David Popovici s-a calificat în finală la 200 de metri liber cu cel mai bun timp al seriilor – Cronica Sportivă

1. Later update: David a câștigat finala. David Popovici s-a calificat în finala probei de 200 de metri liber la Campionatul Mondial de Natație pentru juniori de la Lima. El obţinut cel mai bun timp din serii, 1:49.40. Celălalt român care a concurat la 200 de metri liber, Ştefan Cozma s-a clasat pe locul 17 în serii. La feminin 100  de metri liber, Bianca Costea s-a calificat în semifinale cu al patrulea timp al seriilor (57.06). Rebecca Diaconescu s-a retras din probă înainte de start.

2. Manchester City s-a impus categoric cu Nottingham Forest, scor 6-0, în etapa a cincea din Premier League. Liverpool a câștigat în fața lui Newcastle la ultima fază, cu 2-1, în timp ce viitoarea adversară din Conference League a celor de la FCSB, West Ham United a remizat cu Tottenham, 1-1.

3. AFK Csikszereda, câştigătoarea Ligii Elitelor din sezonul 2021/2022, va întâlni în primul tur al Youth League campioana Turciei, Galatasaray. Prima manşă este programată în 14 septembrie, în România, iar returul în 5 octombrie la Istanbul.

4. Farul Constanţa a învins FCSB, scor 3-1, într-un meci contând pentru etapa a opta din Superligă. Cu acestă victorie, trupa lui Hagi revine pe primul loc în clasament. Constănţenii au deschis scorul din penalty, prin Alibec, în minutul 23. Doukoure a majorat diferenţa în minutul 45+2. Compagno a înscris în minutul 70 primul său gol pentru bucureşteni chiar la debutul în echipă, dar în minutul 77 Grameni a închis tabela. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

5. CFR Cluj s-a impus cu scorul de 4-0 în meciul disputat pe teren propriu în compania echipei FC Voluntari. Partida a contat pentru etapa a opta din Superligă. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

6. Echipele Empoli şi Lazio Roma au încheiat la egalitate meciurile susţinute miercuri, în etapa a patra din Serie A. La Empoli, Răzvan Marin a intrat în minutul 64, iar Ştefan Radu nu a jucat pentru Lazio. News.ro

7. Perechea Irina Bara/Ekaterine Gorgodze (România/Georgia) a fost eliminate în primul tur al probei de dublu din cadrul turneului de grand slam US Open. Cele două au fost învinse de echipa Tereza Mihalikova/Aliaksandra Sasnovich (Slovacia/Belarus), scor 6-4, 6-1. Meciul a durat o oră şi 27 de minute.

8. Argentinianul Leandro Paredes a fost împrumutat de clubul francez PSG la gruparea italiană Juventus Torino.

9. Campioana en-titre la handbal feminin, Rapid Bucureşti, a fost învinsă categoric, scor 36-29 în deplasare, de formaţia Gloria Buzău, în meci contând pentru etapa a II-a intermediară a Ligii Naţionale.

10. PSG a ajuns miercuri la un acord cu echipa portugheză Benfica Lisabona, pentru împrumutul lui Julian Draxler la formaţia lusitană. News.ro

11. Naţionala de polo masculin a României a învins cu 11-4 la Split, reprezentativa Germaniei, în al doilea meci din grupa C a Campionatului European. News.ro

12. RedBird Capital Partners a anunţat că a finalizat achiziţia Associazione Calcio Milan cu 1,2 miliarde de euro, informează gruparea din Serie A, pe site-ul oficial.

13. Comisia de Disciplină din cadrul FRF a decis, miercuri, sancţionarea cluburilor Universitatea Cluj, Rapid şi U Craiova 1948 pentru incidente de la partide cu Sepsi, UTA Arad şi Petrolul. News.ro

14. Petrolul Ploieşti s-a impus cu scorul de 3-2 în faţa formaţiei Chindia Târgovişte, în deplasare, într-un meci din etapa a opta a Superligii. Lucian Dumitriu a reuşit o ”dublă” în prima repriză stabilind scorul pauzei cu cele două goluri marcate în minutele 8 şi 22. Târgoviştenii au egalat în repriza secundă, în numai cinci minute. Mai întâi a redus din diferenţă Daniel Popa (min. 75), iar Atanase a egalat în minutul 80. În minutul 82 Irobiso a readus la conducere echipa ploieşteană. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

15. FC Hermannstadt a anunţat în social media, că a achitat toate restanţele salariale către jucători şi staf. News.ro

16. Paris Saint-Germain a anunţat că a obţinut serviciile spaniolului Fabian Ruiz, de la Napoli. El a semnat un contract pe cinci sezoane, valabil până la 30 iunie 2027.

17. Liga Profesionistă de Fotbal (LPF) a anunţat programul meciurilor din Superligă amânate ca urmare a participării echipelor româneşti în Conference League. Calendarul partidelor poate fi consultat aici.

18. Emma Răducanu, locul 11 WTA şi câştigătoarea trofeului în 2021 a fost eliminată în primul tur la ediţia din acest an a US Open, fiind învinsă de sportiva franceză Alize Cornet, numărul 40 mondial. News.ro

19. Irina Begu, locul 42 WTA, s-a calificat în turul doi la turneul de grand slam US Open, trecând în runda inaugurală de favorita 32, sportiva belgiană Elise Mertens, numărul 33 WTA, scor 3-6, 6-2, 6-3, în două ore şi 24 de minute.

20. Festivalul iniţiat în 2011 de Ivan Patzaichin pentru a sărbători Tulcea se va numit Festivalul „Ivan Patzaichin” şi se desfăşoară între 5 şi 10 septembrie, în Tulcea şi Delta Dunării, anunţă organizatorii.

• 22:00 – Premier League – Leicester – Man Utd – Prima Sport 1
Simona Halep joacă azi pentru calificarea în finala turneului de la Dubai – Cronica Sportivă
Montpellier va planta cate 5 copaci pentru fiecare gol inscris in noul campionat I Cronica Sportiva