier. Adversara ei va fi jucătoarea poloneză în vârstă de 18 ani Iga Swiatek, locul 104 WTA. Pe acest teren, partidele incep la ora 12:00.

Tot azi, perechea Horia Tecău/Jean-Julien Rojer (România/Olanda) va evolua în sferturi la dublu contra echipei argentiniene Guido Pella/Diego Schwartzman.

Elveţianul Stan Wawrinka s-a calificat în sferturi după ce a trecut de grecul Stefanos Tsitsipas, într-un meci de cinci ore şi nouă minute: 7-6 (8-6), 5-7, 6-4, 3-6, 8-6.

2. Dramatic meciul de ieri de la Sibiu, Hermannstadt – Dunarea Calarasi. In minutul 86, gazdele erau conduse cu 1-0 si retrogradate. In mintul 87 au egalat, dar nu era de ajuns. In minutul 90+6 au reusit sa intoarca rezumatul si au trimis Dunarea direct in Liga a 2-a. Azi, la FRF, se trag la sorti cele doua manse in care Hermannstadt si U Cluj isi vor disputa un loc in sezonul viiotr al primului esalon. In ultimul meci al campionatului, Gaz Metan – Chiajna 3-1.

3. Rezumand sezonul de Liga 1 2018-2019 avem asa:

CFR – Campioana
Viitorul – Castigatoare Cupa Romaniei
FCSB (locul 2), Viitorul (locul 3), Craiova (locul 4) – participante in Europa League, CFR in UCL
Dunarea Calarasi si Concordia Chiajna – retrogradate
Hermannstadt si U Cluj la baraj pentru un loc in L1
Chindia Targoviste si Academica Clincei au promovat in Liga 1 2019-2020.

4. CSA Steaua, antrenata de Marius Lacatus, ramane inca un sezon in Liga a a 4-a, dupa ce a pierdut meciul decisiv cu Carmen Bucuresti (antrenor Daniel Iftodi). Partida s-a terminat cu o bataie intre ultrasii CSA Steaua si fotele de ordine. Astfel, la barajul pentru Liga 3 va merge Carmen, care va intalni Moiștea Ulmu (campioana Calarasiului – Liga a 4-a). Se pare ca dupa ce a ratat de doua ori promovarea, Lacatus ar putea fi inlocuit cu Stefan Iovan.

5. Incep transferurile in Liga 1 pentru noul sezon. CSU Craiova s-a înțeles cu albanezul Kamer Qaka (24 de ani) de la Poli iasi. Toți banii plătiți de olteni, 150.000 de euro, vor merge la FCSB, în contul unei datorii pe care Poli Iași o avea la Gigi Becali.

6. Conform fanatik.ro, FCSB a primit o oferta de 5 milioane de euro pentru Florin Tanase, de la New York City, echipa la care evolueaza si Alex Mitrita. Salariul lui Tanase ar fi de 1 milion de euro anual.

7. Romania a obtinut urmatoarele medalii la Campionatele Europene de canotaj de la Lucerna:
– aur la 8+1
– argint la dublu vâsle feminin (Nicoleta-Ancuţa Bodnar şi Geanina Simona Radis),
– argint la dublu rame masculin (Marius Cozmiuc/Ciprian Tudosă)
– argint la dublu rame feminin (Adriana Ailincăi/Maria Tivodariu),
– argint la 4 rame feminin (Ioana Vrînceanu, Viviana Bejinariu, Mădălina Bereş şi Denisa Tîlvescu)
– bronz la dublu vâsle masculin (Ioan Prundeanu/Marian-Florian Enache).

8. Un moment haios cu Jurgen Klopp dupa castigarea UCL. Klopp a marcat faptul că Liverpool a câştigat Liga Campionilor pentru a şasea oară cântând refrenul piesei Salt-n-Pepa ‘Let’s Talk About Sex”, însă cu un cuvânt schimbat: “six” (şase) în loc de “sex”.

“Let’s talk about six, baby

Let’s talk about you and me

Let’s talk about all the good things

And the bad things that may be

Let’s talk about six”, a fredonat tehnicianul.

9. Campioana en-titre la baschet masculin, CSM Oradea, a pierdut cu CSU Sibiu, cu 71-64, în al treilea meci din cinci programate în finala Ligii Naţionale. În primele două meciuri ale finalei, CSM Oradea a câştigat, la Sibiu, cu 89-87 şi 64-62, astfel că scorul general a devenit 2-1.
Meciul patru al finalei va avea loc în 4 iunie, tot la Oradea, iar un al cincilea meci, decisiv, ar urma să aibă loc la Sibiu, în 7 iunie. Pentru locurile 3-4: U Banca Transilvania Cluj a învins SCM U Craiova în două partide (89-82 şi 92-79).

10. Pe scurt:

Israel – România, scor 3-2, în Silver League la volei feminin

HC Vardar a câştigat Liga Campionilor la handbal masculin după ce a învins pe Veszprem HC cu 27-24 (16-11)

Ecuadorianul Richard Carapaz (Movistar) a câştigat Turul Italiei, devenind al doilea ciclist din continentul sud-american care reuşeşte acest lucru, după columbianul Nairo Quintana.

Naţionala de handbal feminin a Angolei a câştigat Trofeul Carpaţi, jucat la Brăila, după ce a remizat cu echipa României U19 (21-21). Au mai participat România U19 şi Japonia.

Pilotul eston Ott Tanak a câştigat, duminică, Raliul Portugaliei, a şaptea etapă a Campionatului Mondial de Raliuri (WRC)

Danilo Petrucci a câştigat Marele Premiu al Italiei la MotoGP

Abdullah Avci a preluat conducerea tehnică a echipei Beşiktaş, echipa la care era vehiculat insistent Mircea Lucescu

Ți-ar mai putea plăcea
România și Thailanda se află la egalitate, scor 1-1, după prima zi a play-off-ului Cupei Davis – Cronica Sportivă
Sorana Cîrstea s-a calificat în semifinalele turneului de la Dubai, după ce a trecut de campioana de la Wimbledon – Cronica Sportivă