Dinamo a învins pe teren propriu, scor 3-0, Oţelul Galaţi, în play-off-ul din Liga 2 – Cronica Sportivă

1. Răzvan Marin a fost titular în remiza pe care Empoli a obținut-o pe terenul celor de la AC Milan, scor 0-0, în etapa a 29-a din Serie A.

2. Dinamo a învins pe teren propriu, scor 3-0, formaţia Oţelul Galaţi, în etapa a treia a play-off-ului din Liga 2.

3. Celta Vigo a obţinut un rezultat de egalitate, în deplasare, cu FC Sevilla, scor 2-2. Andaluzii au condus cu 2-0, până în minutul 89

4. Napoli rămâne lider detașat în Serie A, după ce a trecut, scor 2-1, de formaţia Lecce, într-un meci contând pentru etapa a 29-a.

5. Campioana en-titre ”U” Banca Transilvania Cluj a învins formaţia CSM Oradea pe teren propriu, scor 94-79 (46-47), în ultima etapă, a XXVIII-a, din faza Top 10. Cu 7.000 de fani în tribune, recordul de audienţă la un meci din Liga Naţională de Baschet a fost doborât din nou în BT Arena.

6. David Popovici a câştigat a patra medalie de aur la Campionatul Naţional de înot pentru seniori, tineret şi juniori, el impunându-se în proba de 400 m liber.

7. Salernitana a încheiat la egalitate pe teren propriu, scor 1-1, cu formaţia Inter Milano, în etapa a 29-a din Serie A . Gazdele au egalat în minutul 90.

8. Handbalista Laura Pristăviţa, componentă a naţionalei României, a semnat prelungirea contractului cu formaţia Gloria Bistriţa.

9. Naţionala de fotbal feminin a terminat la egalitate, amicalul jucat în deplasare, contra Sloveniei, scor 1-1. Ana Vlădulescu a stabilit scorul final, în minutul 90+3.

10. Atleta kazahă de origine kenyană Norah Jeruto, campioana mondială en titre la 3000 de metri obstacole, a fost suspendată provizoriu pentru încălcarea regulamentului antidoping. News.ro

11. Clubul UTA Arad a anunţat pe site-ul propriu, că a redevenit proprietarul mărcii ”UTA”.

12. Arbitrul Adrian Viorel Cojocaru va conduce la centru partida Farul Constanţa – Universitatea Craiova, care se va disputa sâmbătă, de la ora 20.30, în etapa a treia a play-off-ului Superligii. News.ro

13. Echipa Angliei a învins Brazilia la lovituri de departajare, scor 4-2 şi a câştigat ediţia inaugurală a Finalissima la fotbal feminin. După 120 de minute, scorul a fost 1-1.

14. Patru români au fost incluşi în echipa ideală a ediţiei 2023 a Rugby Europe Championship. Este vorba despre pilierul Alexandru Savin, flankerul Cristi Chirica şi centrul Taylor Gontineac. Adrian Moţoc se află pe banca de rezervă, ca soluţie pentru linia a doua. News.ro

15. Clubul Politehnica Iaşi a anunţat că toate meciurile din acest weekend ale echipelor de la academia grupării vor fi reprogramate din cauza terenurilor impracticabile.

Ți-ar mai putea plăcea
CSM București a reușit prima victorie în Liga Campionilor, 36-31 cu Podravka (Croația) – Cronica sportivă
România înfruntă Muntenegru, în al patrulea meci din Liga Națiunilor – Cronica Sportivă