Dinamo a batut FCSB, 2-1, in fata a 27.668 spectatori I Cronica Sportiva

1. Campionul european de lupte greco-romane Alin Alexuc-Ciurariu a dat lovitura de începere a derbyului Dinamo – FCSB 2-1. Dinamo a dominat partida, profitand de eliminarea lui Cristea in min. 45. Au fost 27.668 spectatori.

2. Conturile de Twitter ale CIO şi FC Barcelona au fost piratate. Pe contul catalanilor a apărut o imagine cu Neymar. “Imediat după ce am aflat de problemă, am blocat conturile compromise şi lucrăm cu partenerii noştri pentru a le restabili”, a declarat un purtător de cuvânt al Twitter. (link)

3. FC Sevilla a remizat ieri acasa, 2-2, cu Espanol Barcelona, ultima partida inaintea deplasarii la Cluj. Meciul CFR – FC Sevilla, din prima manşă a 16-imilor Ligii Europa, este programat joi, la ora 19.55.

4. Ai nostri pe „afara”:
Bogdan Stancu a adus victoria echipei Genclerbirligi în campionatul Turciei: 1-0 cu Alanyaspor
Antwerp, echipa antrenată de Ladislau Boloni, a terminat la egalitate, 1-1, pe teren propriu cu Charleroi
Ianis Hagi a oferit pasa de gol si a fost înlocuit în minutul 83 al partidei Rangers – Livingston 1-0

5. Trei din tenis:
Simona Halep s-a antrenat cu belgianca Kim Clijsters, jucătoare care revine în activitate la 36 de ani, la turneul de categorie Premier care începe azi in Dubai. Simona Halep, locul 2 WTA, este principala favorită a competiţiei din Emiratele Arabe Unite. Ea va evolua direct în manşa secundă, cu învingătoarea dintre americanca Alison Riske, locul 18 WTA, şi sportiva tunisiană Ons Jabeur, locul 45 WTA, beneficiară a unui wild card. Clijsters, de asemenea benficiară a unui wild card, va juca primul meci după aproape şapte ani şi jumătate cu spaniola Garbine Muguruza, locul 16 WTA şi cap de serie numărul 9.

Jaqueline Cristian, cap de serie numărul 4, a câştigat, duminică, turneul ITF de la Trnava, cu premii de 25.000 de dolari, dupa ce rusoaica Sofia Lansere a abandonat în setul al doilea, la scorul de 4-2 pentru româncă. Jaqueline se impusese în primul set cu 6-1.

Irina Begu, locul 102 WTA şi cap de serie numărul 3, a câştigat, duminică, turneul ITF de la Cairo, cu premii totale de 100.000 de dolari. Ea a învins-o, în ultimul act, cu scorul de 6-4, 3-6, 6-2, pe ucraineanca Lesia Ţurenko, locul 129 WTA şi cap de serie numărul 4.

6. Meciul Eibar – Real Sociedad, care ar fi trebuit să se dispute ieri, a fost amânat din cauza poluării. Departamentul de sănătate al guvernului local basc a recomandat populaţiei să evite să practice sport în zonă, după ce pe 6 februarie a avut loc o alunecare de teren şi un incendiu la un depozit de gunoi situat la aproximativ opt kilometri de stadionul echipei Eibar.

7. Sporturi:
Echipa de handbal masculin Potaissa Turda s-a calificat duminică, pe teren propriu, în sferturile de finală ale Challenge Cup, deşi a fost învinsă de formaţia elveţiană BSV Bern, scor 35-33 (18-19), în manşa retur din optimile competiţiei. În tur, Potaissa a câştigat în Elveţia cu 36-33

Campioana en-titre la baschet feminin, Sepsi Sfântu Gheorghe, a câştigat duminică, pe teren propriu, Cupa României, după ce a învins în finală formaţia FCC Baschet Arad, scor 80-67 (49-36)

Sportivul Nikolai Ohlopkov a obţinut medalia de bronz la categoria 61 kilograme, la Campionatele Europene de lupte libere de la Roma.

8. Galezul Elfyn Evans (Toyota) a câştigat, duminică, Raliul Suediei, a doua etapă a Campionatului Mondial de raliuri. Pe locul doi s-a clasat Ott Tanak (Hyundai), iar pe trei a terminat Kalle Rovanpera (Toyota). Etapa a treia a WRC va avea loc la 15 martie, în Mexic.

9. Etapa 25: – FC Botoşani, a patra echipă calificată în play-off-ul Ligii I, după victoria de la Sfântu Gheorghe, scor 1-0, cu Sepsi

Juventus a învins cu 2-0 Brescia, în Serie A
Real Madrid a remizat cu Celta Vigo, scor 2-2, dar se menţine pe primul loc în La Liga
Lazio Roma, cu Ştefan Radu pe teren, a învins cu 2-1 Inter Milano în Serie A, revenind de la 0-1
Tottenham a învins, în deplasare, cu 3-2 pe Aston Villa, printr-un gol marcat în minutul 90+4

Ți-ar mai putea plăcea
Astăzi se joacă PSG – Bayern și Chelsea – Porto, în sferturile Ligii Campionilor – Cronica sportivă
Astăzi se joacă Supercupa României, între CFR Cluj și FCSB, de la ora 19.00 – Cronica sportivă