David Popovici a câştigat medalia de bronz în proba de 100 metri liber, din cadrul Campioatului European de înot în bazin scurt – Cronica Sportivă

1. România joacă luni, de la ora 19:00, împotriva Poloniei, în ultimul meci din grupele principale ale Campionatului Mondial de Handbal feminin. ”Tricolorele” nu mai au șanse la calificarea în sferturile de finală.

2. FCSB a remizat în deplasare, cu scorul de 1-1, contra lui CFR Cluj, în etapa a 19-a din Superligă. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

3. Farul Constanţa a câștigat pe teren propriu, 3-1, cu cei de la Petrolul Ploieşti, într-un meci din etapa a 19-a a Superligii. Este prima victorie pe teren propriu a dobrogenilor după opt etape. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

4. Hermannstadt a învins pe teren propriu, cu scorul de 2-1, echipa Universitatea Craiova, într-un meci din etapa a 19-a a Superligii. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

5. Tottenham a învins clar pe teren propriu, cu scorul de 4-1, echipa Newcastle, într-un meci din etapa a 16-a a campionatului Angliei.

6. Denis Drăguş a înscris un gol pentru Gaziantep, în meciul cedat pe teren propriu, scor 1-3, în faţa formaţiei Trabzonspor, în etapa a 15-a a campionatului Turciei.

7. Fotbalistul echipei Parma, Valentin Mihăilă, a înscris un gol în meciul terminat la egalitate, duminică, pe teren propriu, scor 3-3, cu Palermo, în etapa a 16-a din liga secundă italiană. News.ro

8. Naţionala de handbal feminin a Cehiei s-a calificat în sferturile Campionatului Mondial şi implicit, la turneele preolimpice. Pe banca tehnică se află Bent Dahl, antrenorul SCM Râmnicu Vâlcea şi fost secund al reprezentativei României.

9. Meciul Granada – Athletic Bilbao a fost suspendat, duminică, după doar 18 minute de joc efectiv şi aproape o oră de întrerupere, ca urmare a morţii unui suporter. News.ro

10. David Popovici a câştigat medalia de bronz în proba de 100 metri liber, din cadrul Campioatului European de înot în bazin scurt, la Otopeni.

11. Neftci Baku, antrenată de Adrian Mutu, a  câștigat pe teren propriu, cu 3-2, contra lui Turan Tovuz, într-un meci din etapa a 16-a a campionatului din Azerbaidjan.

12. Arbitrii Ionuţ Coza şi Adrian Cojocaru vor conduce la centru partidele care se vor disputa, luni, în etapa a 19-a a Superligii. News.ro

13. Atletico Madrid a învins pe teren propriu, cu scorul de 2-1, echipa Almeria, într-un meci din etapa a 16-a a campionatului Spaniei.

14. Perechea Monica Niculescu/Cristina Bucşa (România/Spania), cap de serie numărul 1, a câştigat proba de dublu din cadrul turneului de categorie WTA 125 de la Angers. Ele au învins în finală echipa favorită 2, Anna Danilina/Alexandra Panova (Kazahstan/Rusia), scor 6-1, 6-3. Meciul a durat o oră şi patru minute.

15. La mai puţin de două luni de la plecarea de la naţionala Australiei, Eddie Jones va deveni din nou selecţionerul Japoniei. News.ro

16. Jucătorul Alexandru Măţan a devenit campion al ligii profesioniste nord-americane de fotbal (MLS) cu echipa sa, Columbus Crew. News.ro

17. Los Angeles Lakers a învins Indiana Pacers, cu 123-109, la Las Vegas, şi a câştigat ediţia inaugurală a Cupei NBA.

18. Superstarul japonez de baseball Shohei Ohtani a anunţat că a semnat cu Los Angeles Dodgers, parafând un contract record în valoare de 700 de milioane de dolari pe 10 ani, unul dintre cele mai mari din istoria acestui sport. News.ro

19. Internazionale Milano a învins clar pe teren propriu, cu scorul de 4-0, echipa Udinese, într-un meci din etapa a 15-a a campionatului Italiei.

Ți-ar mai putea plăcea
CSM Bucureşti s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor la handbal feminin – Cronica Sportivă
Inter Milano a câștigat cu AC Milan și e favorită la accederea în finala Ligii Campionilor – Cronica Sportivă