Dinamo București a promovat în Superliga – Cronica Sportivă

1. Dinamo a câştigat barajul cu FC Argeş de menţinere/promovare în Superliga, astfel că revine în primul eşalon, după un sezon petrecut în liga secundă. ”Câinii” au pierdut returul cu 4-2, dar au promovat, grație victoriei clare din prima manșă, scor 6-1. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

2. Formaţia Auxerre, la care joacă Ionuţ Radu, a retrogradat din Ligue 1, după ce a fost învinsă pe teren propriu, cu scorul de 3-1, de Lens.

3. RB Leipzig a câştigat Cupa Germaniei, după ce a învins în finală echipa Eintracht Frankfurt, scor 2-0.

4. AC Milan a anunţat că suedezul Zlatan Ibrahimovic nu îşi va prelungi contractul.

5. Clubul Paris Saint-Germain a anunţat sâmbătă, că după două sezoane petrecute la echipa din capitala Franţei, “aventura dintre Leo Messi şi PSG” se va sfârşi la finalul sezonului 2022/2023. News.ro

6. David Popovici (CS Dinamo) a câştigat proba de 100 de metri liber din cadrul Cupei Românie la înot.

7. Echipele de handbal feminin Vipers Kristiansand şi FTC Budapesta vor disputa finala Ligii Campionilor.

8. Max Verstappen (Red Bull Racing) va porni de pe prima poziţie a grilei în Marele Premiu al Spaniei, a şaptea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1. Pe locul doi s-a clasat Carlos Sainz (Ferrari), iar pe trei a terminat Lando Norris (McLaren).

9. Naţionala de volei feminin a învins în deplsare, cu 3-1, echipa Cehiei, în grupa B a Golden League.

10. Central Coast Mariners a câştigat campionatul Australiei, după ce a câștigat categoric în finală, cu Melbourne City, scor 6-1.

11. FCU Craiova a anunţat că noul antrenor al echipei este portughezul João Janeiro.

12. Rafael Nadal, operat recent la muşchiul psoas iliac stâng, a anunţat că va avea o convalescenţă de cel puţin cinci luni. News.ro

13. Perechea Gabriela Ruse/Marta Kostiuk (România/Ucraina), cap de serie numărul 13, s-a calificat în turul trei al probei de dublu din cadrul turneului de la Roland-Garros. Ele au învins echipa Kirsten Flipkens/Shelby Rogers (Belgia/SUA), scor 3-6, 6-4, 6-3, în două ore şi patru minute.

14. Jucătoarea kazahă de tenis Elena Rybakina, locul 4 mondial, s-a retras de la Roland Garros, înainte de meciul din turul al treilea împotriva Sarei Sorribes Tormo, din cauza unei boli.

15. SCM Craiova a anunţat că echipa de volei feminin îşi încetează activitatea, iar eforturile se vor îndrepta în acest sport spre înfiinţarea unei academii formată din tinere jucătoare. News.ro

16. Echipa de handbal feminin Dunărea Brăila a anunţat prelungirea contractului cu Mireya Gonzalez Alvarez.

17. Spaniolul Carlos Alcaraz a trecut în trei seturi de canadianul Denis Shapovalov în turul al treilea de la Roland Garros, scor 6-1, 6-4, 6-2.